MS hráčů do 18 let 2024 Finsko

Lyžařským sprintům v Oslu kralovali Glöersen a Björgenová

Oslo - Sprinterské závody v běhu na lyžích v Oslu vyhráli Norové Anders Glöersen a Marit Björgenová. Celkovým vítězem hodnocení sprintu se dnes stal s předstihem Švéd Emil Jönsson, jenž skončil sedmý. Malý křišťálový glóbus mezi ženami patří Polce Justyně Kowalczykové, která doběhla čtvrtá.

Čeští lyžaři se do vyřazovacích bojů nedostali. Nejlepší z české trojice mužů byl na 38. místě Dušan Kožíšek, kterému k postupu scházelo 77 setin sekundy. Martin Koukal obsadil 62. příčku a Aleš Razým byl hodnocen na 69. místě. Kvalifikací neprošla ani Eva Nývltová, která obsadila 44. pozici. Do bojů nezasáhl jistý vítěz celkového hodnocení SP Nor Petter Northug ani druhý muž pořadí Lukáš Bauer.

Suverénem dne se stal Glöersen, jenž vyhrál i kvalifikaci a semifinále. Na druhém místě finišoval Rus Alexej Petuchov, třetí místo obsadil Švéd Marcus Hellner, jenž proklouzl do vyřazovací fáze až jako poslední. Hellnerovi patří stejná příčka i v celkové klasifikaci SP, na Bauera ztrácí 143 bodů.

Mezi ženami kvalifikaci i čtvrtfinále kralovala již jistá vítězka SP Kowalczyková, na stupně vítězů ale nakonec nedosáhla. Vedle vítězné Björgenové se před ni dostala i Američanka Kikkan Randallová a Ruska Natalia Korostělevová.

Sprint Světového poháru v běhu na lyžích v Oslu:
Muži - 1,5 km volně: 1. Glöersen (Nor.) 2:53,9, 2. Petuchov (Rus.) stejný čas, 3. Hellner (Švéd.) -0,8, 4. Morilov (Rus.) -1,4, 5. Brandsdal (Nor.) -6,2, 6. Modin (Švéd.) -17,3, ...38. Kožíšek, 62. Koukal. 69. Razým (všichni ČR) - vypadli v kvalifikaci.

Průběžné pořadí SP (po 27 z 31 závodů): 1. Northug (Nor.) 1285 b., 2. Bauer (ČR) 902, 3. Hellner 759, 4. Cologna (Švýc.) 735, 5. Teichmann (Něm.) 497, 6. Jönsson (Švéd.) 496, ...53. Koukal 130, 91. Kožíšek 52, 111. Magál 34, 137. Jakš 16, 160. Novák (všichni ČR) 8.

Ženy - 1,3 km volně: 1. Björgenová (Nor.) 3:01,8, 2. Randallová (USA), 3. Korostělevová (Rus.) obě -0,8, 4. Kowalczyková (Pol.) -1,8, 5. Falková (Švéd.) -2,8, 6. Bucherová (Švýc.) -3,1, ...40. Nývltová (ČR) - vypadla v kvalifikaci.

Průběžné pořadí SP (po 27 z 31 závodů): 1. Kowalczyková 1786, 2. Majdičová (Slovin.) 1191, 3. Saarinenová (Fin.) 999, 4. Björgenová 981, 5. Follisová (It.) 778, 6. Steiraová (Nor.) 734, ...58. Rajdlová 97, 62. Janečková (obě ČR) 80, 65. Nývltová 76.