Švédští vědci dokázali, jak flexibilní je náš mozek. Vypořádá se i s tím, když někdo má 3 ruce.

Obsah dílu

Přehrát vše

Švédsko: tři ruce
Mít tři ruce – švédští neurologové dokázali, že je to možné. Mozek prostě podlehne iluzi a přijme náhradní končetinu za svou. Výzkum v budoucnu pomůže – třeba v protetice ? přesvědčit člověka s amputovanou končetinou, že náhrada je skutečně jeho vlastní ruka nebo noha.

JAR: filtr na vodu
Různých filtrů na vodu jsme vám už v Prizmě ukazovali hodně. Vědci z Jihoafrické republiky teď vyvinuli další model vyrobený z nanovláken – je podle nich spolehlivý, jednoduchý a hlavně levný.

Rusko: delfíni terapeuti i zabijáci
Lidé s různými problémy se už nějakou dobu léčí pomocí canisterapie nebo hypoterapie. Ke psům a koním se ale stále častěji připojuje i jeden méně obvyklý živočišný druh – delfín. Tito mořští savci mají úžasné výsledky a novou roli si určitě užívají. Za dob studené války totiž fungovali jako trénovaní zabijáci.

ČR: myši na dietě
Přejídat se není zdravé, díky omezenému příjmu potravy můžeme žít déle – to už víme. Čeští vědci teď na myších testují konkrétní vliv různých jídelníčků. Jak dopadnou ty, které mohou jíst, co hrdlo ráčí? A co ty, které mají ekvivalent fastfoodové stravy obohacený o omega tři nenasycené mastné kyseliny?

Rusko: prehistorické jezero
15 milionů let klidně spalo pod antarktickým ledem ? teď jsou ruští badatelé jen krůček od toho, aby ho probudili a odhalili mnohá tajemství. Řeč je o obřím jezeře. Vědci doufají, že v něm najdou stopy prehistorického života.

Nizozemsko: ledové sochy v poušti
O ledu bude i následující reportáž. Nizozemští umělci připravují smělý plán – chtějí postavit ledovou sochu – uprostřed africké pouště. Navíc – udržovat zmrzlou ji má solární energie. Chtějí tak svérázným způsobem upozornit na hrozbu klimatických změn a na to, že neumíme s vodními zdroji pracovat.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2011
 ST