MS hráčů do 18 let 2024 Finsko

Švédové porazili Němce 5:2, v semifinále se utkají s ČR

Bratislava - Čeští hokejisté se v semifinále mistrovství světa na Slovensku utkají v pátek se Švédy. Ti si zajistili postup díky čtvrtfinálové výhře nad Německem 5:2, k níž přispěl dvěma góly a asistencí útočník Martin Thörnberg. Odveta semifinálové bitvy z loňského šampionátu v Německu začne v 16:15, přímým přenosem ji odvysílá ČT4 a web sportživě.cz. ČT má internetová práva pouze na utkání české reprezentace. Informace z MS najdete na serveru mshokej.cz.

On-line textový přenos

43:16

Rozhodčí se po poradě rozhodli neuznat gól. Endras protestoval, protože puk měl pod lapačkou, do níž navíc sekl jeden ze Švédů. Stále tedy platí stav 4:2.

24:42

Tedenby si šel za hákování sednout na dvě minuty na trestnou lavici.

20:01

Druhá třetina začala.

--:--

Fasth kapituloval pouze dva góly ve čtyřech utkáních, přičemž oba v jediném utkání, takže má na kontě již tři čistá konta. I proto kraluje statistikám brankářů i v dalších ohledech, jako je průměr inkasovaných gólů na zápas (0,5) nebo úspěšnost zákroků (98,26).

--:--

Hrdina loňského MS Endras na tomto šampionátu statistikami dosud nijak neoslňuje a v průměru inkasoval 3,05 gólu na zápas při úspěšnosti zákroků 89,4 procenta.

--:--

Bratislavskou Orange Arenou zní švédská hymna.

--:--

Viktor Fasth je nejlepším mužem na straně Švédů.

--:--

Nejlepším německým hráčem zápasu se stal Michael Wolf, jeden ze střelců dvou německých gólů.

60:00

Utkání končí výsledkem 5:2. Němci na MS končí, Švédové se v pátečním semifinále od 16:15 střetnou před kamerami ČT s českou reprezentací. Přímý přenos budete moci vedle ČT4 sledovat i na sportživě.cz.

59:44

Němci to ještě zkoušejí tlačit dopředu. Krueger znepříjemnil Fasthovi práci tečouvanou střelou, ale to už diváci v hledišti gratulují švédům k postupu do semifinále.

58:36

Jedním z nejlepších hráčů utkání je bezpochyby Tedenby z New Jersey Devils, jenž je u švédských akcí jednou z nejčastějších tváří.

57:03

Reimer stále před brankou, pomáhal mu Muller. Švédové se ze sevření vymanili.

56:43

Remier trefil tyč! Fasth měl teď vleké štěstí, Němci byli hodně blízko od dalšího snížení.

56:00

Hra se konečně přesunula z německého obranného pásma na druhou stranu hrací plochy.

54:13

Krueger si stěžuje u rozhodčího, že ho Reul natlačil na mantinel. Nepochodil.

53:24

Goc je na ledě, Švédsko se snaží přijít na to, čím by Endrase a německou obranu překvapilo.

52:57

Na lavičce sedí i Holzer, kterému ještě čas nezačal utíkat, za šarvátku před Endrasovou brankou. Švédové budou hrát proti třem minimálně ještě chvíli.

51:49

A Němci budou hrát jen ve třech, protože Goce násleudje Kink.

51:24

Na lavici jde za hákování Goc.

50:26

Krueger to teď zkusil z úhlu, Endras ale byl připraven.

48:54

Před švédskou střídačkou je díra v ledu, hráči na to upozornili a rozhodčí přiložil ruku k dílu, aby mezeru zacelil.

48:54

Švédsko zvyšuje zásluhou Thornberga na 5:2. Endras měl předtím pár dobrých zákroků, Nilsson jenom kroutil hlavou, co se mu nepodařilo dát, nakonec však tlaku žlutých podlehl.

46:58

Německo se v další přesilovce moc neukázalo. Zdá se, jako by opět upadlo do letargie.

46:39

Švédové už jsou v plném počtu.

46:19

Fasth to teď neudělal vůbec dobře. Odjel za bránu, aby vyhodil, ale stíhal ho jeden z Němců. Jen tak tak svůj tým švédský gólman podržel.

45:27

Němci jsou stále v útočném pásmu, Švédové dělají vše možné i nemožné, aby protistrana nesnížila.

44:39

Další vyloučení, tentokrát na straně Švédska. Dvě minuty schytal Berglund za podražení Rankela.

41:59

Šance pro Thornberga, kterému hezky přihrál Persson a Endras musel čarovat.

41:03

A hned vyloučení, Krueger si jde na dvě minuty sednout za podražení. Německé plány na další snížení se tím trochu bortí.

