sobota 20. ledna 2018 Ilona

Brazilské zoufalství. Bronz berou Nizozemci po vítězství 3:0

aktualizováno 13. 7. 2014 00:07

Brasília - Fotbalisté Nizozemska berou po vítězství 3:0 nad reprezentací Brazílie poprvé v historii bronzové medaile ze světového šampionátu. Ve 3. minutě otevřel skóre z pokutového kopu Van Persie, další dva góly přidali Blind a Wijnaldum. Domácí hráči si naopak z posledních dvou zápasů odnesli nelichotivé skóre 1:10 a zbyly jim jen oči pro pláč. Postřehy z utkání připojili v on-line textovém přenosu Josef Csaplár a Petr Mikolanda.

Utkání Brazílie - Nizozemsko

On-line přenos (ukončen):

0.

Josef Csaplár ke stoperům Brazílie: Thiaga Silvu považuji za nejlepšího stopera na světě, ale Davida Luize bych ve svém týmu nechtěl. Na můj vkus je až moc velký volnomyšlenkář.

1.

Josef Csaplár: Maxwell, to je opravdový bek. Marcela bych dal spíše na křídlo.

3.

Josef Csaplár o penaltě a žluté kartě: Rozhodčí ukázal velký cit pro hru. Kdyby odpískal faul před vápnem a dal Silvovi červenou, je po utkání. Toto je ideální rozhodnutí.

4.

Josef Csaplár o penaltě: Je to možná detail, ale svědčí o tom, jak moc chtějí Nizozemci vyhrát - všichni útočníci dobíhají na případný vyražený míč.

5.

Hosté o penaltovém zákroku:

Petr Mikolanda: Všichni obránci se spoléhali na to, že Thiago Silva vyhraje souboj.

Josef Csaplár: Opravdu špatné postavení defenzivních hráčů.

17.

Petr Mikolanda o vstřelené brance: Jak může stoper dát uprostřed hřiště hlavičku na penaltový puntík?

19.

Josef Csaplár: Vidíte, že Brazilci mají nyní problém s triviálním zpracováním.

22.

Josef Csaplár o individuálním průniku Oscara: Tleskám. Hezké. Ale tyto šance jsou pro Brazílii opravdu sporadické. A je vidět, že nemají automatismy v souhře.

25.

Josef Csaplár: Souhlasím s Johanem Cruyffem v tom, že nákup Neymara do Barcelony v momentě, kdy je tam Messi, je chyba.

35.

Petr Mikolanda: Pátý centr Brazílie a zase nic. Centruje Jo, který má metr devadesát, ostatní mají metr sedmdesát, takže je vidět, kde je problém.

39.

Josef Csaplár: Shodneme se, že hra Brazílie je celý šampionát hrozně na náhodu.

42.

Josef Csaplár: Mé nejoblíbenější týmy Brazílie jsou ty z let 1982 a 1986.

45.

Josef Csaplár: Klíčové pro vedení Nizozemců je naprosté individuální selhání Davida Luize. Hrubé taktické chyby.

45.

Petr Mikolanda: Na to, že Brazilci hráli prakticky se třemi stopery a Maxwella s Maiconem vysunuli dopředu, to vypadá, že nyní budou zase hrát 4-3-3.

47.

Petr Mikolanda i Josef Csaplár se shodují o tom, že situace nebyla ofsajdová.

50.

Petr Mikolanda: Mimořádně mě překvapuje, že v nominaci na Zlatý míč není Karim Benzema. To, co udělal pro francouzskou reprezentaci, bylo výborné.

53.

Josef Csaplár: To, že Willian v reprezentaci oproti Chelsea nezáří, je tím, že je v jiné sociální skupině. Je brán jinak než v klubu.

55.

Petr Mikolanda o odvážném výhozu Cillessena po zemi a výborném zpracování: To je vidět, že se hráč při zpracování připravuje na příjem míče.

57.

Josef Csaplár: Je vidět, že změny v sestavě pro brazilskou reprezentaci nemají přínos, souhra je chaotická.

