Zpravodajství Ostrava

Bruntálské ráno: pohádky, elektrokola i kosy v akci

Velikost textu:

Páteční Dobré ráno se přihlásí ze zámku v Bruntále. Ostravský tým i technika vyrazí osmdesát kilometrů na západ, aby divákům ukázali malebná místa, památky a zajímavosti města i okolí.

Dobré ráno se v pátek 24. července přihlásí z Bruntálu
Dobré ráno se v pátek 24. července přihlásí z Bruntálu

„Bruntálský zámek je renesanční stavbou originálního půdorysu ve tvaru kruhové výseče s patrovými arkádami na nádvoří a hodinovou věží. Takymá neobvyklou polohu, stojí uprostřed města. Prohlédneme si ho zvenku i zevnitř, samozřejmě budeme ctít platná hygienická opatření. Ale nechceme se vázat jen na zámek a historická data. Chceme ukázat i soudržnost a solidaritu v zřejmě nejstarším městě na území dnešního Česka, vznik se podle některých zdrojů datuje do roku 1213,“ láká k pátečnímu vstávání s Dobrým ránem dramaturgyně ostravského vysílání Renata Červená.

Moderovat budou Petr Rajchert a Veronika Poláčková
Moderovat budou Petr Rajchert a Veronika Poláčková
Více fotek
 • Moderovat budou Petr Rajchert a Veronika Poláčková zdroj: ČT Ostrava //imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/77/7670/766947.jpg
 • Petr Rajchert v roce 1997 ve sklepení bruntálského zámku v pohádce Císař a tambor zdroj: ČT Ostrava //imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/77/7670/766946.jpg
 • Zámek v Bruntále zdroj: ČT Ostrava //imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/77/7670/766949.jpg
 • Bruntálský zámek zdroj: ČT Ostrava //imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/77/7670/766948.jpg

K návštěvě zámecké památky pozve nejen zdejší historik, ale i bruntálští hasiči. Vařit se bude především z lokálních surovin, sekáči vysvětlí zásady správného naklepávání kosy i sečení trávy, řeč bude o romantickém vrchu Cvilíně či cestování na čím dál užívanějších elektrokolech. A taky o pohádkách, které v devadesátých letech na zdejším zámku natáčeli ostravští filmaři - na pohádkový příběh Zlatník Ondra zavzpomíná herec a moderátor Michal Kavalčík, na Císaře a tambora pak herec a dlouholetý moderátor ostravských Dobrých rán Petr Rajchert. Ten se po třiadvaceti letech vrátí do míst, kde s Ondřejem Vetchým natáčel hned několik scén: „Točili jsme tam mimo jiné ve vězení. Byli jsme zavření v suterénní kobce, z níž vedlo zamřížované okno na nádvoří. Přes něj nám v pohádce Ančička podává kus uzeného a v něm vložený pečetní prsten císaře. Pak nám ještě brali míry na smyčku a rakev. Určitě to okno najdu,“ slibuje.

Vysílání Dobrého rána z bruntálského zámku začne v pátek 24. července 2020 v 5:59 na ČT2.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.