Dohráno MOL Cup

Vonnová po sjezdu ovládla v Méribelu i super-G

Méribel - Američanka Lindsey Vonnová vybojovala ve finále Světového poháru v Méribelu popáté v kariéře křišťálový glóbus za superobří slalom. Třicetiletá lyžařka, jež ve středu ovládla pořadí sjezdu, dnes ve Francii zvítězila před Annou Fenningerovou a v hodnocení disciplíny před Rakušankou uhájila těsný náskok.

Lindsey Vonnová
zdroj: AP autor: Armando Trovati

Vonnová porazila Fenningerovou, před níž vedla před posledním super-G sezony o osm bodů, o 49 setin a zajistila si už 19. křišťálovou trofej v kariéře. Popáté dokázala získat double za triumf v obou rychlostních disciplínách. "Anna mě dostala hodně pod tlak. Věděla jsem, že vede, když jsem startovala, tak jsem musela jet, jak jen to šlo," řekla Vonnová.

"Rozhodně jsem byla na hranici svých možností, ve spodní pasáži určitě. Prostě jsem útočila, neměla jsem co ztratit," dodala Vonnová, jež byla na prvním mezičase jen o jedinou setinu rychlejší.

Celkově 67. vítězstvím v kariéře Vonnová znovu vylepšila rekord v počtu výher ve Světovém poháru. Do čela historického pořadí před legendární Annemarii Moserovou-Pröllovou (62) se dostala v této sezoně, v níž se naplno vrátila po téměř dvou letech poznamenaných zraněními kolena.

Fenningerová se nyní bude soustředit na obhajobu velkého křišťálového glóbu za vítězství v celkovém pořadí. V něm zvýšila náskok před dnes třetí Slovinkou Tinou Mazeovou o dalších 20 bodů a před víkendovými točivými disciplínami vede o 32 bodů.

Sama ale patří spíše mezi specialistky na rychlostní závody a zatím nechává otevřené, zda se pokusí bodovat ve slalomu, v němž v SP naposledy startovala v roce 2011. V obřím slalomu, v němž má na dosah celkové vítězství, mezi brankami určitě chybět nebude.

Finále SP ve sjezdovém lyžování:

Ženy - superobří slalom: 1. Vonnová (USA) 1:07,70, 2. Fenningerová (Rak.) -0,49, 3. Mazeová (Slovin.) -0,80, 4. Weiratherová (Licht.) -1,20, 5. Hospová (Rak.) -1,39, 6. Marsagliaová -1,49, 7. Brignoneová (obě It.) -1,52, 8. Hütterová -1,61, 9. Schmidhoferová (obě Rak.) -1,80, 10. E. Fanchiniová (It.) -1,84.

Konečné pořadí super-G (po 7 závodech): 1. Vonnová 540, 2. Fenningerová 512, 3. Mazeová 390, 4. Hütterová 286, 5. Gutová (Švýc.) 261, 6. Hospová 255, ...41. Křížová 12.

Průběžné pořadí SP (po 30 z 32 závodů): 1. Fenningerová 1453, 2. Mazeová 1421, 3. Vonnová 1042, 4. Shiffrinová (USA) 900, 5. Hospová 658, 6. Görglová (Rak.) 638, ...19. Strachová 331, 92. Křížová 19, 104. Dubovská 9, 114. Pauláthová 5.