8. 3. 2021
17 z 19 Českých lvů za rok 2020 si odnesla Česká televize, 14 lvů za filmové koprodukce, 3 za televizní projekty. Českým lvem za mimořádný přínos české kinematografii akademici ocenili režiséra Hynka Bočana.
Nejlepším distribučním filmem roku 2020 je podle českých filmových akademiků Šarlatán polské režisérky Agnieszky Holland. V počtu lvích sošek 28. ročníku vévodí černobílé drama Bohdana Slámy Krajina ve stínu. Herecké ceny si odnáší Ivan Trojan, Magdaléna Borová, Petra Špalková a Jiří Mádl (Modelář). Roli favorita mezi dokumenty potvrdil snímek V síti.
Určitě nejzaslouženějšího Českého lva získal režisér Hynek Bočan, oceněný akademiky za mimořádný přínos české kinematografii. Při předávání ceny byly po právu připomenuty i Bočanovy televizní tituly, kterým vévodí dvacetidílný seriál ČT Zdivočelá země natočený podle předlohy Jiřího Stránského.
O České lvy za rok 2020 se za ČT podělily :
Nejlepší celovečerní film
ŠARLATÁN – producenti Šárka Cimbalová, Kevan Van Thompson
Nejlepší dokumentární film
V SÍTI – režie B. Chalupová, V. Klusák – producenti V. Klusák, F. Remunda
Nejlepší režie
ŠARLATÁN – Agnieszka Holland
Nejlepší herečka v hlavní roli
KRAJINA VE STÍNU – Magdaléna Borová
Nejlepší herec v hlavní roli
ŠARLATÁN – Ivan Trojan
Nejlepší herečka ve vedlejší roli
KRAJINA VE STÍNU – Petra Špalková
Nejlepší herec ve vedlejší roli
MODELÁŘ – Jiří Mádl
Nejlepší scénář
KRAJINA VE STÍNU – Ivan Arsenjev
Nejlepší kamera
ŠARLATÁN – Martin Štrba
Nejlepší střih
KRAJINA VE STÍNU – Jan Daňhel
Nejlepší zvuk
ŠARLATÁN – Radim Hladík jr.
Nejlepší hudba
KRAJINA VE STÍNU – Jakub Kudláč
Nejlepší scénografie
MARIE TEREZIE II – Martin Kurel
Nejlepší kostýmy
KRAJINA VE STÍNU – Zuzana Bambušek Krejzková
Nejlepší masky
HAVEL – Adriana Bartošová, René Stejskal
PŘEHLED udělených ČESKÝCH LVŮ
Krajina ve stínu – 6 Českých lvů
Šarlatán – 5 Českých lvů
Anatomie českého odpoledne – 1 Český lev
Barevný sen – 1 Český lev
Havel – 1 Český lev
Herec – 1 Český lev
Marie Terezie II – 1 Český lev
Modelář – 1 Český lev
V síti – 1 Český lev
Zrádci – 1 Český lev
12. 5. 2025
Loutkový film Život k sežrání režisérky Kristiny Dufkové byl po mnoha úspěších v zahraničí oceněn na tuzemském Mezinárodním festivalu animovaných filmů Anifilm, a to hned dvakrát.
10. 4. 2025
Po více než 30 letech byl vybrán na prestižní světový filmový festival v Cannes český hraný film. Celovečerní debut režisérky a scenáristky Zuzany Kirscherové Karavan, na jehož vzniku se podílela Česká televize, bude mít světovou premiéru v soutěžní sekci Un Certain Regard.
21. 3. 2025
Cenu poroty České soutěže za nejlepší film si z Mezinárodního festivalu o lidských právech Jeden svět odnesl distribuční dokument TA DRUHÁ, který vznikl za podpory České televize. Režisérka Marie-Magdalena Kochová skrze příběh osmnáctileté Johany citlivě přibližuje dlouhodobě opomíjené téma zdravých sourozenců, tzv. skleněných dětí vyrůstajících v rodinách pečujících o děti se speciálními potřebami.
10. 3. 2025
Čtrnáct Českých lvů získaly filmy, na jejichž vzniku se podílela Česká televize. Česká filmová a televizní akademie nejvíce ocenila Vlny režiséra Jiřího Mádla, Amerikánka má na kontě tři sošky. Dvě skleněné trofeje posbíraly dokument Ještě nejsem, kým chci být a animovaný snímek Život k sežrání, jednu pak Zahradníkův rok.
4. 2. 2025
Nejlepším filmem uplynulého roku je podle českých kritiků a kritiček Amerikánka. Snímek režiséra a producenta Viktora Tauše posbíral celkem tři sošky, za nejlepší fil, nejlepší režii a audiovizuální počin. Nejlepším dokumentem roku byl vyhlášen portrét fotografky Libuše Jarcovjákové v režii Kláry Tasovské s názvem Ještě nejsem, kým chci být. Jako nejlepší herec byl oceněn Oldřich Kaiser za roli nemluvného, novým sousedem i úřady zkoušeného protagonisty Zahradníkova roku, jehož režisérem je Jiří Havelka. Všechny tři snímky vznikly za podpora české televize. Celkem bylo oceněno sedm děl v deseti kategoriích.
23. 1. 2025
Audiovizuální ceny Trilobit získalo 5 distribučních koprodukčních snímků České televize. Ocenění si odnesly dva filmy hrané - Amerikánka a Zahradníkův rok a tři dokumenty - Ještě nejsem, kým chci být, Štěstí a dobro všem a Velký finále PSO. Formálně originální dokumentární portrét fotografky Libuše Jarcovjákové získal cenu hlavní. Porota vybírala z celkového počtu 78 snímků.
13. 1. 2025
V prvním kole hlasování akademici hodnotili 93 filmů, televizních seriálů a minisérií, které měly premiéru v minulém roce. O symbolické sošky Českého lva se v závěrečném klání v rámci 24 statutárních kategorií utká 29 titulů. V počtu nominací vedou filmy, které vznikly v koprodukci s Českou televizí - Vlny (14 nominací), Amerikánka (13 nominací) a Mord (10 nominací).
2. 1. 2025
O hlavní cenu pro nejlepší film uplynulého roku se utkají tři snímky. Všechny vznikly v koprodukci s Českou televizí. Amerikánka Viktora Tauše a dokument Kláry Tasovské Ještě nejsem, kým chci být, oba s celkovými pěti nominacemi napříč kategoriemi, a historické drama Vlny Jiřího Mádla, které získalo od kritiků a kritiček tři nominace.
8. 11. 2024
Velký úspěch na MFDF Jihlava znamenaly distribuční dokumenty, na jejichž vzniku se podílela Česká televize. Nejlepším tuzemským dokumentem je Dům bez východu Tomáše Hlaváčka, cenu za nejvýraznější světový dokument si odnesla Prezidentka režiséra Marka Šulíka. Cenu publika si odvezl snímek Dajori režisérského dua Martina Páva a Nicolase Kourka.
25. 10. 2024
Celovečerní film producentky Nataši Slavíkové a režiséra Petra Slavíka Tancuj, Matyldo, oba se na něm podíleli i jako scenáristé, vyhrál hlavní cenu na na Mezinárodním filmovém festivalu Sante Fe (SFiFF) v Novém Mexiku v USA. Zvítězil v konkurenci 27 filmů a dokumentů americké provenience, z Evropy byl na tento festival vybrán jako jediný snímek.