Cyklotoulky

Prospal se vrací v dresu Vancouveru, Tlustý se opět trefil

New York – Podruhé v řadě si gól a přihrávku připsal útočník Caroliny Jiří Tlustý a přispěl tak k vítězství svých Hurricanes 5:3 v Buffalu. Po několikaměsíční odmlce by brzy mohl začít střílet góly v NHL i jiný český útočník. Osmatřicetiletý Václav Prospal, který je od konce minulé sezony bez angažmá, podepsal s Vancouverem zkušební kontrakt na 25 zápasů. Nezačne však v prvním týmu, ale ve farmářském celku Utica Comets v nižší soutěži AHL.

Václav Prospal se raduje z gólu do sítě Detroitu
zdroj: AP autor: Carlos Osorio

Prospal je bez smlouvy od konce minulého ročníku, který zakončil s 30 body ze 48 zápasů jako nejproduktivnější hráč Columbusu. V AHL by měl českobudějovický rodák odehrát osm až deset duelů, po nichž Vancouver rozhodne, zda mu dá šanci i v hlavním týmu. "Pokud bude hrát dobře, dostane příležitost," uvedl generální manažer Canucks Mike Gillis.

Vancouver v současné době trápí marodka mezi útočníky. Zranění jsou kapitán Henrik Sedin a také Mike Santorelli, jenž může chybět až čtyři měsíce. Pro Prospalovo angažmá hovoří fakt, že sedm ze svých 16 sezon v NHL odehrál pod současným koučem Canucks Johnem Tortorellou - sešli se spolu v Tampě Bay a New York Rangers.

Dvojnásobný mistr světa Prospal, jenž oslaví v únoru 39. narozeniny, má na kontě v prestižní zámořské soutěži 1 108 zápasů. Během působení ve Philadelphii, Ottawě, na Floridě, v Anaheimu, Tampě Bay, Rangers a Columbusu nasbíral 756 bodů za 255 gólů a 510 asistencí.

Buffalo - Carolina 3:5

Hlavním strůjcem úspěchu hostí byl Sekera, jenž v prvním utkání proti svému bývalému klubu zaznamenal vítězný gól a dvě asistence. "Pravděpodobně je v této sezoně naším nejužitečnějším hráčem. Od prvního dne podává nejvyrovnanější výkony," pochválil trenér Kirk Mueller slovenského obránce, kterého Buffalo po loňské sezoně vyměnilo po sedmiletém angažmá do Caroliny.

Činil se i kladenský odchovanec Tlustý. Nejdříve dobrým napadáním v rohu kluziště vypracoval vyrovnávací trefu Caroliny na 3:3 a po další brance Andreje Sekery pečetil v čase 59:59 gólem do prázdné klece výhru Hurricanes. "Byl to skvělý obrat. Přestože jsme na začátku třetí třetiny inkasovali třetí gól, nezlomilo nás to. Stále jsme se drželi svého plánu," těšilo brankáře Antona Chudobina, který se pod výhru Caroliny podepsal 26 zásahy.

Domácí kapitán Steve Ott se zlobil, že proti týmu, který hrál i den předtím, Buffalo neudrželo vedení. "Dvě třetiny jsme hráli slušně, ale v poslední nás přehráli. A to by se nám nemělo stávat, zvláště když měli v nohou včerejší zápas. Měli jsme být v závěrečné části agresivnější."

San Jose - Winnipeg 1:0

Další spolehlivý výkon předvedl Ondřej Pavelec, který v San Jose kryl 31 z 32 střel a stal se druhou hvězdou zápasu. V brankářském duelu s Alexem Stalockem ale jako jediný inkasoval, a tak si po předchozích čtyřech vítězstvích připsal porážku. Jediný gól zápasu vstřelil ve 47. minutě Joe Pavelski, který ze vzduchu dorazil puk za Pavelcova záda.

"Jim se povedlo z dorážky skórovat, nám ne," řekl obránce Winnipegu Jacob Trouba. "Pavelec chytal skvěle, udržel nás v zápase," dodal. Jets, v jejichž dresu si 400. start v NHL připsal Michael Frolík, prohráli poprvé pod vedením trenéra Paula Mauriceho. V předchozích čtyřech utkáních soupeře přestříleli 16:7.

