Volejbalový magazín

Latvala opět opanoval Finskou rallye, Prokop dojel sedmý

Jyväskylä - Jezdec Volkswagenu Jari-Matti Latvala obhájil loňské vítězství a potřetí v životě vyhrál domácí Finskou rallye. Martin Prokop skončil sedmý, což je jeho nejlepší umístění na šotolinových tratích v okolí Jyväskylä. Vicemistr světa Latvala sváděl celou soutěž vyrovnanou bitvu se svým týmovým kolegou Sébastienem Ogierem z Francie.

Nakonec po dvaceti rychlostních zkouškách porazil dvojnásobného mistra světa a vedoucího muže šampionátu o 13,7 sekundy a třetím triumfem na domácí rallye se vyrovnal finské legendě Juhovi Kankkunovi. "Nemůžu se dočkat, až uslyším hymnu. Nic lepšího není," uvedl Latvala bezprostředně po dojezdu závěrečné power stage, v níž ho porazil Ogier o čtyři desetiny sekundy.

• Latvala vyhrál nejrychlejší rallye v historii. Jeho průměrná rychlost 125,44 km/h překonala předchozí maximum Sébastiena Loeba z Finské rallye 2012 (122,89 km/h).

Díky druhému vítězství v sezoně se třicetiletý Fin posunul ze čtvrtého na druhé místo celkového pořadí. Už s velkým odstupem 1:36 minuty skončil třetí za oběma jezdci Volkswagenu Nor Mads Östberg v citroënu.

Martin Prokop, jenž minulé dva ročníky Finské rallye nedokončil, zaostal za vítězem o 6:20 minuty. Jeho dosavadním maximem v tradiční soutěži MS bylo 9. místo z roku 2012.

Šampionát pokračuje devátým dílem za tři týdny v Německu.

Finská rallye: 1. Latvala, Anttila (Fin./VW Polo-R) 2:33,03,8, 2. Ogier, Ingrassia (Fr./VW Polo-R) -13,7, 3. Östberg, Andersson (Nor., Švéd./Citroën DS3) -1:36,8, 4. Neuville, Gilsoul (Belg./Hyundai i20) -3:58,7, 5. Tänak, Mölder (Est./Ford Fiesta RS) -4:29,3, 6. Hänninen, Tuominen (Fin./Ford Fiesta RS) -4:44,3, 7. Prokop, Tománek (ČR/Ford Fiesta RS) -6:20,3.

Průběžné pořadí MS (po 8 z 13 rallye): 1. Ogier 182 b., 2. Latvala 93, 3. Östberg 84, 4. Mikkelsen (Nor./VW Polo-R) 83, 5. Neuville 70, 6. Meeke (Brit./Citroën DS3) 54, ...11. Prokop 33.

Pořadí týmů: 1. Volkswagen 257, 2. Citroën 141, 3. Hyundai 139, 4. M-Sport Ford 126, 5. Volkswagen II 49, 6. Hyundai II 43, 7. Jipocar 43.