Jezdectví 2024

Mazeová ovládla SP v Ofterschwangu, útočí i na malý křišťálový glóbus ve slalomu

Ofterschwang (Německo) - Šárka Záhrobská nedokončila slalom Světového poháru v německém Ofterschwangu. Osmá slalomářka z mistrovství světa udělala krátce před cílem prvního kola chybu a minula branku. Z výhry se radovala už jistá vítězka Světového poháru Slovinka Tina Mazeová.

Mazeová slaví v cílové rovince
zdroj: EPA autor: STEPHAN JANSEN

Mazeová se na první místo posunula z druhé pozice po úvodním kole. Slovinka si tak udržela naději i na zisk malého křišťálového glóbu za slalom. O ten bojuje s mistryní světa Mikaelou Shiffrinovou z USA, která po první jízdě vedla, ale nakonec byla třetí. Na druhé místo se v závodu dostala Švýcarka Wendy Holdenerová.

"Slalom byl hodně náročný. Zvláště v druhém kole byla trať dost rozbitá a bylo náročné udržet čistou linii," uvedla Mazeová. "Už jsem dost unavená, sezona je dlouhá a náročná, jelikož jezdím všechny disciplíny," řekla Slovinka, která jako první žena překonala 2 000 bodů nasbíraných v sezoně a na konci zimy vytvoří i nový celkový rekord. Mezitím už totiž pokořila i maximum Rakušana Hermanna Maiera, který si v sezoně 1999/2000 připsal 2 074 bodů. Mazeová už nyní získala 2 254 bodů.

V pořadí slalomu SP se Mazeová díky výhře v Německu dostala ziskem 595 bodů do čela, Shiffrinová ztrácí sedm bodů. Lyžařky už čeká jen slalom ve finále SP ve švýcarském Lenzerheide, kde bude příští týden startovat i Záhrobská.

Záhrobská, vítězka pátečního finálového slalomu Evropského poháru, první kolo rozjela slibně a v polovině trati ztrácela na Shiffrinovou jen 11 setin. Podle analýzy výsledků na FIS útočila v prvním kole na šesté místo. "Určitě to byla do té doby má letošní nejlepší jízda ve Světovém poháru," řekla Záhrobská.

SP ve sjezdovém lyžování v Ofterschwangu (Německo):

Ženy - slalom: 1. Mazeová (Slovin.) 1:52,85 (54,55+58,30), 2. Holdenerová (Švýc.) -0,25 (55,32+57,78), 3. Shiffrinová (USA) -0,75 (54,45+59,15), 4. Gagnonová (Kan.) -0,96 (56,08+57,73), 5. Pietiläová-Holmnerová -1,59 (55,36+59,08), 6. Hansdotterová (obě Švéd.) -2,00 (55,68+59,17), 7. Velez-Zuzulová (SR) -2,06 (55,91+59,00), 8. Eklundová (Švéd.) -2,07 (56,96+57,96), 9. Hospová (Rak.) -2,16 (56,64+58,37), 10. Borssenová (Švéd.) -2,22 (56,24+58,83), ...45. Dubovská 59,56 - nepostoupila do 2. kola, Záhrobská (obě ČR) nedokončila 1. kolo.

Průběžné pořadí slalomu SP (po 10 z 11 závodů): 1. Mazeová 595 b., 2. Shiffrinová 588, 3. Velez-Zuzulová 471, 4. Hansdotterová 435, 5. Poutiainenová (Fin.) 354, 6. Pietiläová-Holmnerová 308, ...22. Záhrobská 109. Průběžné pořadí SP (po 33 z 37 závodů): 1. Mazeová 2254, 2. Höflová-Rieschová (Něm.) 1065, 3. Fenningerová (Rak.) 984, 4. Mancusová 835, 5. Vonnová (obě USA) 740, 6. Rebensburgová (Něm.) 737, ...57. Záhrobská 109.

Před nájezdem do cílového svahu se ale česká lyžařka dostala z rytmu a nevešla se do jedné z branek. "Byla to jezdecká chyba. Chtěla jsem nabrat co největší rychlost a vjela do vlásenky moc rychle, ale to stává, když člověk útočí," řekla. V rychlosti projela cílem, ale nemohla být klasifikována. Přes vyřazení se do kamer usmívala. "Nebudu brečet, když jsem vypadla. To k tomu patří, když chcete zajet co nejlepší čas a riskujete," řekla osmadvacetiletá Záhrobská.

První kolo slalomu Světového poháru nedokončila Záhrobská poprvé v sezoně. Naposledy vypadla v úvodním kole závodu ve Flachau v prosinci 2011. Další Češka na startu Martina Dubovská obsadila 45. místo a do druhého kola nepostoupila.