Strachová dojela ve slalomu v Lienzu pátá, vyhrála Švédka Hansdotterová

Lienz - Lyžařka Šárka Strachová skončila pátá ve slalomu Světového poháru v rakouském Lienzu. Švédka Frida Hansdotterová si vítězstvím upevnila vedení v průběžném pořadí disciplíny. Další české slalomářky nebodovaly, Martina Dubovská obsadila v 1. kole 38. místo a Gabriela Capová jízdu nedokončila.

Třicetiletá Strachová skončila i ve čtvrtém slalomu sezony v elitní desítce. Pátým místem navázala na 3. a 4. místo z Aspenu a sedmé z Aare. V hodnocení slalomu a v boji o vysněný malý křišťálový glóbus se drží na čtvrtém místě.

"Spokojenost je tak napůl," uvedla Strachová. "První kolo se mi povedlo dobře. Druhé bylo celkem těžce postavené a z toho pramenilo pár chyb, protože jsem se pokoušela riskovat. Vždycky se snažím jet na bednu, a proto říkám, spokojenost tak na půl."

Strachová si o víkendu v tréninku narazila při pádu bok a rameno, ale na trati to nebylo znát. "Rameno bolí při zevní rotaci, která na lyžích naštěstí není potřeba a všechno bylo v pohodě. Po pádu jsem byla pár jízd nejistá, ale to se mi povedlo srovnat. Štěstí je, že na lyžích mě to nijak zvlášť neomezuje," řekla.

Brankami prvního kola projela s číslem tři čistě. "Měla jsem dobrý pocit a výchozí pozice byla velmi dobrá," řekla Strachová. Na nejrychlejší Hansdotterovou ztrácela 41 setin sekundy. Před ni se ještě dostaly Švýcarka Wendy Holdenerová a o dvě setiny Rakušanka Michaela Kirchgasserová, která nedojela 2. kolo.

To stavěl trenér Strachové Klaus Mayrhofer a branky rozestavil náročněji a se změnami rytmu, s čímž měly některé slalomářky problémy. Chybám ve střední a spodní části se nevyhnula ani česká lyžařka. "Bylo to postavené moc pěkně, technicky a bylo to těžší. Jak jsem říkala, snažila jsem se riskovat, z toho pramenilo pár chyb," řekla Strachová. Ve druhém kole
zajela až čtrnáctý čas. Po své jízdě figurovala na třetí příčce, kterou ale neudržela a klesla na konečné páté místo.

Hansdotterová vyhrála slalom SP potřetí v kariéře. Výhru v Lienzu uhájila o sedm setin před Holdenerovou. Na třetí místo se díky nejrychlejšímu druhému kolu dostala mladá Slovenka Petra Vlhová, vítězka z Aare.

Výsledky SP ve sjezdovém lyžování v Lienzu:

Ženy - slalom: 1. Hansdotterová (Švéd.) 1:47,02 (52,91+54,11), 2. Holdenerová (Švýc.) -0,07 (53,02+54,07), 3. Vlhová (SR) -0,43 (53,71+53,74), 4. Thalmannová (Rak.) -0,78 (53,98+53,82), 5. Strachová -0,94 (53,32+54,64), 6. Velez-Zuzulová (SR) -1,06 (53,84+54,24), 7. Gisinová (Švýc.) -1,12 (53,76+54,38), 8. Curtoniová (It.) -1,44 (54,13+54,33), 9. Truppeová (Rak.) -1,60 (53,90+54,72), 10. Gagnonová (Kan.) -1,73 (54,48+54,27), ...v 1. kole 38. Dubovská 55,81, Capová nedokončila 1. kolo.

Průběžné pořadí slalomu (po 4 závodech): 1. Hansdotterová 320 b., 2. Vlhová 220, 3. Shiffrinová (USA) 200, 4. Strachová 191, 5. Holdenerová (Švýc.)172, 6. Velez-Zuzulová 160.

Průběžné pořadí SP (po 14 závodech): 1. Gutová (Švýc.) 658, 2. Vonnová (USA) 500, 3. Hansdotterová 476, 4. Bremová (Rak.) 377, 5. Rebensburgová (Něm.) 324, 6. Weiratherová (Licht.) 314, ...16. Strachová 191.