Slovensko - Česko

Šance domácích hokejistů končí. Slovensko - Finsko 1:2

Bratislava – Počtvrté za sebou slovenští hokejisté prohráli o gól a jejich čtvrtfinálové šance na mistrovství světa tím definitivně končí. Zápas s Finskem, který mnoho příležitostí či atraktivní hokej nenabídl, byl po páteční prohře s českým týmem poslední možnou šancí pro další postup. Za Slováky vstřelil vedoucí gól v 17. minutě zápasu Gáborík, výsledek zápasu zvrátil ve prospěch Finů dvěma góly ve 48. a 51. minutě Tuomo Ruutu. Čekání domácího týmu na triumf před vlastním publikem tak pokračuje, naposledy se to povedlo v roce 1986 v Moskvě bývalému Sovětskému svazu.

On-line textový přenos

50:06

Bleskový protiútok Finů zakončil Ruutu tvrdou střelou z levé strany a propálil Haláka. 2:1 pro Finsko!

47:42

Koivu se dokázal na buly prosadit a lehké posunutí dokázal Ruutu zasunout za Haláka. 1:1!

46:50

Pokusy Slováků o útok končí většinou pouhým nahozením, přenechávají tak Finům prostor pro narůstající nápor.

21:08

Altonen se marně natahoval po křižné přihrávce před slovenskou brankou.

00:00

Finům stačí bod k jistotě čtvrtfinále, Slovensko již musí bezpodmínečně vyhrát a navíc čekat na výsledky druhých zápasů.

60:00

Slovensko prohrává o gól počtvrté v řadě. Poslední zápas s Dánském v jejich podání nic neřeší.

59:56

Slovenský tým v závěru špatně vystřídal a 4 sekundy před koncem bude hrát oslabení za příliš mnoho (7) hráčů na ledě.

59:30

Šatan, Růžička a Štumpel kombinují na pravé straně útočného pásma, ale Finové si drží pozice.

59:10

Slovensko na vhazování opět v šesti, puk. jde však z pásma ven

59:01

Slovensko si bere timeout, hráči již zřejmě nemají dostatek sil. Malé šance jsou znát i v hledišti.

58:50

Graňák nahazuje do útočné třetiny, puk po teči končí v ochranné síti. Vhazuje se v útočné třetině Slováků.

58:42

Finové mají puk na svých hokejkách, vyhazují do bezpečí.

58:25

Halák vyráží na střídačku.

57:30

Trenér Hanlon si bere tužku a blok do rukou, Slováci připravují hru v šesti.

57:24

Gáborík se snaží kombinovat s Demitrou za brankou, Finsko však nepouští Slováky do blízkosti branky.

56:38

Slovenské mužstvo působí unavených dojmem. Ozývá se zřejmě krátká doba od pátečního zápasu s Čechy,

56:10

Handzuš se snažil protlačit puk za Vehanena, finští obránci ho však z brankoviště vytlačili.

55:43

Finové již hrají viditelně na jistotu. Nepřehledné situace řeší jednoduchým výhozem ze třetiny.

54:09

Slováci mají šest minut na udržení postupových nadějí. Graňák napřáhl z pravé strany, Vehanen puk bezpečně ukryl.

53:41

Višňovský odchází do útrob stadionu, půjde zřejmě o technický problém s výstrojí či rychlé zaledování.

53:16

Zedník si sjel na přihrávku Surového, jeho střela však končí vedle.

52:40

Gáborík se snaží najít své spoluhráče z rohu, Finsko však výrazně zvýšilo aktivitu i napadání.

51:45

Granlund stříli opět z levé strany, Halák však kryje.

49:03

Pillstromův průnik s bekendovým zakončením Halák bez problémů kryl.

47:50

Opakované záběry ukazují, že slovenský brankář v době vhazování ještě zajížděl do branky zády k puku, gól však platí.

47:12

Granlund opět nevybíravě složil Růžičku, rozhodčí však nechávají hru bez zásahu.

46:34

Finové dobře drží střední pásmo, nájezd Koiva zakončený tvrdým projektilem opět udržel klidný slovenský gólman.

45:09

Na Haláka letí další střela od modré, končí ve výstroji.

