Sportovní zprávy

Maslák je s přehledem v semifinále, Hejnová skončila v rozběhu

Praha - Na HME v Praze se dnes rozdává prvních pět sad medailí, do bojů o ně však nezasáhne Zuzana Hejnová, která při své premiéře na HME na 800 m skončila už v rozběhu. Skvěle si však vedli všichni čeští čtvrtkaři, favorit Pavel Maslák s přehledem postoupil do semifinále, stejně jako Patrik Šorm, Jan Tesař a Denisa Rosolová. Rozběhy zvládl i překážkář Petr Svoboda a půlkařka Lenka Masná. Finálové tyčkařské boje neminou Jana Kudličku, jenž skočil 570 cm a po kvalifikaci je pátý. Přímo do finále postoupila také Kristiina Mäki v závodě na 3000 metrů.

Čtvrtkaři byli v rozbězích stoprocentní

Pavel Maslák s vypuštěným závěrem dosáhl času 47,23. "Čekal jsem, že to bude lepší. Jsem takovej staženej, necítím se tak vyladěnej," řekl. Možná i proto, že měl ve čtvrtek volno a netónoval svaly. "Snad jsem to prošťouchl do odpoledne," věřil. Do semifinále má pět hodin, dá si těstoviny, možná něco sladkého, lehne si. "Ale spát nebudu, to by nebylo dobré," prozradil.

Rychlejší než český rekordman byl vítěz pátého ze šesti rozběhů Jan Tesař (47,09), který potvrdil pozici druhého muže evropských tabulek. Patrik Šorm ve svém běhu skončil druhý (47,56). Nejrychlejším časem se kvalifikoval Izraelec Donald Blair-Sanford (46,81).

Denisa Rosolová se rovněž probojovala do semifinále, když svůj běh dokončila jako druhá v čase 53,17. Celý závod se bezpečně držela za Marií Gayotovou z Francie (53,04), nejrychlejší ženou rozběhů. "Myslela jsem, že to bude těžší závod, protože postupový klíč byl docela náročný. Jsem ráda, že jsem nemusela atakovat (svoje) letošní maximum," řekla Rosolová. Semifinále je na programu od 17:10 a bude v něm chybět druhá česká reprezentantka Helena Jiranová (55,33).

Lenka Masná celý rozběh absolvovala v závěsu za hlavní favoritkou osmistovky Jenny Meadowsovou z Británie, která ji dotáhla k nejlepšímu letošnímu výkonu 2:03,25. Mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová experiment s přechodem na půlku nezvládla, v pomalém běhu neměla síly na finiš a celkově časem 2:05,34 skončila patnáctá.

"Asi jsem doplatila na nezkušenost. Závod se rozběhl hrozně pomalu a já tohle neumím běhat. Kdyby se běželo od začátku tempově a rychle, tak bych to, myslím, uvisela. Takhle bohužel," řekla zklamaná Hejnová. Masná byla naopak maximálně spokojená. "Chytla jsem v rozběhu Jennifer (Meadowsovou), takže mi bylo jasné, že se povezu za ní. Věřila jsem, že další holky z toho budou mít strach, protože znají její jméno i její styl běhu," popsala Masná svoji úspěšnou taktiku.

Matěj Pavlíček pronikl do semifinále osmistovky díky času. Výkonem 1:49,43 na něj zbylo poslední místo ze čtyř mimo osmičku přímo postupujících běžců. Filip Sasínek a Miroslav Burian se umístili až ve čtvrté desítce.

Kristiina Mäki si zajistila přímý postup ze čtvrtého místa ve svém rozběhu, byť mezi dvanácti finalistkami dosáhla nejhoršího času (9:04,72). "Neřekla bych, že to byl snadný postup, ale ani to nebylo těžké. Celý běh byl vyrovnaný a cítila jsem se dobře. Když to ale jde, není to nic těžkého," řekla Mäki.

