Finové jsou mistři světa, Švédy rozdrtili 6:1

Bratislava - Hokejisté Finska se stali podruhé v historii mistry světa. Ve finále 75. světového šampionátu na Slovensku zdolali Švédsko vysoko 6:1. Finové sice ještě krátce před koncem druhé třetiny prohrávali, ale i díky drtivé třetí části, kterou vyhráli 5:0, vývoj zápasu o zlato otočili. Úvodní třetina přinesla souboj zabezpečených obran, ale také rychlý hokej plný nasazení, který plynul jen s minimem přerušení. Jako první vážněji zahrozil v osmé minutě Fin Niskala, přesvědčil se ale jen o dobré pozornosti švédského gólmana Fastha. Další informace najdete také na webu mshokej.cz.

On-line textový přenos

40:45

Persson mohl zakončit, ale Vehanen svůj tým podržel.

40:01

Třetí dějství bylo rozehráno.

19:44

Vypálil i Ruutu, Fasth byl opět na místě.

18:16

Finové krouží jak lační supi v útočném pásmu a hledají vhodnou příležitost ke skórování.

--:--

Paajarvi vyhlášen nejlepším hráčem Švédů, Koivu nejlepším z Finska.

--:--

Jaromír Jágr a Marek Židlický byli zařazeni do All Star týmu MS. Nejužitečnějším hráčem je švédský gólman Viktor Fasth.

60:00

Finsko poráží ve finále mistrovství světa Švédsko 6:1!

59:52

Berglund ještě zkusil vypálit.

59:37

Švédové to ještě z povinnosti zkoušejí, ale vědí, že už vůbec o nic nejde.

59:11

Debakl! Pihlstrom zvyšuje na 6:1, situace 3:2, švédové šli střídat a nevraceli se a finský hráč v pohodě zakončil.

57:16

Finsko tohle mistrovství už nepustí, totláně rozložené Švédsko kapitulovalo opět. Finští fanoušci jsou na nohou. Pyorala zvyšuje na 5:1!

56:41

Pesonen dává čtvrtý gól po totálním zaspání švédské obrany.

55:48

Petrasek leží na ledě, Švédové se snaží přesvědčit sudí, aby Komarova, jenž ho sejmul holí, potrestali, ale zdá se, že bezúspěšně.

53:56

Silfverberg objel celé pásmo dokola, nabízel Tedenbymu, ale nakonec vystřelil sám. Vehnanen kryl.

53:14

Ruutu zkušeně vystřelil na Fastha, ten vyrazil.

52:02

Vehanen na druhé straně už hezkých pár minut výrazně nezasáhl do hry, Finové přesně plní taktiku.

51:06

Koivu a Ruutu - dva největší strašáci Fastha, kteří neustále krouží kolem branky.

50:30

Lehká šarvátka u Vehanenovy branky.

49:57

Oddechový čas na straně Švédů.

49:53

Aaltonenova střela sražena Rundbladovou bruslí.

49:38

Finové očividně nikam nespěchají.

48:17

Persson zkusil vytěžit něco z chyby Salmely, ale štěstí při něm nestálo.

48:11

Švédové přečkali oslabení bez větších obtíží, jsou v plném počtu.

46:11

Na trestnou lavici putoval Erixon, který držel Granlunda. Finsko bude moci zvýšit.

45:03

Larsson si našel prostor ke střelbě, ale Finové ho dokázali v poslední chvíli zablokovat.

44:32

Perssonovu střelu Vehanen vyhlavičkoval do ochranné sítě.

44:25

Švédové se nevzdávají a snaží se vymyslet účinnou protiakci.

43:21

Obrat zápasu - Finsko vede už 3:1. Dva góly během 46 vteřin. Úspěšným střelcem je Kapanen po dobré práci Altonena a přihrávce Komarova.

43:12

Koivu ve velké šanci! Ujížděl Kronwallovi, udělal kličku Fasthovi, ale zdárně zakončit nedokázal.

42:35

Finsko vede 2:1! Nokelainen trestá chybu Švédů ve středním pásmu. Pihlstrom hezky přihrál před Fasthem Nokelainenovi, který zakončil.

42:10

Immonen vypálil, ale trefil jen obránce Fernholma.

40:15

K puku se hned dostali Švédové, kteří i v poslední dvacetiminutovce budou chtít Finy potrápit.

40:00

A druhá třetina je u konce.

39:52

Immonenova střela a gól - Finsko využívá přesilovku a vyrovnává na 1:1. Immonen měl na šlehu dost prostoru a Fasth nemohl s pukem, který letěl do horního rohu, nic dělat.