43:45

Granlund se zkoušel vytočit zpoza branky, Halák však na přesun zareagoval dostatečně rychle a puk přikryl, zbytek vyřešili slovenští obránci.

42:15

Jurčina nahazoval kotouč na Zedníka, toho do blízkosti branky však nepustil Kapanen.

41:52

Demitra střílel od modré, dorážka Višňovského však skončila mimo branku

41:34

Finové bezpečně vyhazují, v zápětí si Višňovský sebevědomě zamířil středem třetiny k brance Vehanena, jeho pokus však soupeř tečoval pryč.

41:08

Niskala však souboj se Zedníkem zbytečně dohrál a půjde na dvě minuty mimo hru.

41:04

Zedník padá po zákroku u mantinelu, rozhodčí mlčí.

40:53

Finové odpalují puk na zakázané uvolnění, vhazování v jejich třetině.

40:26

Úvod poslední třetiny načal obrovská šance Koiva, který byl před Halákem úplně sám, ale Halák zázračně vytěsnil puk betonem.

40:00

Posledních dvacet minut dělí Slovensko od udržení čtvrtfinálové naděje, Finsku stačí k jistotě jediný gól.

40:00

Záveřečným náporem Finů končí druhá třetina. Slovensko v ní přenechalo trochu více prostoru svému soupeři.

39:28

Koivu si zprava vybruslil před branku, Leppiste zkusil vystřelit, vše likviduje Halák.

38:12

Radivojevič sebral puk Leppistovi, místo střely však volil lehké nahození před branku.

36:30

Od poloviny zápasu začínají Finové trochu více riskovat. Obranu vysouvají někam mezi obranou modrou a červenou lajnu.

35:50

Handzuš se snažil zpoza branky protlačit puk na Zedníka, vše vyřešil důrazný Kukkonen.

34:54

Višňovský si srovnal puk na forhend, stejně tak ovšem Verhanen svůj pravý beton.

34:12

Koivu se dostal k odraženému puku a tvrdě střílel z pozice mezi kruhy, Halák však střelu dobře viděl.

32:31

Finsko převzalo iniciativu, Višňovský je na ledě již 3 a půl minuty a zjevně nemůže, Seveřané hrají de facto přesilovku.

31:03

Slováci se na čas usadili před brankou Finů, z následného protiútoku však nebezpečně pálil Granlund.

30:57

Růžička zkusil prohodit kotouč před branku, Finové však zkušeně vykrývají prostor, další střelu Višňovského likviduje Vehanen.

29:59

Demitra v přesilovce trefuje pouze brusli Lepisty.

29:42

Pesonen dostane dvě minuty za zákrok na Handzuše.

29:00

Timonen si zpracovává puk a zleva trefuje prostředek branky - pro Haláka lehká záležitost.

28:05

Finská přesilovka má zatím pozvolný rozjezd. Puk se přelévá z hokejek seveřanů hlavně v rohu.

27:52

Štumpel půjde za příliš aktivní činnost rukama v souboji s Leppistem na trestnou lavici - dvě minuty za hrubost.

27:40

Oba týmy dobře brání, útočníky navzjem k ničemu nepouští.

27:05

Pyorala od modré čáry zkouší Haláka, od něho jde puk do ochranné sítě.

26:15

Hra v plném počtu, finové odpálili kotouč do hlediště. Šťastná finská fanynka si kromě slušivého kloboučku odnese z dnešního zápasu také puk.

25:06

Halák opět v nepřehledné situaci kryl puk pod svým betonem, závar zakončila posunutá branka.

24:24

Finové vyčkávají s pukem u modré čáry, netlačí se břed branku.

23:46

Timonen při střele zlomil hokejku, halák nemusel zasahovat.

22:59

Následné hákování Jurčiny však už rozhodčí odměnili dvěma minutami.

22:49

Jurčina sestřelil protihráče v rohu kluziště, rozhodčí jsou klidní.

22:30

Ruutu krouží za slovenskou brankou,  vzápětí se však puk přesunuje do středního pásma.

22:03

Graňák s Jurčinou si několikrát v obranném pásmu vyměnili puk, posléze ho Jurčina poslal na zakázané uvolnění.

