ČTsport

ČTsport
neděle 26. října 2014 Erik

ČOV a sázkovky se domluvily na plánu financování českého sportu

Velikost textu:

Praha - Český sport se spojil se sázkovými kancelářemi a společně chtějí změnit loterijní zákon. Pokud bude dvacetiprocentní odvod z kurzových sázek a číselných a okamžitých loterií snížen na 15 procent, pošle pětice sázkových kanceláří "ušetřených" pět procent Českému olympijskému výboru. Zástupci těchto organizací se na tom dohodli společně s ČSTV - memorandum o spolupráci má Radiožurnál exkluzivně k dispozici.

Jiří Kejval
Jiří Kejval

"Český sport je zásadním způsobem podfinancován, a proto hledáme možnosti, jak jej financovat lépe. Sázky a výnosy z loterií, to je něco, co se sportu bezprostředně týká, protože na něm v podstatě vydělává. Tento krok je podle nás naprosto logický," říká místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. 

Kejval připouští, že by tím státní kasa přišla o jistou část financí, argument, že sázkové kanceláře přímo vydělávají na sportu, však považuje za zásadní a poukazuje také na praxi v ostatních zemích Evropské unie. "Neměli bychom dělat výjimku," dodává místopředseda ČOV, který přitom počítá s tím, že by na peníze dosáhly i neolympijské sporty. ČOV však prý chce pouze plnit roli zprostředkovatele tak, aby stát nemusel rozdělovat peníze mezi celou řadu organizací.

Ty jsou pak podle Kejvala se zamýšlenou rolí ČOV jako přerozdělovatele peněz spokojeny. "Ve sportovním prostředí v tuto chvíli panuje shoda a pokud tyto prostředky získáme, dohodneme se na způsobu, jakým prostředky rozdělit. Výši těchto prostředků zatím jen odhadujeme, vycházíme z informací ministerstva financí a z toho, jakým způsobem se prostředky v letošním roce získávají. Těch pět procent, o kterých mluvíme, by bylo zhruba čtyři sta milionů korun," uvádí konkrétnější částku místopředseda výboru.

přehrát video
ČOV a sázkové kanceláře se dohodly na financování českého sportu

Sport by ale ani tak nebyl soběstačný a potřeboval by podporu státu, a to značnou. Náklady na sport se v České republice pohybují v řádu mnoha desítek miliard korun a většinu těchto nákladů si hradí sami sportovci. Podle Kejvala se tak dostává do situace, kdy je výsadou bohatých. "Příklad bychom si měli vzít třeba z Velké Británie nebo Německa, ale dobře funguje financování sportu i třeba v Polsku. Taky jsou ale státy jako my, kde z loterií nejdou žádné peníze – a to jsou Lotyšsko a Malta," říká Kejval, který by byl rád, aby byl zákon o sportu přijat během příštího roku. 

Český olympijský výbor se s ČSTV "na oplátku" zavázal k podpoře boje proti nelegálním internetovým sázkovým kancelářím. "Stát má v tomto ohledu podle nás velký dluh, protože nelegální sázkové kanceláře neodvádí daně a fungují po internetu – odhady mluví o tom, že tyhle nevybrané daně se pohybují v řádu stovek milionů korun. K těmto penězům bychom se chtěli hlásit, pokud na ně budeme mít nárok, a minimalizovat tak nelegální trh, což se už děje třeba v Itálii, Německu nebo Holandsku," uzavírá Kejval.

Zdroj: ČRo, ČT Sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Jágr v prodloužení trefil výhru Devils, zazářil Neuvirth
    Jágr v prodloužení trefil výhru Devils, zazářil Neuvirth vydáno před 1 hodinou New York - Jaromír Jágr zařídil v sobotním utkání NHL gólem v prodloužení výhru hokejistů New Jersey na ledě Ottawy 3:2. Jednou trefou přispěl k triumfu Devils, kteří přerušili ...
   • Rabat je mistrem světa v kategorii Moto2
    Rabat je mistrem světa v kategorii Moto2 aktualizováno před 46 minutami Sepang (Malajsie) - Španěl Esteve Rabat se stal mistrem světa v motocyklové kategorii Moto2. Zisk svého prvního titulu v kariéře si pětadvacetiletý jezdec pojistil dnešním třetím ...
   • Tobiášovy triky se standardkami v Příbrami zabírají
    Video
    Tobiášovy triky se standardkami v Příbrami zabírají vydáno před 1 hodinou Příbram – Pověst specialisty na signály při standardních situacích potvrdil kouč Pavel Tobiáš v sobotním utkání Příbrami s Baníkem Ostrava. Jeho svěřenci neustále testovali ...
   • Spartu čeká duel s neoblíbenou Boleslaví
    Spartu čeká duel s neoblíbenou Boleslaví vydáno před 2 hodinami Praha - Náročný zápas čeká Spartu, která má navíc v nohách čtvrteční utkání na hřišti Slovanu Bratislava, kde vyhrála 3:0 a připsala si už šestou soutěžní výhru v řadě. ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.