63.

Petr Mikolanda: Že má David Luiz ránu jak z děla, to je skvělé, ale kolikrát za zápas to může vyjít, je věc jiná.

1 2

Brazilci chtěli odčinit totální výbuch v semifinále s Německem a okamžitě začali vysoko napadat, jenže jedna pohroma jakoby jim nestačila. De Guzmán, který se do základní sestavy dostal na poslední chvíli poté, co se při rozcvičení zranil Sneijder, našel v náběhu Robbena. Silvovo zatáhnutí opory Bayernu Mnichov jdoucí k zemi, znamenalo pokutový kop, který van Persie s přehledem už ve 3. minutě proměnil. Historicky nejlepší kanonýr Nizozemska díky tomu vůbec poprvé skóroval ve vyřazovací fázi MS.

Studená sprcha. Kanárci chtěli okamžitě kontrovat, ale centr se s Ramiresovou napřaženou nohou nesetkal. Trenér Nizozemců Louis Van Gaal, pro něhož se jednalo o poslední vystoupení na lavičce reprezentace, sice před utkáním sebevědomě prohlašoval, že duel o třetí místo je nespravedlivý a hrát by se neměl, jeho svěřenci nicméně neměli v úmyslu vypustit ani vteřinu. Brazílie se o tom ostatně přesvědčila v 16. minutě. De Guzmánův centr nepochopitelně odhlavičkoval Luiz přímo před Blinda, který nabídku z dobré pozice stoprocentně využil. Obrana Jihoameričanů byla opět v plamenech.

První brazilská střela prověřila Cillessenovy reflexy po dvaceti minutách hry, ale nejednalo se o nic vážného. Nebezpečně vypadal o chvíli později až přesný pas Williana na Oscara, který si naběhl za obranu a sám stál tváří v tvář nizozemskému brankáři. Míč si však špatně zpracoval. Tým Luize Felipe Scolariho měl od té chvíle balon na nohou daleko víc. Šanci alespoň snížit měli v rychlém sledu Jo, Maicon i Gustavo.

Vyloženě kloudný nápad ale nepřicházel, což pokračovalo i v úvodu druhé půle. Scolari stáhl Gustava za Fernandinha a zavelel neúprosný tah na bránu. Ramiresův sprint ale překazil De Vrij. Nizozemci hráli duel o bronz teprve podruhé a vše nasvědčovalo tomu, že jejich snaha přinese ovoce. Scolariho ansámbl si vystačil jen s přihrávkami, defenzivní blok Nizozemců se mu nedařilo přelstít, což se nezměnilo ani po příchodu Hernanese.

Trenér Brazílie Luiz Felipe Scolari

Domácí fanoušky vytrhl z letargie až Ramiresův střelecký pokus. Cillessen nicméně nemusel ani zasahovat, míč šel vedle brány. Brazilci následně zkoušeli hru oživit několika centry, ale na parádně bránícího Vlaara si nepřišli. A když už hlediště vidělo možnost změny skóre alespoň skrze penaltu, alžírský sudí Haimúdí po střetu Oscara s Blindem v pokutovém území překvapivě vytáhl pro brazilského záložníka žlutou kartu za simulování.

S ubíhajícími minutami bylo stále víc jasné, že boj Brazilců o třetí místo nebude mít podruhé v historii zdárný konec. Na obranu si průniky do šestnáctky brousil zuby střídající Hulk, ale perfektní Vlaar neponechal nic náhodě. A několikeré Oscarovy pokusy zase byly spíše výsměchem. Nizozemci se nikam nehnali, střádali čas přihrávkami a nechali Robbena a Van Persieho, aby žluté obraně pletli hlavu, což obecenstvo neslo velice nelibě. Zaplněnému Estádiu Nacional to ale nebylo nic platné. Nizozemci pohodlně doklusali k vítězství, které v nastavení podtrhl po centru Janmaata závěrečný gól Wijnalduma.