21:24

Obrovská šance pro Gradlunda, který vytěžil z vybruslení spoluhráče. V klíčové pozici však netrefil před odkrytou brankou!

20:38

Višňovský po problémy s ramenem v pořádku, nastupuje s druhou formací.

20:06

Druhá třetina zahájena. Slováci vyhrávají buly, začínají od kombinace Demitry s Gáboríkem.

20:00

Konči první třetina. Zápas zatím nenabídl moc velkých šancí, Slovensko však vstřelilo důležitý gól a trenér Hanlon před odchodem do kabin své svěřence burcuje.

19:42

Finsko se nadechovalo k závěrečné šanci, hokejky Slováků však puk nepustily.

19:01

Višňovský odchází po srážce s Radivojevičem na střídačku, drží se za rameno.

18:02

Slováci kontrolují puk ve své třetině.

17:25

Šatan zkusil z ostrého úhlu pozornost Vehanena.

16:57

Ruutu s Koivem nyní předvedli krásnou akci v blízkosti Haláka. Halákův beton po střele však na ledě držel pevně.

15:58

Kapitán Finska Koivu chce kontrolu videem, není si jistý, zda nešlo o pouhý zásah do tyče, kamery však odhalují regulérní gól.

15:58

Demitra přihrál Gáboríkoví mezi kruhy - ten trefil přesně k tyči. 1:0 pro Slovensko

15:35

Do útoku se zapojil Demitra, Slovensko zatím kombinuje.

15:30

Demitra, Hossa, Višňovský na přesilovce, vhazování však vyhráli Finové a osvobozují se.

15:23

Rozhodčí pískají příliš mnoho hráčů na ledě. Finsko půjde do oslabení.

14:45

Graňák nahazuje do útočného pásma, Šatan si s ním vyměnil puk, před brankou však zasáhli finští obránci.

13:10

Finsko začíná přehrávat Slováky ve středním pásmu.

12:45

Nenápadné nahození finského obránce musel v nejisté situaci schovat v rukavici Halák.

12:20

Obránce Salmela se prosmekl a zblízka se snažil zasunout puk pod Halákem. Z úhlu však neuspěl.

11:30

První vážnější šance Finska, Halák však proti Timonenovi zasáhl jistě.

10:51

Po pokynu kouče Hanlona začínají Slováci více vysunovat obranu dopředu.

10:09

Handzuš několikrát pálí z dálky, finský blok je zatím neprostupný.

09:27

Slováci prozatím spíše vyčkávají, Finové předvádějí velmi podobnou hru.

08:26

Oba týmy kompletní, v zápětí šance Marcela Hossy, Vehanen kryje.

07:20

Finové prozatím nepouštějí soupeře k vážnějšímu ohrožení branky, z tribun se začíná ozývat pískot.

06:15

Útok Višňovský, Hossa, Demitra se usadil ve v pásmu Finů. Kombinuje zatím bez střely.

05:38

Slovensko bude hrát první přesilovku, za nedovolené bránění si jde sednout Jaakola.

05:12

Oba týmy zatím přistoupili k utkán opatrně, hra se hodně přelévá hlavně ve střední pásmu.

04:59

První slovenský útok kombinuje v útočném pásmu, Gáborík v nadějné pozici nedsáhl na křižnou přihrávku.

03:20

Vhazování ve středním pásmu, Finsko rozehrálo útok, který skončil zblokovanou střelou Peltonena.

02:46

Finové poprvé rozehráli útok, přes střední pásmo však neprošli.

02:22

Růžička si vybruslil mezi kruhy, Vehanen však rychlým rozklekem kryl.

01:23

Višnovský vyslal první střelu byla zblokována

00:36

Utkání začalo, Slovensko začíná první útok rozvážně až zpoza branky.

00:00

Slovensko se musí obejít bez Ladislava Nagyho.

00:00

Ve slovenské brance opět Jaroslav Halák.

00:00

Slováci nastupují za bouřlivých ovací tribun na led v modrých dresech.

00:00

Ve finském brance dnes poprvé na MS nastoupí gólman Petri Vehanen z týmu AK Bars Kazaň.

