Evropská a Konferenční liga UEFA

Děčín přehrál Prostějov a je v tabulce druhý

Praha - Basketbalisté Děčína v 16. kole NBL přehráli Prostějov jasně 91:75 a jsou druzí za mistrovským Nymburkem. V dalších zápasech rozstřílela Ostrava tým ze Svitav 99:80, Jindřichův Hradec udolal Opavu a USK slavil těsnou výhru nad Ústím.

BK Děčín - USK Praha
zdroj: ČT sport

Válečníci z Děčína si připsali už šestou výhru v řadě. Proti Prostějovu se jim dařilo hlavně z větší vzdálenosti (proměnili deset trojek), brzy získali dvouciferný náskok a v poklidu ho udržovali. Třetí čtvrtina byla velmi podobná druhé. Orli zabrali a snížili na rozdíl pěti bodů, ale domácí, hnaní tradičně výbornými diváky, vždy vrátili náskok nad deset bodů. I v poslední desetiminutovce přišel zoufalý pokus o zvrat, ale stejně jako předtím trefili Válečníci v důležitých chvílích střely z dálky a vedení si pohlídali.

Vysokoškoláci v utkání s nízkým počtem bodů zdolali Ústí 67:63. USK přerušil šňůru dvou porážek a naopak po dvou výhrách uštědřil prohru Slunetě. Domácí vstoupili do zápasu dobře a brzy si vybudovali sedmibodový náskok. Hosté se v druhé čtvrtině zlepšili a nakonec se utkání lámalo až v koncovce. Dvě a půl minuty před koncem bylo skóre vyrovnané, pak se trefil za tři body Peterka a hosté už stav neotočili. Vette dokázal pouze snížit na 64:63, ale to bylo od Ústí vše.

Ostrava střílela z pole s úspěšností téměř 60 procent a jasně přehrála Svitavy, když téměř překonala stobodovou hranici. Nová huť do zápasu vletěla s velkou vervou, už v první čtvrtině nastřílela 33 bodů a vedla o 18.

V druhém období se zlepšila střelba i Svitav, ale 27 body pouze dokázaly držet krok se skvěle hrajícími domácími. Úspěšnost odešla Ostravanům až v poslední čtvrtině, když prostřídali sestavu a Turům se podařilo snížit na konečných 99:80.

Jindřichův Hradec si proti Opavě udržoval od úvodu náskok, ale v závěru se musel o vítězství obávat a zvítězil pouze 81:78. Ve druhé čtvrtině už přitom rozdíl činil sedmnáct bodů (31:14) a zdálo se být rozhodnuto. Jenže Slezané se nevzdali, a pět minut před koncem šli dokonce do vedení 67:65. Nakonec rozhodl až úplný závěr. Třiadvacet sekund před koncem poslal Šiřina Opavu do vedení, jenže Robinson na druhé straně okamžitě srovnal skóre. Šiřina pak neuspěl a domácím pomohl k výhře trojkou Robinson tři sekundy před koncem.

Výsledky 16. kola ligy basketbalistů

Ostrava - Svitavy 99:80 (33:15, 60:42, 86:60)

Nejvíce bodů: Beaumont 28, Rohde 20, Číž a Dougherty po 14 - Votroubek 28, Šotnar 19, Abercrombie 8. Fauly: 16:18. Trestné hody: 18/16 - 13/12. Trojky: 9:10. Doskoky: 29:22.

Děčín - Prostějov 91:75 (23:14, 41:32, 64:54)

Nejvíce bodů: Bosák 22, Tucker 16, Vyoral 12, Jelínek a Stria po 10 - Talley 21, Marko 13, Mrviš 12, Tomanec 10. Fauly: 18:20. Trestné hody: 14/9 - 8/7. Trojky: 10:6. Doskoky: 32:32.

Jindřichův Hradec - Opava 81:78 (20:12, 45:34, 60:52)

Nejvíce bodů: Robinson 16, Zuzák 15, Autrey a Vošlajer po 12, Novák 10 - Blažek 19, Klečka a Šiřina 13, Gniadek 12. Fauly: 22:24. Trestné hody: 23/22 - 19/17. Trojky: 5:7. Doskoky: 42:25.