Dohráno MOL Cup

Smrž upadl, první jízdu na MS superbiků v Brně nedokončil

Brno - Jen z poloviny vyšly českému jezdci Jakubu Smržovi plány na bodový zisk v devátém závodě mistrovství světa superbiků na domácím Masarykově okruhu v Brně. V první jízdě dnes Smrž už ve čtvrtém kole upadl a odstoupil, v druhé jízdě pak po bojovném výkonu obsadil na pomalejším náhradním motocyklu jedenácté místo.

Jakub Smrž
zdroj: ČTK autor: Igor Šefr

Suverénem brněnského závodu byl vedoucí jezdec průběžné klasifikace Australan Troy Bayliss, který dvakrát vyhrál a zvýšil svůj náskok v čele mistrovství světa. Bayliss zvítězil v letošní sezoně už v sedmi závodech. Po tři dny přihlíželo brněnským tréninkům a závodům celkem 63.000 diváků.

Před krajanem Troyem Corserem měl Bayliss v cíli náskok 1,468 sekundy. Z italské bitvy o třetí místo vyšel po odvážném manévru v posledním kole vítězně Michel Fabrizio a odsunul tak za svá záda loňského vítěze na Masarykově okruhu Maxe Biaggiho. Z trojice českých jezdců závod dokončil pouze Jiří Dražďák, který dojel na 20. místě.

Smrž začal sice slibně, jenže ve čtvrtém kole před ním spadl Francouz Régis Laconi. Ve snaze zabránit kolizi vyjel Smrž mimo trať, ale ve štěrku upadl, poškodil motocykl a první jízda na domácí trati pro něj předčasně skončila. O dvě kola později havaroval i další český jezdec Miloš Čihák, jenž rovněž předčasně odstoupil.

V druhé jízdě Bayliss pozměnil taktiku a hned po startu převzal vedení. Stejně jako v první jízdě se nepodařilo Smržovi zúročit postavení v druhé řadě a po prvním okruhu se propadl až na 15. místo. Pád z první jízdy si zopakoval Francouz Laconi, který po saltu v druhém okruhu tvrdě dopadl na vozovku. Z havárie sice největší smolař brněnského závodu vyvázl bez zranění, opět však předčasně skončil. Pád vyřadil ze hry už v třetím kole i Dražďáka.

Smrž se postupně prokousával na hranici první desítky. "Bohužel jsem měl pomalejší motocykl než třeba Nakatomi. Chtěl jsem v závěru zaútočit na Sofougla, jenže mi na rovinkách vždycky odjel a v zatáčkách jsem se k němu přiblížil, ale na předjetí to už nebylo. Chybělo mi dvanáct setin sekundy," dodal Smrž.

Pouze v úvodní čtvrtině pustil Bayliss na chvíli před sebe krajana Corsera, po většinu závodu ale kontroloval závod z prvního místa. V dramatickém závěru se za Baylissovými zády strhla tvrdá bitva o druhé místo. Z ní nejvíce vytěžil po riskantních předjetích Fabrizio, který stejně jako v první jízdě získal Biaggiho skalp.