Na finále se už může těšit tyčkař Jan Kudlička. V kvalifikaci si vylepšil letošní maximum na 570 cm a obsadil páté místo. Michal Balner překonal jen 545. Na hraně vyřazení byl světový rekordman Renaud Lavillenie z Francie, ale napotřetí svoji základní výšku 570 cm s obrovskou rezervou překonal.

Svoboda si zajistil semifinále jako jediný český překážkář

Překážkář Petr Svoboda poběží na halovém mistrovství Evropy v Praze semifinále. Ve svém rozběhu dnes obsadil v letošním maximu 7,66 sekundy přímé postupové třetí místo. O účast ve večerním finále bude halový evropský šampion z roku 2011 bojovat v 16:25.

"Jsem spokojený, trochu jsem se toho prvního velkého závodu bál," uvedl Svoboda. "Bylo to dobré a věřím, že v semifinále to bude ještě lepší. Nebolí mě achilovka, koleno ani záda, konec výmluv. Chci do finále," řekl.

Dalších pět domácích reprezentantů na rovince s překážkami neuspělo. Petr Peňáz skončil na trati v kotrmelcích. "Bojím se, jestli nemám zlomené zápěstí, spadl jsem na něj před dvěma měsíci a pořád bolí, teď ho mám modré. Byl jsem moc nahecovanej, moje chyba, dobře mi tak," řekl Peňáz.

Martin Mazáč (7,90) také zůstal před branami semifinále stejně jako trojice žen. Lucie Škrobáková (8,17) pokazila start a k postupu jí chyběly čtyři setiny, soutěž skončila i pro českou mistryni Kateřinu Cachovou (8,18) a Lucii Koudelovou (8,22).

Svoboda se na 60 m překážek probojoval do semifinále

Halové mistrovství Evropy v atletice v Praze

Pětiboj (po 2. disciplíně): 1. Johnsonová-Thompsonová (Brit.) 2259 b. (60 m př.: 8,18 - výška: 195), 2. Thiamová (Belg.) 2128, 3. Lakeová (Brit.) 2082, 4. Klučinová (ČR) 2064 (8,53 - 186).

Kvalifikace a rozběhy

Muži

60 m př.: 1. Martinot-Lagarde (Fr.) 7,58, ...8. Svoboda 7,66 - postoupil do semifinále, 23. Mazáč 7,90, Peňáz (všichni ČR) nedokončil - oba nepostoupili do semifinále
Trojskok: 1. Sorokin (Rus.) 16,76
400 m: 1. Blair-Sansford (Izr.) 46,81, ...5. Tesař 47,09, 8. Maslák 47,23, 18. Šorm (všichni ČR) 47,56 - všichni postoupili do semifinále.
800 m: 1. English (Ir.) 1:48:10, ...10. Pavlíček 1:49,43 - postoupil do semifinále, 32. Sasínek 1:51,08, 33. Burian 1:51,11 - oba nepostoupili do semifinále.
Tyč
: 1. Gripich (Rus.) a Sobera (Pol.) oba 570, ...5. Kudlička 570 - postoupil do finále, 12. Balner (oba ČR) 545 - nepostoupil do finále.

Ženy

60 m př.: 1. Hattonová (Brit.) 7,96, ...18. Škrobáková 8,17, 19. Cachová 8,18, 22. Koudelová (všechny ČR) 8,22 - všechny nepostoupily do semifinále.
400 m: 1. Gayotová (Fr.) 53,04, ...5. Rosolová 53,17 - postoupila do semifinále, 27. Jiranová (obě ČR) - nepostoupila do semifinále.
800 m: 1. Poistogová (Rus.) 2:01,44, ...8. Masná 2:03,25 - postoupila do semifinále, 15. Hejnová (obě ČR) - nepostoupila do semifinále.
3000 m: 1. Kosterová (Niz.) 8:57,59, ...12. Mäki (ČR) 9:04,72 - postoupila do finále.
Dálka: 1. Španovičová (Srb.) 676.