39:32

Hákování Granlunda a Finsko si zahraje třetí přesilovku. Na trestnou lavici odjel Petrasek.

38:29

Finsko teď drahnou chvíli takřka nevědělo, co si počít.

38:15

Thornberg dostal vtipnou "jesličkovou" přihrávku před finskou bránou, byl ovšem obsazen.

36:58

Backlund vystřelil při velké šanci vedle, když se Finsko "podařilo" špatně vystřídat.

36:30

Finové v plném počtu, Švédsko ale zůstává v útoku.

36:24

Kronwall vyslal motýlka od modré, ale Vehanen zapnul reflexy na plné obrátky.

36:12

Berglund trefil tyč!

34:30

Nokelainen dostal dvě minuty za vražení Ekmana-Larssona na hrazení. Druhá švédská přesilovka.

34:05

Fernholm vystřelil pouze vedle finskéí brány.

31:59

Hra konečně dostala slušný spád, hraje se nahoru-dolů, Finsko i Švédsko si vypracovává hodně slušné šance.

31:36

Pesonen se snažil vypálit takřka hned po skončení přesilovky, Fasth si vše pohlídal.

30:41

Velký tlak Švédska, čtyři střely za sebou. Žlutým se ale nedařilo.

29:48

Proti Nilssonově střele Vehanen zasahovat nemusel.

29:18

Dvě minuty za hákování jde odsedět poprvé v utkání finský hráč - jedná se o Nikko Kapanena.

28:17

Eriksson to zkusil od modré, Vehanen podruhé nekapituloval.

27:40

Švédsko vede 1:0. Paajarvi přesně trefil horní růžek Vehanenovy brány.

27:32

Granlund prudce vypálil a Fasthovi podivně vypadl kotouč, jenž se následně ocitl až u mantinelu. Švédsko mělo velké štěstí.

26:35

Švédsko oslabení ustálo.

26:30

Koivu hezky přihrál Pesonenovi, ten vyrazil na zteč, ale Fasth opět odolal.

26:12

A Finové už na druhé straně vymýšlí, jak vyzrát na Švédy. Zatím se jim to moc nedaří.

25:07

Ve vlastním oslabení se Ericsson snažil překvapit Vehanena. Stav utkání se ale stále nemění.

24:35

Švédové půjdou znovu do oslabení. Na trestnou lavici odeslán Kruger za sekání.

23:16

Ekman-Larsson prošel skvěle až do útočného pásma. Zdálo se, že bude přihrávat, protože minimálně dvakrát naznačil, ale nakonec vypálil. Vehanen opět připraven.

22:19

Pesonen vypálil, Fasth opět brilantně zasáhnul a kotouč hned poslal za sebe.

21:46

Vehanen teď podržel Finy, když Tedenby nezužitkoval přihrávku od svých švédských spoluhráčů hned u brány.

20:22

Hned byl v šanci Koivu, Fasth s ním ale neměl problémy.

20:01

Druhá třetina právě začala.

20:00

Švédský brankář vyrazil i Niskalovu střelu a tím první dějství končí. Stav je nerozhodně 0:0.

19:35

Koivu vystřelil pouze do Petraska.

17:53

První vyloučení finále. Dvě minuty za nedovolené bránění dostal Ekman-Larsson.

17:40

Nilssonova přihrávka končí v hledišti bratislavské Orange Areny.

16:25

Paajarvi šikovně přihrál Thornbergovi, který měl velkou příležitost dorazit poté, co Vehanen chyboval. Finové se však nakonec kotouče zmocnili.

16:01

Na druhé straně střílel Rundblad. Vehanen byl připraven.

15:24

Granlundův pokus, ale Fasth byl opět na místě.

13:52

Ruutu špatně přihrál a Švédsko šlo do akce. Ta ale neměla moc dlouhého trvání.

13:12

Finové velice dobře brání, Švédové se nedokážou dostat k zakončení.

12:49

Gunnarsson vystřelil, Fasth si s pukem věděl rady.

11:52

Ani jeden z týmů se v posledních několika desítkách sekund k šanci nedostal. Moc pohledný hokej k vidění zatím není.

09:44

Niskala od modré - kotouč však skončil v lapačce Fastha.

08:02

Na druhé straně se Vehanen ani nezpotil. Nahození ze středu hřiště jej z nálady příliš nevyvedlo.

07:55

A další Fasthův zákrok - tentokrát s ním koketoval Puistola.

