#ProHokejJakyJe

V klasickém sprintu v Planici triumfovali Klaebo a Nilssonová

Na Světovém poháru v běhu na lyžích ve slovinské Planici se radovali ve sprintech klasickou technikou Nor Johannes Hösflot Klaebo a Švédka Stina Nilssonová. Ani jeden ze čtveřice českých reprezentantů se z kvalifikace neprobojoval do hlavního závodu.

Johannes Hösflot Klaebo
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst

Jednadvacetiletý Klaebo skončil minulý víkend druhý ve sprintu volně v Drážďanech, nyní už si ale první vítězství v novém roce vzít nenechal a vyhrál třetí klasický sprint za sebou. Ve finále se mladého Nora dokázal udržet jen jeho krajan Emil Iversen, třetí Teodor Peterson ze Švédska už dojel s odstupem více než osmi sekund.

Hvězda sezony Klaebo si připsal osmé vítězství v tomto ročníku a celkově jedenácté, a to teprve ve 22. závodě v kariéře. Rodák z Trondheimu se díky tomu vrátil do čela pořadí SP. Předstihl krajana Martina Johnsruda Sundbyho, jenž ho v čele vystřídal díky druhému místu na Tour de Ski, kterou Klaebo vynechal.

Nilssonová obhájila loňské vítězství v Planici a navázala na triumf krajanky Hany Falkové z Drážďan. Další místa na stupních vítězů obsadily Norky Kathrine Rolsted Harsemová a Maiken Caspersen Fallaová. SP vede jejich krajanka Heidi Wengová, vítězka Tour de Ski, jež tentokrát dojela šestá.

Pro české reprezentanty skončil závod v kvalifikaci. Karolína Grohová, Kateřina Beroušková a Miroslav Rypl se umístili v páté desítce, Aleš Razým obsadil 53. místo. V neděli se v Planici jedou závody na 10 a 15 km klasicky.

SP v běhu na lyžích v Planici - sprint klasicky (1,4 km):

Muži: 1. Klaebo 3:27,4, 2. Iversen (oba Nor.) -0,6, 3. Peterson -8,1, 4. Svensson (oba Švéd.) -11,8, 5. Brandsdal (Nor.) -19,8, 6. Retivych (Rus.) -27,1, ...v kvalifikaci 49. Rypl, 53. Razým (oba ČR).

Průběžné pořadí SP (po 19 z 30 závodů): 1. Klaebo 932, 2. Sundby (Nor.) 875, 3. D. Cologna (Švýc.) 807, 4. Harvey (Kan.) 780, 5. Bolšunov (Rus.) 710, 6. Holund (Nor.) 638, ...39. Jakš 100, 124. M. Novák 2, 126. Knop (všichni ČR) 1.

Ženy: 1. Nilssonová (Švéd.) 3:26,3, 2. Harsemová -1,3, 3. Fallaová (obě Nor.) -1,8, 4. Digginsová (USA) -3,8, 5. Dyviková (Švéd.) -4,5, 6. Wengová (Nor.) -14,9, ...v kvalifikaci 44. Grohová, 48. Beroušková (obě ČR).

Průběžné pořadí SP (po 19 z 30 závodů): 1. Wengová 1194, 2. Östbergová (Nor.) 1087, 3. Digginsová 826, 4. Pärmäkoskiová (Fin.) 737, 5. Stadloberová (Rak.) 637, 6. Kallaová (Švéd.) 610, ...24. Nováková 185, 88. Beroušková (obě ČR) 7.