iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
2. 4. 2011
18:34 na ČT24

1 2 3 4 5

32 hlasů
5406
zhlédnutí

Prizma

Supermoderní a superbezpečná technologie pro ražbu tunelů — Optogenetika — Rozpoznání konkrétního člověka pomocí samostatného čipu a 3D technologie — Jak ženy reagují na chemikálie v mužských slzách

21 min | další Publicistika »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Supermoderní a superbezpečná technologie pro ražbu tunelů

  0:47 do playlistu

  Supermoderní a superbezpečná technologie pro ražbu tunelů
  ČR - Jistě si všichni vzpomínáte na problémy, které provázely ražení pražského tunelu Blanka. Stavba se několikrát propadla a v jednom případě dokonce vážně ohrozila jednoho z dělníků. Právě proto, že geologické podmínky v Praze nejsou pro budování tunelů vůbec ideální, rozhodli se projektanti nasadit při ražbě nové trasy metra A supermoderní a superbezpečnou technologii. A štáb Prizmy se zajel podívat přímo na pražský Vypich, kde nový stroj dávali dohromady.

 • Optogenetika

  4:51 do playlistu

  Optogenetika
  USA - Bude to znít neuvěřitelně, ale vědci ve Spojených státech vrátili zrak slepé laboratorní myši. Tvrdí, že se jim toho podařilo dosáhnout díky novým úspěchům na poli optogenetiky ? vědy, která je stále ještě v plenkách, ale může mít obrovský dopad při léčbě takových neurodegenerativních onemocnění, jako je Parkinsonova nebo Alzheimerova choroba.

 • Rozpoznání konkrétního člověka pomocí samostatného čipu a 3D technologie

  8:07 do playlistu

  Rozpoznání konkrétního člověka pomocí samostatného čipu a 3D technologie
  Čína - Jak poznat lidskou tvář snadno a rychle? Čínští vývojáři oznámili, že dokáží rozpoznat konkrétního člověka jen s pomocí samostatného čipu ? a 3D technologie. Staré systémy potřebovaly připojení na počítačový server, nový se dá použít kdekoli a kdykoli.

 • Jak ženy reagují na chemikálie v mužských slzách

  11:03 do playlistu

  Jak ženy reagují na chemikálie v mužských slzách
  Izrael - Ženy, které hodně pláčou, prý nevzrušují muže. Alespoň to tvrdí izraelští vědci. Jaké pocity ale vzbuzují v ženách muži, kteří pláčou? Výzkumníci rozjíždějí studii soustředěnou na to, jak ženy reagují na chemikálie v mužských slzách.

 • Eldorádo pro ekoturisty

  14:54 do playlistu

  Eldorádo pro ekoturisty
  Chile - Eldorádo pro ekoturisty. Přírodní rezervace na jihu Chile nabízí návštěvníkům hluboké pralesy i vysokohorské ledovce. V unikátní biosféře se vyskytují zvláštní rostliny i ohrožené druhy zvířat. Místní obyvatelé získali novým způsobem správy rezervace nový způsob obživy.

 • Vitariánská, tedy tepelně nezpracovaná strava

  17:42 do playlistu

  Vitariánská, tedy tepelně nezpracovaná strava
  Kanada - Zažili jste někdy kulinářské překvapení? Třeba že jste k jídlu přistupovali s nedůvěrou, a pak jste nadšeně chtěli přidat? Takhle na lidi často působí vitariánská, tedy tepelně nezpracovaná strava. Že to zní fádně? Nenechte se mýlit. Třeba po shlédnutí následující reportáže dostanete zrovna na nějakou vitariánskou lahůdku chuť.

 • Soutěž

Přehrát vše

Související