Paralympijský magazín

Závod s hromadným startem na MS vyhrála Zajcevová, Vítková desátá

Pchjongčchang - Ruská biatlonistka Olga Zajcevová dnes vyhrála na mistrovství světa v Pchjongčchangu závod s hromadným startem na 12,5 km a získala první individuální zlato v kariéře. Česká juniorka Veronika Vítková zakončila vydařený šampionát desátým místem.

Dvacetiletá Vítková dnes při svém vůbec prvním závodu s hromadným startem mezi elitou podtrhla své úspěšné vystoupení v Koreji. Ve sprintu byla osmnáctá, ve stíhačce se vešla do první desítky a v individuálním závodě až na poslední střelbě přišla o možný zisk stříbra a skončila pátá.

Dnešní závod rozjela Vítková výborně a po první bezchybné položce opouštěla střelbu jako čtvrtá. Na dalších dvou střelbách vždy jednou minula a po absolvování trestných okruhů se pohybovala zhruba v polovině třicetičlenného pole. Biatlonistce z Jilemnice ovšem vyšla poslední střelba vestoje, která ji katapultovala do první desítky. Na závěr náročného programu ztratila 56,4 sekundy na vítěznou Zajcevovou.

Třicetiletá Ruska, jež má za sebou mateřskou pauzu, se dočkala v Pchjongčchangu druhého zlata ve dvou dnech, neboť v sobotu byla členkou vítězné ruské štafety. Se dvěma chybami na střelnici dnes porazila o 7,5 sekundy svou krajanku Anastasiji Kuzminovou, která v průběhu sezony posílila reprezentaci Slovenska. Bronz získala se ztrátou 12,3 sekundy Švédka Helena Jonssonová.

V pátém ženském závodu na MS zůstala poprvé bez medaile biatlonová velmoc Německo, její nejúspěšnější zástupkyně Andrea Henkelová byla pátá.

Výsledek závodu s hromadným startem žen na 12,5 km:
1. Zajcevová (Rus.) 34:18,3 min. (2 tr. okruhy), 2. Kuzminová (SR) -7,5 (2), 3. Jonssonová (Švéd.) -12,3 (2), 4. Vita Semerenková (Ukr.) -34,6 (0), 5. Henkelová (Něm.) -35,2 (4), 6. Domračevová (Běl.) -44,0 (2), 7. Neunerová (Něm.) -50,1 (5), 8. Brunetová (Fr.) -51,8 (2), 9. Medvedcevová (Rus.) -53,7 (3), 10. Vítková (ČR) -56,4 (2).

Průběžné pořadí SP (po 18 z 26 disciplín): 1. Wilhelmová (Něm.) 729 b., 2. Jonssonová 703, 3. Neunerová 626, 4. Bergerová (Nor.) 598, 5. Henkelová 522, 6. Slepcovová (Rus.) 539, ...33. Vítková 158, 55. Rezlerová 75, 67. Vejnarová 42, 76. Zvařičová (všechny ČR) 24.