čtvrtek 25. května 2017 Viola

Šance domácích hokejistů končí. Slovensko - Finsko 1:2

aktualizováno 7. 5. 2011 22:47

Bratislava – Počtvrté za sebou slovenští hokejisté prohráli o gól a jejich čtvrtfinálové šance na mistrovství světa tím definitivně končí. Zápas s Finskem, který mnoho příležitostí či atraktivní hokej nenabídl, byl po páteční prohře s českým týmem poslední možnou šancí pro další postup. Za Slováky vstřelil vedoucí gól v 17. minutě zápasu Gáborík, výsledek zápasu zvrátil ve prospěch Finů dvěma góly ve 48. a 51. minutě Tuomo Ruutu. Čekání domácího týmu na triumf před vlastním publikem tak pokračuje, naposledy se to povedlo v roce 1986 v Moskvě bývalému Sovětskému svazu.

Utkání Slovensko - Finsko

On-line přenos (ukončen):

00:00

Ve finském brance dnes poprvé na MS nastoupí gólman Petri Vehanen z týmu AK Bars Kazaň.

00:00

Slováci nastupují za bouřlivých ovací tribun na led v modrých dresech.

00:00

Ve slovenské brance opět Jaroslav Halák.

00:00

Slovensko se musí obejít bez Ladislava Nagyho.

00:36

Utkání začalo, Slovensko začíná první útok rozvážně až zpoza branky.

01:23

Višnovský vyslal první střelu byla zblokována

02:22

Růžička si vybruslil mezi kruhy, Vehanen však rychlým rozklekem kryl.

02:46

Finové poprvé rozehráli útok, přes střední pásmo však neprošli.

03:20

Vhazování ve středním pásmu, Finsko rozehrálo útok, který skončil zblokovanou střelou Peltonena.

04:59

První slovenský útok kombinuje v útočném pásmu, Gáborík v nadějné pozici nedsáhl na křižnou přihrávku.

05:12

Oba týmy zatím přistoupili k utkán opatrně, hra se hodně přelévá hlavně ve střední pásmu.

05:38

Slovensko bude hrát první přesilovku, za nedovolené bránění si jde sednout Jaakola.

06:15

Útok Višňovský, Hossa, Demitra se usadil ve v pásmu Finů. Kombinuje zatím bez střely.

07:20

Finové prozatím nepouštějí soupeře k vážnějšímu ohrožení branky, z tribun se začíná ozývat pískot.

08:26

Oba týmy kompletní, v zápětí šance Marcela Hossy, Vehanen kryje.

09:27

Slováci prozatím spíše vyčkávají, Finové předvádějí velmi podobnou hru.

10:09

Handzuš několikrát pálí z dálky, finský blok je zatím neprostupný.

10:51

Po pokynu kouče Hanlona začínají Slováci více vysunovat obranu dopředu.

11:30

První vážnější šance Finska, Halák však proti Timonenovi zasáhl jistě.

12:20

Obránce Salmela se prosmekl a zblízka se snažil zasunout puk pod Halákem. Z úhlu však neuspěl.

1 2 3 4 5 »

Slováci nastoupili bez zraněných útočníků Nagyho a Bartečka, které nahradili v sestavě Ružička a Cibák. A Ružička hned ve druhé minutě prověřil finského gólmana Vehanena. Pak se Finové ubránili při Jaakolaově trestu. Sami pak zahrozili ve 13. minutě, když se obránce Salmela dostal až před gólmana Haláka, ale s bekhendovým pokusem neuspěl.

Finové pak doplatili na špatné střídání a jejich vyloučení potrestal v 17. minutě přesně po 60 vteřinách přesilovky Gáborík, který se z levého kruhu trefil střelou zápěstím přesně do pravého horního rohu finské branky. O pár vteřin později mohli Slováci náskok ztratit, ale Ruutu ztroskotal zblízka na betonu Haláka.

Obrovskou šanci promarnil v úvodu druhého dějství finský mladík Granlund, který netrefil odkrytou branku. Pak se Slováci ubránili v rychlém sledu ve dvou oslabeních po trestech Jurčiny a Stümpela. Finové odolali při Pesonenově vyloučení. Haláka ve 32. minutě prověřil Granlund.

Finové se tlačili za vyrovnáním i v závěrečném dějství a Halák zasáhl po střele Koivua. Následně při Niskalově vyloučení odolal Vehanen při závaru Slováků a Finové zaveleli k obratu. V 48. minutě nepřipraveného Haláka překonal po vyhraném vhazování Koivua tečí Pyöräläovy střely Ruutu. A opět Ruutu dokonal zkázu Slovenska za tři minuty, když z levé strany prostřelil Haláka znovu. Opaření Slováci už nedokázali reagovat.

Slovensko - Finsko 1:2 (1:0, 0:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 17. Gáborík (Handzuš, Demitra) - 48. T. Ruutu (M. Koivu), 51. T. Ruutu (Salmela, Pyörälä). Rozhodčí: Kurmann, Reiber (oba Švýc.) - Carlson, Mutchinson (oba Kan.). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Diváci: 9321.

Do čtvrtfinále se nepodívá ani Francie

Hokejisté Spojených států amerických zvítězili v košické skupině F nad Francií 3:2 a dotáhli se se sedmi body na druhé Švédsko, které má ale ještě zápas k dobru. Francouzi naopak zůstali s jediným bodem poslední a definitivně ztratili naději na postup do čtvrtfinále.

Do zápasu lépe vstoupili Francouzi, když se v šesté minutě trefil při hře čtyř proti čtyřem povedenou střelou k pravé tyči Conklinovy branky Sacha Treille. Sparťanský útočník skóroval na turnaji podruhé a se čtyřmi body si upevnil pozici nejproduktivnějšího hráče Francie na šampionátu. Gólman Huet odolával americkým střelcům až do 17. minuty, kdy po přečíslení dvou na jednoho skóroval po Wheelerově přihrávce do odkryté branky Stepan. Ve druhé části favorit otočil stav a dvěma góly rozhodl. Po 76 vteřinách se trefil z levého kruhu k levé tyči Huetovy branky obránce Stuart a ve 26. minutě při vyloučení Arrossameny po přihrávce nováčka v americké sestavě Mieleho zamířil přesně Kreider.

Američané si hlídali náskok, ale Francouzi se nevzdali. V 51. minutě trefil Meunier při Johnsonově vyloučení tyč. Pak se Francouzi ubránili 87 vteřin trvajícímu oslabení tří proti pěti a v 56. minutě při Kreiderově vyloučení Meunier snížil na rozdíl jediné branky. Šance Francie na vyrovnání pak snížilo vyloučení Sachy Treilleho a v závěru už Američané náskok nepustili.

USA - Francie 3:2 (1:1, 2:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 17. Stepan (Wheeler), 22. Stuart (Porter, Gaustad), 26. Kreider (Miele) - 6. S. Treille, 56. Meunier (Hecquefeuille). Rozhodčí: Odinš (Lot.), Ország (SR) - Schrader (Něm.), Šeljanin (Rus.). Vyloučení: 10:11. Využití: 1:1. Diváci: 3101.