úterý 17. října 2017 Hedvika

Fotbalistům poslední zápas roku nevyšel, v Polsku prohráli 1:3

aktualizováno 17. 11. 2015 22:56

Vratislav - Čeští fotbalisté zakončili reprezentační rok porážkou 1:3 v Polsku. V přípravném utkání dvou účastníků mistrovství Evropy v příštím roce rychle prohrávali po gólech Milika a Jodlowiece, Krejčí sice ještě do poločasu snížil, ale výhru domácích po změně stran z brejku potvrdil Grosicki. Český tým poprvé pod trenérem Pavlem Vrbou inkasoval více než dva góly.

Utkání Polsko - ČR

Poláci připravili českému týmu vřelé přivítání. Nejvíce se tleskalo Petru Čechovi, jenž 118. zápasem v reprezentaci vyrovnal rekord Karla Poborského. Potlesk vestoje pak následoval po minutě ticha za oběti teroristických útoků v Paříži.

S úvodním hvizdem však domácí pohostinnost zmizela. Už ve 3. minutě přišla chyba českých fotbalistů v rozehrávce, osmnáctiletý Kapustka utekl po levém křídle, ideálně nacentroval na malé vápno, kde se prosadil Milik. Útočník Ajaxu Amsterodam předskočil Procházku a hlavou překonal Čecha.

Trenér Vrba poslal do utkání sestavu s debutujícím Bartošákem a několika dalšími hráči, kteří toho v reprezentaci moc neodehráli. A na souhře to bylo v úvodu vidět. Zatímco Češi se na hřišti spíše hledali, Polsko hnané více než 40 tisíci fanoušky mělo převahu.

Trenér Pavel Vrba: "Dostat tak laciné dva góly v úvodu utkání je trestuhodné. Myslím, že zápas rozhodly. Prohrávat kolem 15. minuty 0:2 je výsledek, který zápas hodně ovlivní. Kamil Vacek byl jeden z těch hráčů, kteří stačili soupeři v technice. V prvním poločase hrál velice dobře, v druhém se ke konci trošku ztrácel."

Ve 12. minutě se potvrdilo, že Češi mají problém s bráněním standardních situací. Na přetažený roh si naskočil Jodlowiec, jeho křížná hlavička proskákala malým vápnem až ke vzdálenější tyči a Polsko vedlo rychle o dva góly. Po dvaceti minutách se hosté vzpamatovali a začali hrát svůj obvyklý fotbal. Začaly se jim dařit kombinace, po Procházkově centru však Zahustel hlavičkoval v pádu vedle. Neuspěl ani Škoda.

Ve 41. minutě již přišlo snížení. Domácí obrana odvrátila míč nedůrazně jen ke Krejčímu číhajícímu na velkém vápně a sparťanský záložník se trefil levačkou přesně do horního rohu branky. Zkušený brankář Boruc plachtil vzduchem marně.

Sestřih utkání Polsko - Česko

Po změně stran měli Vrbovi svěřenci více ze hry, ale většinou hráli jen ve středu hřiště a Polsko hrozilo z brejků po českých ztrátách. Do šance se dostal Milik, ale v dobré pozici vysoký centr promáchl. V 66. minutě měl vyrovnání na kopačce Škoda, který z otočky pálil těsně vedle.

Vzápětí znovu zahrozili domácí, tentokrát však Čech vychytal Milika rychlým vyběhnutím. V 70. minutě už Polsko pojistku přidalo. Po ubráněné standardní situaci pádili domácí ve třech na jediného obránce a akci vyřešili učebnicově. Dali si pozor na ofsajd, Milik přihrál Grosickému a pro něj nebyl problém trefit prázdnou branku. Po sérii střídání už se Češi do tlaku nedostali, a tak pro ně zápas skončil největší porážkou od března 2013, kdy v Olomouci podlehli Dánsku 0:3.

Polsko - ČR 3:1 (2:1)

Branky: 3. Milik, 12. Jodlowiec, 70. Grosicki - 41. Krejčí. Rozhodčí: Andó-Szabó - Varga, Lémon (všichni Maď.). ŽK: Jedrzejczyk, Grosicki - Suchý. Diváci: 40 793.

Polsko: Boruc - Jedrzejczyk, Glik (46. Cionek), Pazdan (87. Dawidowicz), Rybus - Jodlowiec (79. Borysiuk), Maczyňski - Grosicki (71. Peszko), Linetty (79. Mila), Kapustka (83. Sobiech) - Milik. Trenér: Nawalka.

ČR: Čech - Kalas (80. Kadeřábek), Procházka, Suchý, Bartošák (80. Pudil) - Plašil, Vacek - Zahustel (57. Skalák), Pospíšil (84. Darida), Krejčí (57. Šural) - Škoda. Trenér: Vrba.