Kornfeil zajel nejlepší závod v sezoně, v San Marinu byl sedmý

San Marino - Silverstone je zapomenut. Jakub Kornfeil si vynahradil trápení z Velké ceny Velké Británie, v San Marinu si vyjel nejlepší výsledek v sezoně a na mokré trati skončil v Moto3 sedmý. Čtyřiadvacetiletý jezdec mohl zaznamenat i lepší umístění, ale ve čtvrtém kole z 23 okruhů ho přibrzdil pád. Na zemi skončil také Karel Abraham v MotoGP a dojel poslední sedmnáctý.

Jakub Kornfeil
zdroj: ČTK autor: Pavlíček Luboš

Kornfeil byl v sobotní kvalifikaci na Okruhu Marca Simoncelliho dvacátý, ale vpřed se posunul již před startem, neboť mu tresty pro několik jezdců za nebezpečnou jízdu v ranním warm upu pomohly na roštu na patnáctou pozici. V závodě pak potvrzoval, že na mokru patří k nejlepším, a brzy postoupil na osmou pozici.

Ve čtvrtém kole však následoval propad až na 23. místo po pádu či vyjetí z trati. Kornfeil se ovšem nevzdal a předvedl stíhací jízdu, díky níž zásluhou svých jezdeckých schopností i pádů soupeřů zaznamenal nejlepší výsledek v sezoně. Kyjovský rodák vylepšil o čtyři místa jedenáctou pozici z Le Mans a letos podruhé bodoval.

"Měl jsem docela špatný start, takže jsem se snažil jet co nejrychleji a dostat se dopředu. To se docela dařilo, ale nakonec jsem na to spěchání doplatil. Nejdřív mě to trošku vysadilo v zatáčce šest. To jsem zachránil, nevím jak, a pak na brzdy do zatáčky osm to prostě ustřelilo a už jsem ležel. Než přiběhli maršálové, byl jsem už na cestě na trať," popsal dramatické okamžiky Kornfeil.

Kornfeil si stíhací jízdou dojel pro 7. místo z VC San Marina

"Závod začal znova. Rytmus jsem měl pořád stejný a motorka skvěle fungovala. Některé soupeře jsem předjel, někteří spadli a koncem závodu už jsem byl zase v top ten. Dost mně záleželo na tom, abych předjel Arenase, protože jsme v šampionátu docela blízko a z dosavadních zkušeností vím, že ne každý závod máme šanci vyjíždět body. To se nakonec podařilo a za sedmé místo jsem moc šťastný," dodal český jezdec, jemuž patří v průběžném pořadí MS 22. pozice.

Pro deváté vítězství v Moto3 si suverénně dojel Ital Romano Fenati, jenž deklasoval konkurenci. Lídra šampionátu Joana Mira ze Španělska za sebou vítěz nechal o 28,594 sekundy, třetí skončil Ital Fabio Di Giannantonio. Kornfeil na Fenatiho ztratil 1:09,984.

Závod po pádech nedokončila více než polovina z 31 jezdců na startu. "Závodím už poměrně dlouho, ale něco takového jsem snad nezažil. Trať byla hrozně nevyzpytatelná. Spousta pádů, které jsme dneska viděli, prostě nejdou rozumně vysvětlit," poznamenal Kornfeil.

V královské třídě MotoGP vyhrál mistr světa Marc Márquez ze Španělska, jenž při nájezdu do posledního kola předjel Itala Danila Petrucciho a připravil ho o šanci na první vítězství v kariéře. Jezdec Hondy díky čtvrtému vítězství v sezoně předstihl v čele průběžného hodnocení dnes třetího Itala Andreu Doviziosa.

Oba mají pět závodů před koncem sezony shodně 199 bodů, mají dokonce stejně výher, ale v Márquezův prospěch hovoří větší počet druhých míst. Abraham měl pád hned ve třetí zatáčce, a i když se dokázal do závodu vrátit, s velkou ztrátou dojel poslední a na sedmnáctou příčku se posunul jen díky výpadkům soupeřů.

Závod Moto2 vyhrál Švýcar Dominique Aegerter před krajanem Thomasem Lüthim, jenž využil pádu lídra MS Franca Morbidelliho a stáhl jeho náskok v čele na pouhých devět bodů. Jednatřicetiletý Lüthi tak živí naději, že se s touto kategorií před přechodem do MotoGP rozloučí druhým mistrovským titulem v kariéře po triumfu v nejslabší třídě do 125 ccm v roce 2005.

Velká cena San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Honda) 46:24,290, 2. Mir (Šp./Honda) -28,594, 3. Di Giannantonio (It./Honda) -39,035, 4. Öttl (Něm./KTM) -55,591, 5. Bulega (It./KTM) -1:02,433, 6. Bendsneyder (Niz./KTM) -1:09,312, 7. Kornfeil (Peugeot) -1:09,984. Průběžné pořadí MS (po 13 z 18 závodů): 1. Mir 246, 2. Fenati 185, 3. Canet 162, 4. Martín (oba Šp./Honda) 121, 5. Di Giannantonio 117, 6. Migno (It./KTM) 98, ...22. Kornfeil 14.

Moto2: 1. Aegerter (Švýc./Suter) 51:39,709, 2. Lüthi (Švýc./Kalex) -1,400, 3. Syahrin (Mal./Kalex) -7,875, 4. Bagnaia (It./Kalex) -21,223, 5. Binder (JAR/KTM) -23,849, 6. Cortese (Něm./Suter) -41,421. Průběžné pořadí MS (po 13 z 18 závodů): 1. Morbidelli (It./Kalex) 223, 2. Lüthi 214, 3. Á. Márquez (Šp./Kalex) 155, 4. Oliveira (Portug./KTM) 141, 5. Bagnaia 124, 6. Nakagami (Jap./Kalex) 109.

MotoGP: 1. M. Márquez (Šp./Honda) 50:41,565, 2. Petrucci -1,192, 3. Dovizioso (oba It./Ducati) -11,706, 4. M. Viňales (Šp./Yamaha) -16,559, 5. Pirro (It./Ducati) -19,499, 6. Miller (Austr./Honda) -24,882, ...17. Abraham (Ducati) -1 kolo. Průběžné pořadí MS (po 13 z 18 závodů): 1. M. Márquez 199, 2. Dovizioso 199, 3. M. Viňales 183, 4. Rossi (It./Yamaha) 157, 5. Pedrosa (Šp./Honda) 150, 6. Zarco (Fr./Yamaha) 110, ...18. Abraham 28.