čtvrtek 24. srpna 2017 Bartoloměj

Američané "utrpěli" postup do čtvrtfinále. Slováci i přes výhru končí

aktualizováno 17. 5. 2016 13:35

Petrohrad - Slovenská hokejová reprezentace na MS dobojovala. Výběr Spojených států totiž musela porazit o tři body, aby postoupila do čtvrtfinále. Slováci však zvítězili nad USA až v prodloužení 3:2 a dál tak jdou Američané, kteří se ve čtvrtek střetnou od 15:15 SELČ s českým týmem. Ten zvítězil v dramatickém duelu nad Švýcarskem 5:4. (více čtěte zde)

Utkání USA - Slovensko

První pětiminutovka nepřinesla kromě Larkinova a Hanifinova zástřelu nic jiného než regulérní oťukávanou. Z obou stran poklidný vstup do zápasu přerušil až Murphyho náraz do Lušňáka, po němž zůstal slovenský útočník ležet u střídaček na ledě a dlouho se z něj sbíral.

Hned vzápětí pak přišel nepříjemný zásah hokejkou do Hudáčkova hrdla. Následnou jasnou gólovku Hinostrozy slovenský gólman fantasticky "tygřím skokem" v šesté minutě vychytal a odčinil tak špatnou rozehrávku.

Američané brousili hru opravdu nadoraz, McCabe si vyšlápl na Cehlárika a i ten zůstal ležet na ledě. Po první slovenské akci stále ani stopa, přihrávku na Viedenského za ni považovat nešlo; než se stačil mezi dvěma americkými obránci zorientovat, byl puk pryč.

A tak chtěl trestat obránce Wideman, Hudáčkovy reflexy však pracovaly na sto procent. Problémy neměl ani Kinkaid po Lušňákově střele od modré. Slováci začali být od poloviny první dvacetiminutovky trochu aktivnější, ale vystačili si spíš jen s nahazováním do středního pásma. Skóre otevřel na konci třetiny až Jaroš po chytré přihrávce od Viedenského. Obránce švédské Luely, který proti Finsku v neděli nehrál kvůli zranění, propasíroval puk přes skrumáž před Kinkaidem.

Gól v utkání USA - Slovensko: Jaroš - 0:1 (19. min.)

Jinak se ale obraz hry nezměnil. Relativně poklidné tempo, nepříliš šancí, nepříliš chyb. Slováci mohli využít přesilovku po faulu Nelsona na Viedenského, po němž se útočníkovi bratislavského Slovanu protočilo koleno a musel odejít rovnou do kabin. Tým Zdeno Cígera začal okamžitě střílet, rychle za sebou pálili Sekera, Meszároš, i Réway bez očekávané formy, jenž netrefil prázdnou branku.

Situace se vzápětí otočila, na lavici šel Graňák a Američanům mohl vystřelit srovnání Matthews, jenže Hudáček zásahnul. Puk za něj až ve 28. minutě dopravil Nelson a videorozhodčí gól uznali. Do sítě šel v brankovišti od brusle, když americký hráč dobrzďoval.

Slováci nezužitkovali ani další dvě přesilovky za vyloučené Widemana a Vatrana, i když k tomu měli hodně blízko hlavně po střele Meszároše, kterou Kinkaid jenom líznul. K ničemu významnějšímu se ale nedostali.

Zápas ztrácel na svižnosti, tu a tam se objevil záblesk akce, ale opatrnost a nervozita na obou stranách byla znát. Obrovskou šanci přivést Američany do vedení měl Matthews dvě minuty před koncem druhého dějství, ale kotouč skončil jen mezi Hudáčkovými betony.

Výhodu z Folignova faulu ještě na začátku třetí části dočerpávali Slováci, opět bez šance. A tak si vzali slovo šťastným gólem Američané. Závar před Hudáčkem využil Foligno, jenž puk dostrčil po teči Jaroše pod slovenského brankáře.

Slováci hráli poměrně laxně a nepřesně, výjimkou bylo Hudáčkovo nahození na Kinkaida a Réwayova šance bez zakončení, v němž byl zahákován Hanifinem a Marinčin v následné přesilové hře trefil po přihrávce Sekery pouze oblouk branky.

Američané mohli devět minut před koncem upravit skóre Larkinovou trefou. Rozhodčí ale rozhodli jinak – Foligno podle nich stál v brankovišti. Šanci hrát dál vykřesal až Skalický po teči Marcinka – 2:2.

Hudáček se potom musel několikrát vytasit s parádními zákroky a Slováky tak dovedl do prodloužení, kde za minutu skóroval Daňo kličkou před Kinkaidem. I to však značilo jediné – sen o čtvrtfinále se pro Cígerovo mužstvo rozplynul.

USA - Slovensko 2:3 v prodl. (0:1, 1:0, 1:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 28. Nelson (Warsofsky, Vatrano), 43. Foligno (Larkin) - 19. Jaroš (Viedenský), 53. Skalický (Marcinko, Graňák), 61. Daňo (Švarný, Meszároš). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Sidorenko (Běl.) - Lazarev (Rus.), Suominen (Fin). Vyloučení: 5:2. Využití: 1:0. Diváci: 5080.

USA: Kinkaid - Wideman, Hanifin, Murphy, McCabe, Warsofsky, Skjei, Santini - Larkin, Matthews, Foligno - Hinostroza, Nelson, Vatrano - Motte, Compher, Connor - Maroon, Hendricks, Fasching - Wood. Trenér: John Hynes.

Slovensko: J. Hudáček - Sekera, Marinčin, Švarný, Meszároš, Mikuš, Graňák, Jaroš - Jurčo, Viedenský, L. Hudáček - Réway, Lušňák, Bakoš - Dravecký, Marcinko, Skalický - Cehlárik, Daňo, Bartánus. Trenér: Zdeno Cíger.

Zdroj: ČT sport