MS hráčů do 18 let 2024 Finsko

Městský Sprint v Drammenu vyhráli domácí lyžaři Brandsdal a Björgenová

Drammen (Norsko) - Městský sprint klasickou technikou Světového poháru běžců na lyžích v Drammenu vyhráli domácí Norové Eirik Brandsdal a Marit Björgenová. Ta díky tomu zvýšila své vedení v průběžném pořadí seriálu.

V předposledních sprinterských závodech sezony se už rozhodlo o držitelích malých glóbů za hodnocení této disciplíny. Navzdory tomu, že dnes nebojovali o nejvyšší příčky, je získali Švéd Teodor Peterson a jako první americká běžkyně v historii také Kikkan Randallová.

Poté, co kvůli absenci nemocné norské hvězdy Pettera Northuga získal v předstihu velký glóbus Švýcar Dario Cologna, bude se v této sezoně bojovat už jen o celkové prvenství mezi ženami. Za ním míří jednatřicetiletá Björgenová, která v Drammenu navázala na nedělní triumf z klasického sprintu v Lahti. Vítězka SP z předchozích tří let Justyna Kowalczyková doběhla navzdory pádu třetí, nicméně po dnešku na druhém místě ztrácí pět závodů před koncem sezony už 118 bodů. Druhá skončila Norka Astrid Jacobsenová.

Vítězné double pro pořadatelskou zemi zařídil Brandsdal, jenž stejně jako Björgenová vyhrál už kvalifikaci. Na druhém místě dojel Kanaďan Len Valjas, třetí byl Nor Paal Golberg. Čeští reprezentanti nestartovali. Představí se až ve víkendových maratonech na 50 a 30 km na Holmenkollenu, v dějišti loňského mistrovství světa.

Výsledky SP v běhu na lyžích v Drammenu - sprint klasickou technikou:

Muži: 1. Brandsdal (Nor.), 2. Valjas (Kan.), 3. Golberg (Nor.), 4. Panžinskij (Rus.), 5. Jönsson (Švéd.), 6. Newell (USA).
Průběžné pořadí SP: 1. Cologna (Švýc.) 1805 b., 2. Northug (Nor.) 1199, 3. Kershaw (Kan.) 1129, 4. Hellner (Švéd.) 917, 5. Legkov (Rus.) 910, 6. Harvey (Kan.) 801, ...10. Bauer 611, 20. Jakš 336, 114. Magál 29, 141. Razým (všichni ČR) 7.

Ženy: 1. Björgenová, 2. Jacobsenová (obě Nor.), 3. Kowalczyková (Pol.), 4. Fallaová (Nor.), 5. Crawfordová (Kan.), 6. Jeanová (Fr.).
Průběžné pořadí SP: 1. Björgenová 2195, 2. Kowalczyková 2077, 3. Johaugová (Nor.) 1510, 4. Randallová (USA) 1153, 5. Kallaová (Švéd.) 1102, 6. Kristoffersenová (Nor.) 865, ...48. Nývltová 125, 100. Janečková (obě ČR) 4.