40:01

Začala poslední třetina utkání.

40:00

Konec druhé třetiny. Němcům dal ještě trochu naděje Wolf, když se mu podařilo snížit. Švédové naopak usnuli na vavřínech.

39:49

Obrovský tlak Němců v závěrečných sekundách.

39:40

Švédové jsou jistě rádi, že za chvíli skončí druhá třetina. Něšmci totiož chytili druhou mízu a pálí hlava nehlava.

38:44

Andre Rankel skvěle přihrál a kapitán německého výběru Michael Wolf dokázal snížit na 4:2.

38:08

Němci tlačí a snaží se prosadit, Fasth teď musí hodně pracovat.

36:14

Švédové jsou zase v plném počtu, Němci nevyužili.

36:02

Ericssonova střela šla mimo. Na druhé straně se do dobré pozice dostal Muller, ale ani jemu se nedařilo.

34:58

Švédská reprezentace je ve čtyřech. Stále se ale musí bránit německému napadání.

34:27

Švédové jsou teď hodně laxní, ve hře polevili.

34:14

Němci budou hrát 5 na 3! Rickard Wallin doplnil Fernholma na trestné lavici.

33:46

Asi nejlepší německá přesilovka dnešního zápasu, Švédové se nehnou z místa. Naposledy to zkusil Muller a Fasth měl plné ruce práce.

32:58

Fernholm vyloučen, Němci tak mají možnost snížit v přesilové hře.

32:31

Braun je zpátky na ledě, Němci se ubránili.

32:10

Švédové stále u Němců, ti vypadají dost odevzdaně.

30:31

Tedenby si teď dělal parádičky v německém pásmu, až to nevydržel a fauloval Braun. Švédsko bude hrát další přesilovku.

29:26

Závar před německou brankou, v níž nakonec skončil Mikael Backlund.

28:20

Německé naděje na postup do semifinále začínají vadnout, protože Švédsko právě zvýšilo zásluhou Louie Erikssona na 4:1. Je to jeho třetí gól na letošním MS.

28:01

Vhazování v obranném pásmu německého týmu.

27:35

Petrasek to zkusil takřka od modré, jeho střela však byla slabým čajíčkem.

26:56

Tedenby už je na ledě a hned se snažil vystřelit na Endrase.

26:31

Vyloučen Kai Hospelt, německá přesilovka tím právě skončila a hrát se bude 4 na 4.

25:26

Švédům se daří úspěšně vyhazovat.

24:56

První přesilovka Německa, ti se zatím formují.

24:30

Poté, co Švédové rychle přečíslili, zvyšuje Persson díky příhrávce Nilssona na 3:1.

23:14

Němci vypadli z tempa, Švédové se snaží kontrolovat hru. Zvýšení na 2:1 je trochu uklidnilo.

22:02

A opět Rundblad střílel, Tedenby ještě dorážel, ale těsně vedle.

20:19

Endras musel zasahovat - Paajarvi a Rundblad ho trochu pozlobili.

20:15

Švédsko si na bránu vystřelilo v první třetině čtrnáctkrát, Němci měli o čtyři střely více.

--:--

Hráči už jsou připraveni k zahájení druhé třetiny.

20:00

Daniel Fernhom to zkusil ještě v posledních sekundách, Endras však byl na místě. První třetina skončila, Švédové jsou na tom zatím lépe. Alespoň po gólové stránce.

18:52

Gogulla a Tripp teď měli několik vyložených šancí před Fasthovou brankou za sebou. Ani jednu však v gól neproměnili.

15:46

Švédsko vede 2:1! Gól vstřelil Patrik Berglund, když zužitkoval svůj brejk, do něhož dostal šikovnou přihrávku od mantinelu od brankáře Fastha.

14:30

Švédové jsou očividně zaskočeni německým tlakem. Hráči v černých dresech stále vymýšlejí nové a nové akce.

13:46

Německo v plném počtu.

13:15

Švédové nemohou přijít na jedinou kloudnou akci, spíš hrají ve středním pásmu a na napadání podivně rezignovali.

12:30

Němci zatím dobře brání, protihráči se zatím nedostali do vyložené šance.

11:46

Bude se vylučovat, na trestnou lavici si šel sednout Christoph Ullmann, Švédové si zahrají dvouminutovou přesilovku.

10:38

Malá šarvátka před Fasthovou brankou, který musel ucpávat mezírku u levé tyče při dorážce jednoho z německých hráčů.

08:45

Ve velké šanci byl John Tripp, Fasth kontroloval.

08:23

Němci dobře hledají své pozice.

07:56

Švédové před Endrasem vymýšlejí, jak se Němcům dostat na kopýtko. Na nic kloudného ale zatím nepřišli. Hra se nesla ve znamení bezmyšlenkovitých přihrávek.