07:13

Fasth teď měl v krátkém sledu plné ruce práce, naposledy se musel potýkat s pokusem od Niskala.

06:20

Koivu chtěl překvapit Fastha střelou do rohu, švédský brankář ale byl pohotový.

06:14

Koivu přihrál v útočném pásmu nepřesně, Švédové vyrazili do protiakce.

05:36

Silfverberg to zkusil po obkroužení Vehanenovy brány, nic z toho ale nebylo.

04:18

Oba týmy zatím hrají poměrně opatrně.

03:38

Finská akce vedena Koivem skončila hned v počátku.

03:00

Švédové tlačí, Finsko je zatlačeno do defenzivy.

01:53

Tedenby to zkusil na druhé straně, Vehanen byl pohotový. Hned potom následovala první malá strkanice u finské branky.

00:58

Komarov vystřelil, Fasth musel zasahovat.

00:09

Koivu v první akci zastavený obráncem Petraskem.

00:01

Finále Finsko - Švédsko právě začalo.

--:--

Hráči obou týmů už jsou na ledě. Švédsko bude hrát ve žlutých, Finsko v modrých dresech.

--:--

Obě mužstva se na šampionátu naposledy potkala v roce 2008 v Kanadě, kde Finové zvítězili 4:0. Od té doby se tito protivníci střetli na vrcholné akci pouze loni na olympiádě ve Vancouveru, kde vyhrálo Švédsko 3:0.

Na druhé straně zkoušeli překonat Vehanena Persson a Rundblad, ale bez úspěchu. V končící 18. minutě přišla první přesilovka zápasu, Fasth ale při finských šancích dokázal udržet bezbrankový stav.

V úvodu druhé třetiny nejprve nenašli recept na Vehanena Rundblad a Tedenby, Berglund bekhendem jen těsně minul. Poté v závěru přesilovky zahrozil výjezdem před branku Pesonen, ale skrze Fastha kotouč za brankovou čáru neprotlačil.

Velký závar způsobil pokus Granlunda, který Fasth vyrazil ramenem pouze nad sebe. Kotouč dopadl do jeho brankoviště, Pesonen již dorážel do odkryté branky, ale Erixon na poslední chvíli jeho pokus zblokoval. Vzápětí ale na druhé straně našlápl Pääjärvi-Svensson a otevřel skóre, když milimetrově přesnou ranou vymetl horní růžek nad Vehanenovou nastavenou lapačkou.

Poté přišla přesilovka Švédů, v níž se Persson snažil za Vehanenovými zády přidat druhý gól, ale tísněný zamířil pouze těsně vedle. Po skončení početní výhody jeli Finové ve třech proti dvěma, zakončoval Komarov, ale Fasth si poradil.

V další přesilovce Švédů autor úvodní trefy oslovil Berglunda, jenže ten svou teč namířil pouze do pravé tyče. Před druhou přestávkou hráli poté přesilovku i Finové a k využití jim stačilo jen 23 vteřin, když vyrovnání zařídil obávaný přesilovkový kanonýr Immonen.

V třetí třetině nabralo prestižní severské derby zcela nečekaný směr. V polovině 43. minuty Švédové ztratili kotouč, když při rozehrávce chyboval Petrasek, a přečíslení tři na jednoho zakončil ranou pod horní tyč Nokelainen. Jen o 46 sekund později Eriksson nešťastně tečoval přihrávku na hůl Kapanena a Finové vedli 3:1.

Švédové se poté snažili ještě vrátit do zápasu, vzali si i oddechový čas, ale jako kdyby jim v samém závěru turnaje již chyběly psychické i fyzické síly. V 57. minutě tak do otevřené švédské obrany vyrazil Pesonen, jenž vyzrál na Fastha blafákem do bekhendu, a gejzír mistrovské radosti definitivně nastartoval o 35 sekund později Pyörälä. V poslední minutě finále navíc dovršil debakl Švédů ještě šestým gólem Pihlström.

Švédsko - Finsko 1:6 (0:0, 1:1, 0:5)

Branky a nahrávky: 28. Pääjärvi-Svensson - 40. Immonen (Pesonen, M. Koivu), 43. Nokelainen (Pihlström), 44. N. Kapanen (Aaltonen, Komarov), 57. Pesonen (Granlund), 58. Pyörälä (M. Koivu, Salmela), 60. Pihlström (Lajunen). Rozhodčí: Reiber (Švýc.), Burchell - Carlson, Murchison (všichni Kan.). Vyloučení: 4:2. Využití: 0:1. Diváci: 9166.