Slováci nastoupili bez zraněných útočníků Nagyho a Bartečka, které nahradili v sestavě Ružička a Cibák. A Ružička hned ve druhé minutě prověřil finského gólmana Vehanena. Pak se Finové ubránili při Jaakolaově trestu. Sami pak zahrozili ve 13. minutě, když se obránce Salmela dostal až před gólmana Haláka, ale s bekhendovým pokusem neuspěl.

Finové pak doplatili na špatné střídání a jejich vyloučení potrestal v 17. minutě přesně po 60 vteřinách přesilovky Gáborík, který se z levého kruhu trefil střelou zápěstím přesně do pravého horního rohu finské branky. O pár vteřin později mohli Slováci náskok ztratit, ale Ruutu ztroskotal zblízka na betonu Haláka.

Obrovskou šanci promarnil v úvodu druhého dějství finský mladík Granlund, který netrefil odkrytou branku. Pak se Slováci ubránili v rychlém sledu ve dvou oslabeních po trestech Jurčiny a Stümpela. Finové odolali při Pesonenově vyloučení. Haláka ve 32. minutě prověřil Granlund.

Finové se tlačili za vyrovnáním i v závěrečném dějství a Halák zasáhl po střele Koivua. Následně při Niskalově vyloučení odolal Vehanen při závaru Slováků a Finové zaveleli k obratu. V 48. minutě nepřipraveného Haláka překonal po vyhraném vhazování Koivua tečí Pyöräläovy střely Ruutu. A opět Ruutu dokonal zkázu Slovenska za tři minuty, když z levé strany prostřelil Haláka znovu. Opaření Slováci už nedokázali reagovat.

Slovensko - Finsko 1:2 (1:0, 0:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 17. Gáborík (Handzuš, Demitra) - 48. T. Ruutu (M. Koivu), 51. T. Ruutu (Salmela, Pyörälä). Rozhodčí: Kurmann, Reiber (oba Švýc.) - Carlson, Mutchinson (oba Kan.). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Diváci: 9321.

Do čtvrtfinále se nepodívá ani Francie

Hokejisté Spojených států amerických zvítězili v košické skupině F nad Francií 3:2 a dotáhli se se sedmi body na druhé Švédsko, které má ale ještě zápas k dobru. Francouzi naopak zůstali s jediným bodem poslední a definitivně ztratili naději na postup do čtvrtfinále.

Do zápasu lépe vstoupili Francouzi, když se v šesté minutě trefil při hře čtyř proti čtyřem povedenou střelou k pravé tyči Conklinovy branky Sacha Treille. Sparťanský útočník skóroval na turnaji podruhé a se čtyřmi body si upevnil pozici nejproduktivnějšího hráče Francie na šampionátu. Gólman Huet odolával americkým střelcům až do 17. minuty, kdy po přečíslení dvou na jednoho skóroval po Wheelerově přihrávce do odkryté branky Stepan. Ve druhé části favorit otočil stav a dvěma góly rozhodl. Po 76 vteřinách se trefil z levého kruhu k levé tyči Huetovy branky obránce Stuart a ve 26. minutě při vyloučení Arrossameny po přihrávce nováčka v americké sestavě Mieleho zamířil přesně Kreider.

Američané si hlídali náskok, ale Francouzi se nevzdali. V 51. minutě trefil Meunier při Johnsonově vyloučení tyč. Pak se Francouzi ubránili 87 vteřin trvajícímu oslabení tří proti pěti a v 56. minutě při Kreiderově vyloučení Meunier snížil na rozdíl jediné branky. Šance Francie na vyrovnání pak snížilo vyloučení Sachy Treilleho a v závěru už Američané náskok nepustili.

USA - Francie 3:2 (1:1, 2:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 17. Stepan (Wheeler), 22. Stuart (Porter, Gaustad), 26. Kreider (Miele) - 6. S. Treille, 56. Meunier (Hecquefeuille). Rozhodčí: Odinš (Lot.), Ország (SR) - Schrader (Něm.), Šeljanin (Rus.). Vyloučení: 10:11. Využití: 1:1. Diváci: 3101.