07:01

Německá reprezentace pod vedením Kruppa rozhodně nevypadá ustrašeně.

05:32

U kotouče jsou častěji Němci, poslední dvě minuty patřily jim, byť nepředvedli nic dvakrát zajímavého.

04:42

Andre Rankel to zkusil od modré, střela však byla zblokována.

03:50

Opět Tedenby před Endrasovou bránou, ani teď však neměl příliš štěstí.

02:00

Nečekaně rychlý začátek utkání. Švédové zapomněli, že si jim za zády pohybuje Barta, který skvělou příhrávku zúžitkoval. Je srovnáno na 1:1. Jedná se o Bartův druhý gól na turnaji.

01:25

Tedenby mohl přidat další gól, ale Endras jeho šanci se štěstím kryl.

00:27

Švédsko rychle skórovalo, Endrasovu branku prostřelil po mírném Thornberg.

00:01

Utkání Švédsko - Německo bylo právě zahájeno. Švédové jsou dnes mírným favoritem.

--:--

Rozhodčí ještě těsně před začátkem utkání upravuje Fasthovu branku.

--:--

Utkání bude pískat českých rozhodčí Vladimír Šindler.

--:--

Švédové nastoupili na led ve žlutých dresech, Němci si zahrají v černých.

--:--

Oba týmy se utkaly loni na olympiádě ve Vancouveru, následně na světovém šampionátu, i těsně před tím letošním v rámci Euro Hockey Challenge.

--:--

Z posledních 13 vzájemných utkání Němci prohráli se Švédy celkem 12 duelů.

Lepší nástup do zápasu si mohli Švédové proti houževnatým Němcům jen sotva přát, neboť už po 27 odehraných vteřinách otevřel s velkým štěstím skóre tečovanou ranou Thörnberg. Chvíli nato sice mohl zvýšit Tedenby, ale gólman Endras byl proti. Hned na začátku třetí minuty ale bylo vyrovnáno, když si Barta nabruslil do útočného pásma a parádní trefou do horního růžku nedal Fasthovi nejmenší šanci zasáhnout.

Podle statistik dosud nejlepší gólman turnaje se poté vytáhl proti Müllerovi s Trippem a nedopustil tak Němcům obrátit stav ve svůj prospěch. Endrase na druhé straně krátce poté zachránila od pohromy tyčka, ale v 16. minutě už šli Švédové opětovně do vedení, když Berglund z mezikruží namířil kotouč přesně mezi betony německého brankáře.

Důležitým momentem pro další vývoj duelu byla polovina 25. minuty, kdy favorizovaní Švédové dokázali odskočit svému soupeři, který vyhrál úvodní dějství na střely 18:14, na rozdíl dvou branek. Persson se při zpracovávání kotouče před Endrasem po rychlé přímočaré kombinaci už chystal na bekhendový blafák, ale puk mu sklouzl z čepele a prošel překvapenému gólmanovi mezi betony do sítě potřetí.

Za necelé čtyři minuty udeřili Švédové počtvrté, když se dorážkou zapsal mezi střelce Eriksson a dodal tak svému týmu pohodu a klid. Švédové však jako kdyby to s bohorovností poté až přehnali a nechali se Němci zatlačit před Fastha, k čemuž přispěla i přesilovka. V ní si Rankel vybruslil mezi kruhy do střelecké pozice a přestože byl faulovaný, orazítkoval spojnici branky za Fasthovými zády.

V následné více než půlminutové přesilovce pět na tři se sice Němci prosadit nedokázali, přesto jim jiskru naděje na zopakování loňského senzačního postupu do semifinále přivál Wolfův gól 76 sekund před závěrem druhé části.

Do závěrečné dvacetiminutovky už ale Švédové nastoupili mnohem zodpovědněji, a přestože jim sudí nejprve gól pro porušení pravidel neuznali, ve 49. minutě definitivně rozhodl Thörnberg. Poté ještě Reimer bruslí zpracovával puk, který se odrazil na tyč švédské klece, ale stav 5:2 se již nezměnil, i zásluhou několika skvělých zákroků Endrase.

Švédsko - Německo 5:2 (2:1, 2:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 1. Thörnberg (Berglund), 16. Berglund (Thörnberg, Fasth), 25. Persson (Nilsson, Ekman Larsson), 29. Eriksson (Rundblad, Nilsson), 49. Thörnberg (Berglund, Pääjärvi-Svensson) - 3. Barta (Mauer, Kink), 39. Wolf (Rankel, Holzer). Rozhodčí: Šindler (ČR), Rönn - Terho (oba Fin.), Semjonov (Est.). Vyloučení: 4:7. Bez využití. Diváci: 8986.