Svět motorů

Kornfeil dojel v Le Mans šestý, Abraham si připsal jeden bod

Le Mans (Francie) – Forma Jakuba Kornfeila se stále stupňuje. Český motocyklový závodník skončil ve Velké ceně Francie třídy Moto3 šestý, a to i s bolavou kyčlí, kterou si narazil při pádu v sobotním tréninku. Dnešním výsledkem na okruhu Le Mans navázal na páté místo z předchozího závodu ve španělském Jerezu, jímž vyrovnal svůj nejlepší výsledek v mistrovství světa. Jeden bod si v závodě kategorie MotoGP připsal Karel Abraham, jenž se vrátil po zlomenině klíční kosti.

Jakub Kornfeil
zdroj: isifa/MAFRA/ autor: David Neff

Abraham získal při návratu po zlomenině klíční kosti, kvůli níž zmeškal dva závody, první bod v sezoně za 15. místo. Na mokré trati vyhrál stejně jako před dvěma týdny v Jerezu Španěl Dani Pedrosa před Britem Calem Crutchlowem, který jel i s vlasovou zlomeninou v holenní kosti, již utrpěl v sobotním tréninku. Lukáš Pešek závod nedokončil.

"Je to jen jeden bod, ale jsem za něj rád. Hodně se mi povedl start, první kola jsem byl za De Punietem a Espargarem. Trochu mě štve, že mě nakonec předjel Petrucci, vím, že jsem mohl být před ním. Ale bylo by to za cenu velkého risku. A to si v mojí situaci nemůžu dovolit. Důležité je, že do Mugella teď pojedeme víc v klidu," uvedl Abraham, jenž se zranil před měsícem v Austinu. Pedrosa se stal prvním letošním dvojnásobným vítězem v MotoGP a dostal se do čela průběžného pořadí před krajana Marka Márqueze, jenž po špatném startu obsadil třetí místo.

Kornfeil se potřetí za sebou prosadil do elitní desítky a v průběžné klasifikaci mu po čtyřech závodech patří sedmá příčka. Pro druhé vítězství v Moto3 za sebou si dojel Španěl Maverick Viňales a upevnil si vedení v šampionátu. Za ním skončili jeho hlavní rivalové a krajané Alex Rins a Luis Salom, kteří svedli těsný souboj o druhé místo. Kornfeil, který startoval až ze 14. pozice, ztratil na vítěze 40 sekund.

"Před startem trať nebyla v žádném případě suchá, proto jsme zvolili měkké nastavení. V první půlce závodu se mi jelo úplně výborně. Podmínky na trati se ale neustále zlepšovaly a postupně začali mít výhodu ti, kteří měli tvrdší nastavení," řekl Kornfeil.

Bojoval o páté místo s Alexem Márquezem, ale nakonec za ním zaostal o více než dvě sekundy. "V jedné ze zatáček jsem byl dlouhý a ztratil jsem kontakt. Navíc Alex pak byl kolo co kolo o nějakou tu desetinku rychlejší. Je ovšem neuvěřitelné, jak jede jeho KTM na rovince. Na výjezdu z esíček a technických pasáží jsem musel ubírat, abych se o něj nepřerazil. Na rovince ale vždy zatáhl a nadělil mi několik desítek metrů," konstatoval.

Pochvaloval si, že naražená kyčel ho už téměř nebolela. "Z téhle strany dneska nehrozil žádný limit. Každopádně jsem se snažil jet na jistotu a dojet si pro těch deset bodů, které pro mě znamenají opravdu hodně."

Závod Moto2, který byl ukončen kvůli dešti o čtyři kola dříve, vyhrál Brit Scott Redding před týmovým kolegou Finem Mikkou Kalliem. Redding se dočkal po pěti letech druhého vítězství v kariéře a posunul se do čela seriálu. Naprázdno vyšel v obtížných podmínkách dosavadní lídr Esteve Rabat i další favorizovaní Španělé Pol Espargaró a Nicolás Terol.

Velká cena Francie, závod mistrovství světa silničních motocyklů:

Moto3: 1. M. Viňales 42:05,448, 2. Rins -1,264, 3. Salom (všichni Šp./KTM) -1,387, 4. Folger (Něm./Kalex KTM) -14,593, 5. A. Márcquez (Šp./KTM) -37,949, 6. Kornfeil (ČR/Kalex KTM) -40,295.

Průběžné pořadí MS (po 4 ze 17 závodů): 1. M. Viňales 90 b., 2. Salom 77, 3. Rins 61, 4. Folger 53, 5. Binder (JAR/Suter Honda) 24, 6. Khairuddin (Mal./KTM) 28, 7. Kornfeil 27.

Moto2: 1. Redding (Brit./Kalex) 36:43,583, 2. Kallio (Fin./Kalex) -1,090, 3. Simeon (Belg./Kalex) -1,234, 4. Aegerter (Švýc./Suter) -1,701, 5. Zarco (Fr./Suter) -1,859, 6. Pasini (It./Speed Up) -12,272.

Průběžné pořadí MS (po 4 ze 17 závodů): 1. Redding 76, 2. Rabat (Šp./Kalex) 52, 3. Kallio 47, 4. Aegerter 47, 5. P. Espargaró (Šp./Kalex) 41, 6. Terol (Šp./Suter) 38.

MotoGP: 1. Pedrosa(Šp./Honda) 49:17,707, 2. Crutchlow (Brit./Yamaha) -4,863, 3. M. Márquez (Šp./Honda) -6,949, 4. Dovizioso (It./Ducati) -10,087, 5. Hayden (USA/Ducati) -18,471, 6. Bautista (Šp./Honda) -23,561, ...15. Abraham (ČR/ART) -1:32,111, Pešek (ČR/Ioda-Suter) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 4 ze 18 závodů): 1. Pedrosa 83, 2. M. Márquez 77, 3. Lorenzo (Šp./Yamaha) 66, 4. Crutchlow 55, 5. Rossi (It./Yamaha) 47, 6. Dovizioso 39, ...20. Abraham 1.