Tampa Bay - Ottawa 4:3 po sam. nájezdech

Hokejisté Tampy Bay i díky brance Ondřeje Paláta udolali Ottawu 4:3 po samostatných nájezdech a prolomili sérii pěti domácích proher. Český útočník poslal Lightning na začátku poslední třetiny do vedení 3:2, když po křížném pasu Martina St. Louise skóroval do odkryté branky. Domácí hráči sice v závěru utkání potřetí přišli o jednogólový náskok, ale dvoubodový zisk jim zajistil Nikita Kučerov, který se jako jediný prosadil v rozstřelu.

Columbus - Philadelphia 5:2

Columbus oslavil tisící zápas v NHL vítězstvím nad Philadelphií 5:2 a prodloužil sérii výher na osm zápasů. Poslední úspěšné výsledky katapultovaly Blue Jackets na příčky zajišťující play-off, které si od vstupu do soutěže v roce 2000 zahráli jednom jednou. "Je to pro nás úspěch. Jsme rádi, že jsme zase vyhráli, užíváme si to. Ale v žádném případě nemůžeme být spokojeni. Zítra zase budeme dřít, abychom byli připraveni na další těžký zápas," uvedl útočník Columbusu Brandon Dubinsky.

Minnesota - Chicago 2:1

Obhájce trofeje inkasoval oba góly v úvodní třetině, skóre korigoval až v poslední minutě. Připravil tím o čisté konto nováčka Darcyho Kuempera, jenž se musel v zápase vyrovnat i s kuriózním momentem - půjčil si masku od kolegy Niklase Bäckströma.

Po střele Brandona Bolliga byla totiž jeho helma poškozena a trvalo deset minut, než mu ji opravili. "Jeho helma je dělaná na míru, takže mi moc neseděla. Měl jsem horší výhled, o to víc jsem se musel soustředit," líčil Kuemper.

Dallas - Toronto 7:1

Naopak o vítěznou šňůru šesti utkání přišlo Toronto, když v Dallasu utrpělo debakl 1:7. Hlavním vůdcem kanonády byl Jamie Benn, jenž vstřelil jeden gól a na další tři přihrál.

Buffalo - Carolina 3:5 (1:1, 1:1, 1:3) Branky: 11. Hodgson, 24. Flynn, 41. Ennis - 34. a 48. Sjomin (na druhou Tlustý), 13. Skinner, 50. Sekera, 60. Tlustý. Střely na branku: 29:33. Diváci: 18.468.

NY Rangers - St. Louis 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)
Branky: 39. Nash - 9. Steen, 44. Shattenkirk. Střely na branku: 35:25. Diváci: 18.006.

Columbus - Philadelphia 5:2 (1:0, 2:2, 2:0)
Branky: 9. J. Johnson, 32. MacKenzie, 37. Calvert, 44. Dubinsky, 47. Horton - 22. B. Schenn, 28. Lecavalier. Střely na branku: 39:28. Diváci: 15.571.

Tampa Bay - Ottawa 4:3 po sam. nájezdech (1:1, 1:1, 1:1 - 0:0)
Branky: 15. T. Johnson, 24. Crombeen, 46. Palát, rozhodující sam. nájezd Kučerov - 16. Karlsson, 37. MacArthur, 58. Ch. Neil. Střely na branku: 38:36. Diváci: 18.751.

NY Islanders - Pittsburgh 4:6 (2:2, 0:2, 2:2)
Branky: 2. Grabner, 9. Nelson, 44. Bailey, 51. Okposo - 10. Kunitz, 12. Crosby, 26. Määttä, 38. Letang, 46. Malkin, 60. Sutter. Střely na branku: 34:29. Diváci: 15.012.

Minnesota - Chicago 2:1 (2:0, 0:0, 0:1)
Branky: 9. Pominville, 16. Cooke - 60. P. Kane. Střely na branku: 19:34. Diváci: 19.226.

Dallas - Toronto 7:1 (2:1, 4:0, 1:0)
Branky: 27. a 43. Ničuškin, 8. Jamie Benn, 16. Eakin, 29. Horcoff, 32. Peverley, 36. Daley - 8. Kuljomin. Střely na branku: 28:25. Diváci: 13.678.

Vancouver - Nashville 1:2 (0:0, 1:0, 0:2)
Branky: 30. Higgins - 44. Smith, 53. Spaling. Střely na branku: 34:26. Diváci: 18.910.

Anaheim - Los Angeles 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)
Branky: 34. Penner, 38. Maroon - 4. Kopitar. Střely na branku: 21:31. Diváci: 17.503.

San Jose - Winnipeg 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
Branka: 47. Pavelski. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval jeden gól z 32 střel a úspěšnost zásahů měl 96,88 procenta. Střely na branku: 32:20. Diváci: 17.562.