Sportovní zprávy

Sérii neporazitelnosti Pardubic nedokázalo přerušit ani Brno

Praha – Jediným týmem, který po desátém kole NBL nepoznal chuť prohry, zůstávají Pardubice. Východočeši svoji dominanci potvrdili i v utkání prvního s posledním, v němž Brno zdolali 87:78. Ústí nad Labem zvítězilo na palubovce Svitav 80:74 a srovnalo svou bilanci na pět výher a pět porážek, Děčín přehrál USK Praha 77:63. V dohrávce pak poprvé v sezoně prohrála doma Ostrava, nestačila na Jindřichův Hradec.

Martin Peterka v dresu Pardubic
zdroj: ČTK autor: Zehl Igor

Basketbalistům Ústí se ve Svitavách dařilo v prvním poločase lépe pronikat pod koš soupeře a udržovali si mírný náskok. Ten se povedlo v průběhu třetí čtvrtiny navýšit až na 13 bodů a hosté v klidu utkání kontrolovali. Tuři však ještě zabojovali a minutu a půl před koncem snížili na rozdíl tří bodů, ale hráči Ústí tažení Larochem si koncovku pohlídali. Severočeši uspěli po dvou porážkách.

Děčín rozhodl zápas s USK už ve druhé čtvrtině. Domácí uzavřeli za stavu 30:28 druhou čtvrtinu šňůrou 15:2 a dostali se do rozhodujícího vedení. V úvodu druhé půle náskok narostl až na 21 bodů a hosté se už na dostřel nepřiblížili. Válečníkům se dařilo proměňovat ztráty vysokoškoláků v jednoduché koše a USK už nedali šanci.

Pardubičtí basketbalisté potvrdili roli vedoucího týmu tabulky, když přehráli poslední Brno už ve druhé čtvrtině. Hosté měli obrovský problém na obranném doskoku - soupeři dovolili doskočit 18 nepřesných střel. Brňané v poslední čtvrtině ještě zabojovali a jedenácti body v řadě snížili na rozdíl sedmi bodů čtyři minuty před koncem. Za domácí ale okamžitě odpověděli Bohačík s Kohoutem a velký obrat se tak nekonal.

Basketbalisté Prostějova po nečekané porážce v Opavě tentokrát potvrdili s Kolínem roli favoritů a zvítězili 103:75. Jednoznačný výsledek se zrodil až po změně stran, po prvním poločase ještě vedli středočeští hosté 47:42. Do třetího hracího období ale vlétli domácí Orli zostra, desetiminutovku opanovali v poměru 35:10 a zápas rozhodli. V poslední části ještě vítězství navýšili.

Ostravští basketbalisté poprvé v ligovém ročníku prohráli doma. V dohrávce desátého kola podlehli Jindřichovu Hradci 64:69. Jihočeši naopak uspěli venku už potřetí v sezoně a v tabulce se posunuli před svého protivníka na osmé místo. Jindřichův Hradec vedl v poločase 40:35, v třetí čtvrtině ale nastřílel jen čtyři body a do vedení se dostali Ostravané. Náskok ale neudrželi a jejich soupeř poprvé ve vzájemných zápasech zvítězil.

Basketbalová liga mužů - 10. kolo:

Svitavy - Ústí nad Labem 74:80 (16:19, 32:38, 50:61)
Nejvíce bodů: Abercrombie 25, Votroubek 16, Šotnar 14 - Vette 25, Laroche 20, Čarnecký 14. Fauly: 21:19. Trestné hody: 11/6 - 19/10. Trojky: 8:4. Doskoky: 37:35.

Děčín - USK Praha 77:63 (21:19, 45:30, 68:49)
Nejvíce bodů: Houška 17, Stria 14, Bosák a Jelínek po 10 - Feštr 14, Nikolič 13, Grunt, Mareš, Krušič, Křivánek a Peterka po 6. Fauly: 22:20. Trestné hody: 19/14 - 20/13. Trojky: 5:4. Doskoky: 24:28.

Pardubice - Brno 87:72 (17:15, 44:33, 70:54)
Nejvíce bodů: Kohout 15, Sanders 13, Pandula, Půlpán a Škranc po 9 - Dygrýn a Šiška po 17, Krakovič 16. Fauly: 19:24. Trestné hody 24/12 - 18/11. Trojky: 7:5. Doskoky: 46:28.

Prostějov - Kolín 103:75 (18:22, 42:47, 77:57)
Nejvíce bodů: Talley 19, Šteffel 18, Marko, Mrviš a Tomanec po 15 - Machač 19, Hammond 18, Chán 13, Ličartovský 12, Faifr 11. Fauly: 21:25. Trestné hody: 27/18 - 17/7. Trojky: 11:6. Doskoky: 37:26.

Ostrava - Jindřichův Hradec 64:69 (17:21, 35:40, 47:44)Nejvíce bodů: Dougherty, Muirhead a Rohde po 14, Jurečka 10 - Robinson 15, Autrey 14, Vošlajer 12, Zuzák 11. Fauly: 17:17. Trestné hody: 19/14 - 10/7. Trojky: 4:2. Doskoky: 38:32.