Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

Kniha rekordů Šutky, koprodukční dokument ČT, má premiéru v českých kinech

17. 1. 2007

Dokumentární komedie Kniha rekordů Šutky režiséra Aleksandara Maniče, koprodukční snímek ČT a Judity Křížové, má v českých kinech premiéru 18. ledna.

Šutka je největší romská osada na Balkáně. Alespoň podle slov tamějšího rybáře, který je hlavním protagonistou dokumentu a především průvodcem po šutských uličkách, kde v každé z nich najdeme minimálně jednoho místního, ne–li dokonce světového šampiona, lhostejno v čem. Důležité je, že ve svou výjimečnost věří a že ji lidé uznávají. Šutka je městečko kdesi na Balkáně, které řada lidí považuje za jedno z nejchudších míst na světě. V Šutce se však majetek neměří penězi. Tady je boháč ten, kdo je dostatečně podnikavý a vynalézavý, kdo na sobě neustále pracuje a kdo chce být jednoduše nejlepší v tom, co dělá. A snad proto se říká, že v Šutce se koná více mistrovství než kdekoli jinde a počtem šampionů tu předčí všechny země světa. Tady lidé cvičí dokonce i kanáry, holuby a housery, aby soupeřili o trofej pro nejlepšího zpěváka, letce či boxera. Upíry a zlé duchy vyhánějí místní ohněm, pouhou silou vůle a populárními písněmi, které tu skládají za méně než 15 minut. Hravý film plný humoru nás tak v několika příbězích zavede na místo, kam se člověk zvenčí běžně nedostane. Jak pomalu odkrýváme pestrobarevnou mozaiku světa Šutky, ptáme se sami sebe: V čem vlastně spočívá tajemství radosti a štěstí? Nejsou to právě podobné maličkosti, které z lidského života dokáží učinit nezapomenutelný zážitek? Film byl natočen na formát Super 16mm a 35mm. Světovou premiéru měl na MFF v Rotterdamu. Promítal se na více než 50 mezinárodních filmových festivalech. Vyroben byl mj. s podporou grantů Fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie, mezinárodního grantu Rotterdamského filmového festivalu - grantu Huberta Balse a grantu UNHCR (United Nations Health Care Relief). Získal si uznání kritiky po celém světě. Nasbíral už 15 nejrůznějších ocenění včetně filmové ceny organizace Amnesty International, hlavní ceny v kategorii dokumentů na mezinárodním festivalu nezávislých filmů ve španělském Ourense, Divácké ceny festivalu Jeden svět 2006 či ceny srbské filmové kritiky jako nejlepší srbský film roku. Získal mezinárodní kinodistribuci ve 13 zemích světa (včetně USA, Německa, Francie, Rakouska, Anglie, České republiky, Polska a Slovinska) a je vůbec prvním dokumentem promítaným kdy v balkánských kinech. V makedonských kinech se stal nejnavštěvovanějším filmem roku 2006 a na Balkáně vede v počtu pirátských kopií, jak uvádí zpráva balkánské národní televizní stanice. Více informací: www.ceskatelevize.cz/program/detail.php?idp=1031909343 Martin Krafl Tiskový mluvčí ČT

Další zprávy:

 • Film Agnieszky Holland HRANICE na 61. filmovém festivalu v New Yorku

  9. 8. 2023

  Společnost Film at Lincoln Center každoročně pořádající New York Film Festival oznámila svůj hlavní program. Tvoří jej 32 filmů z 18 zemí světa. Mezi filmy, které byly do programu vybrány, se dostal i snímek HRANICE, na kterém se podílí česká produkce včetně České televize.

 • Nový film Agnieszky Holland HRANICE je vybrán na MFF v Benátkách

  25. 7. 2023

  Mezi filmy, které se kvalifikovaly do hlavní soutěže letošního 80. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Benátkách, je i nejnovější počin Agnieszky Holland HRANICE, na kterém se jako koproducent podílí Česká televize.

 • Zvláštní uznání pro Brutální vedro

  10. 7. 2023

  Ocenění pro jediný domácí snímek, který se probojoval do prestižní karlovarské soutěže Proxima.

 • Sedm českých premiér v hlavním programu 57. KVIFF

  1. 6. 2023

  Programový tým festivalu letos vybíral z téměř dvou tisíc přihlášených filmů. Do hlavního programu se dostalo sedm českých titulů.

 • Návštěvníci vyhráli na Jednom světě

  31. 3. 2023

  Cenu poroty České soutěže za nejlepší český či koprodukční film z uplynulého a aktuálního roku získal dokument Návštěvníci.

 • Sedmnáct Českých lvů pro ČT

  6. 3. 2023

  Česká filmová a televizní akademie předala ceny 30. ročníku Českých lvů. Z 19 udělených cen jich 17 získala Česká televize.

 • Tituly ČT ovládly Ceny české filmové kritiky

  6. 2. 2023

  Na všech titulech, oceněných Cenami české filmové kritiky za rok 2022, se podílela Česká televize.

 • Trilobiti pro tituly České televize

  23. 1. 2023

  Český filmový a televizní svaz FITES vyhlásil v sobotu 21.1.2023 ceny TRILOBIT.

 • Česká televize získala 68 z 95 nominací na Českého lva

  16. 1. 2023

  Nejvíc nominací obdržely koprodukční filmy ARVÉD (12), IL BOEMO (11), BANGER. (8), GRAND PRIX a OBĚŤ (3), tv serie PODEZŘENÍ (4), seriál DEVADESÁTKY, dokumentární opera KAPRKÓD (3), střihový dokument GOOD OLD CZECHS, pátý díl MARIE TEREZIE (2), distribuční filmy POSLEDNÍ ZÁVOD a SLOVO rovněž 2 nominace.
  Po jedné nominaci získaly filmy BĚŽNÁ SELHÁNÍ, BRATRSTVÍ, BUKO, HRANICE LÁSKY, KDYBY RADŠI HOŘELO, série PĚT LET, POZADÍ UDÁLOSTÍ, STÍNY V MLZE, dokument TOYEN, krátký film VINLAND a dokument ZKOUŠKA UMĚNÍ.

 • Nominace na Ceny české filmové kritiky za rok 2022

  3. 1. 2023

  Projekty, které vznikly za podpory České televize, získaly 27 nominací z 30 možných

 [ 1 - 10 ]  [ 11 - 20 ]  [ 21 - 30 ]  [ 31 - 40 ]  [ 41 - 50 ]