Dohráno MOL Cup

Fuksa je poprvé mistrem světa, čtyřkajak bere bronz

Milán - Martin Fuksa je poprvé v kariéře mistrem světa v rychlostní kanoistice. Na šampionátu v Miláně vybojoval zlatou medaili na neolympijské trati 500 metrů. Druhého Moldavana Olega Tarnovschiho porazil po výborném finiši o 666 tisícin sekundy. Čtyřkajak ve složení Dostál, Havel, Trefil, Štěrba při obhajobě zlata získal bronzovou medaili, Češi skončili za Slováky a Maďary. Čeští reprezentanti tak celkově získali na MS čtyři medaile stejně jako loni v Moskvě a vybojovali šest míst pro hry v Riu de Janeiro příští rok.

"Tenhle titul mi chyběl. Vše, co dělám, dělám proto, že chci stát na stupních vítězů. A to, že teď mohu stát úplně nejvýše, je naprostá paráda," řekl spokojený Fuksa v cíli.

Skutečnost, že uspěl na neolympijské trati, neřešil. Zlata si váží stejně. "Teď jsme na mistrovství světa a titul může člověk získat i na neolympijské trati. Neberu to méně, i když vím, že někdo to tak hodnotí. Titul mistra světa mi už nikdo nesebere, radost je to stejná. A já jsem rád za každou medaili," uvedl Fuksa.

Čtyřkajak ve finále nestačil na Slováky a Maďary. Bronz vybojovali čeští reprezentanti o 54 tisícin sekundy před australskou posádkou a kvalifikovali se na olympiádu v Riu, kde je čeká obhajoba třetí příčky z Londýna.

"Nechci říct, že jsem zklamaný, protože medaile na mistrovství světa je cenná. Z mého pocitu to ale nebyl stoprocentní závod a asi nás trošičku bude mrzet, že jsme dvěma lodím před námi nebyli blíže," řekl Štěrba.

Ocenil ale kvality Maďarů, kteří ovládli i červnové Evropské hry, a Slovenska, které sestavilo staronovou silnou posádku. "Obě posádky předvedly perfektní výkon. Máme bronz a vyjetou olympiádu, takže převažuje spokojenost. Ale obhajovali jsme titul, takže malinko to zamrzí," uvedl nejzkušenější člen české posádky. Dostál přidal bronz k sobotní stříbrné medaili v závodu jednotlivců na kilometru.

Uspěl i kajakář Filip Šváb, který nečekaně vybojoval pro Českou republiku účastnické místo na olympijských hrách v Riu de Janeiro poté, co obsadil ve finále sprintu osmou příčku. Dvaatřicetiletý Šváb získal místo pro Rio díky finálové účasti, k jeho potvrzení však potřeboval závod na 200 metrů dokončit. Pomohla mu redukce pořadí, neboť dva finalisté startují v Itálii i na deblkajaku a už jednu účast na olympiádě pro svoji zemi získali.

"Do osmého místa byla kvóta jasná, kdybych byl devátý, asi by to ale taky vyšlo. Takhle je to ale jistota," řekl nadšený Šváb. "Před mistrovstvím jsem o něčem takovém ani nepřemýšlel. Říkal jsem si, že kdybych byl v béčku (B-finále), tak je to super," radoval se Šváb. Příští rok bude muset svůj start v Riu potvrdit v domácích kontrolních závodech. "Je lepší se o to poprat doma než venku. Přece jen to bude snazší," uvedl.

Boj o Rio nevyšel deblkanoistům Jaroslavu Radoňovi a Filipu Dvořákovi, kteří byli na kilometru osmí. K zajištění účasti na olympijských hrách potřebovali bronzoví medailisté z předloňského MS skončit do šestého místa, od kterého je dělilo přes devět desetin sekundy.

"Jeli jsme, co to šlo, ale nominace je tak těžká. Nechceme se ale vymlouvat. Byl to strašně rychlý závod, náš závěr byl asi slabý," řekl zklamaný Radoň. Budou mít ještě jednu šanci nominovat se na olympiádu, v dodatečném závodu v květnu. "Musíme se na to připravit. Bylo dané, že šest lodí postoupí, přijde mi to tvrdé, ale bohužel jsme neobstáli. To je třeba říct," dodal.

Reprezentační trenér Pavel Hottmar byl s českou bilancí na MS vcelku spokojen, i když litoval, že na olympiádu nepostoupili Radoň s Dvořákem. "Šest míst pro olympijské hry v Riu, čtyři medaile a z toho tři v olympijských disciplínách jsou krásné. Klíčové pro nás bylo vyjetí postupových míst pro olympijské hry," uvedl Hottmar. "Kvalifikace naší elitní sedmičky závodníků se očekávala, nicméně byla velmi obtížná. Jarda s Filipem jeli velmi dobře, i tak jim ale kvalifikace bohužel v jejich vyrovnané kategorii o necelou vteřinku utekla," dodal.

Mistrovství světa v rychlostní kanoistice v Miláně - finále

Ženy

200 m
K1: 1. Carringtonová (N. Zél.) 40,060, 2. Walczykewiczová (Pol.) -0,640, 3. Portelová (Šp.) -1,188.
K2: 1. Machněvová, Litvinčuková (Běl.) 38,477, 2. Homonnaiová, Duševová-Janičová (Maď.) -0,182, 3. Heringová, Kriegersteinová (Něm.) -1,011.
C1: 1. Stamenovová (Bul.) 48,717, 2. Takácsová (Maď.) -0,100, 3. Bobrová (Běl.) -0,508, ...8. Ježová (ČR) -3,000.

500 m
K4: 1. Bělorusko (Machněvová, Ljapešková, Chuděnková, Litvinčuková) 1:33,953, 2. Maďarsko -0,314, 3. Německo -0,937.

1000 m
K1
: 1. Medveczká (Maď.) 4:04,037, 2. Bedečová (Srb.) -2,360, 3. Hoganová (USA) -3,377.

Muži

200 m
K1
: 1. De Jonge (Kan.) 34,802, 2. Beaumont (Fr.) -0,191, 3. Menning (Švéd.) -0,200, ...8. Šváb (ČR) -1,182.
C2: 1. Korovaškov, Štyl (Rus.) 36,347, 2. Saladucha, Machlaj (Běl.) -1,169, 3. Nuck, Holtz (Něm.) -1,403

500 m
K1: 1. Poulsen (Dán.) 1:39,407, 2. Liebscher (Něm.) -0,486, 3. Anoškin (Rus.) -1,363, ...finále B: 1. Šlouf (ČR) 1:44,255
K2: 1. Wallace, Tame (Austr.) 1:29,216, 2. Walz, Cosgaya (Šp.) -0,788, 3. Hérics, Somorácz (Maď.) -1,308.
C1: 1. Fuksa (ČR) 1:51,004, 2. Tarnovschi (Mold.) -0,666, 3. Piatrov (Běl.) -2,126.

1000 m
K4
: 1. Slovensko (Myšák, Vlček, Tarr, Linka) 2:56,102, 2. Maďarsko -0,800, 3. ČR (Havel, Trefil, Dostál, Štěrba) -2,037.
C2: 1. Silva, Queiroz Dos Santos (Braz.) 3:38,508, 2. Vasbányai, Mike (Maď.) -0,328, 3. Kuleta, Grzybowski (Pol.) -0,797, ...8. Radoň, Dvořák (ČR) -2,845.
C4: 1. Rumunsko (Carp, Condrat, Chirila, Strat) 3:23,202, 2. Ukrajina -0,680, 3. Maďarsko -1,240, ...5. ČR (Janda, Macháček, Ruso, Miškovský) -6,709.