Lucemburská euforie. Outsider senzačně vybojoval bod ve Francii

Toulouse – Naposledy dokázali proti Francii bodovat před 103 lety. Od té doby Lucemburčané proti Les Bleus čtrnáctkrát vyšli naprázdno. V Toulouse ale vybojovali po neuvěřitelně bojovném a srdnatém výkonu v defenzivě remízu 0:0. A dokonce mohli zvítězit, jenže zhruba deset minut před koncem nastřelili tyč. Francouzům se tak přímý postup na MS vzdaluje. Naopak Belgie má účast na šampionátu po vítězství 2:1 v Řecku už jistou.

Radující se Lucemburčané
zdroj: Reuters autor: FRED LANCELOT

O postupu Belgičanů rozhodla hektická pětiminutovka ve druhém poločase. Tým se nejprve ujal vedení v 70. minutě zásluhou Vertonghena, ale tři minuty nato srovnal Zeca. V 75. minutě už ale hosté zase vedli - desátým gólem v kvalifikaci se o to postaral Lukaku.

Belgie se stala šestým známým účastníkem mistrovství světa. Vedle reprezentace Ruska, kde se šampionát v příštím roce uskuteční, si už místo na turnaji zajistily také Brazílie, Mexiko, Japonsko a Írán.

Ve skupině B Švýcarsko uspělo 3:0 v Lotyšsku a vyhrálo i osmý kvalifikační zápas, jistotu ale zdaleka nemá. Na prvním místě má náskok tří bodů před Portugalskem, to má však výrazně lepší skóre. Oba soupeře navíc ještě čeká druhý vzájemný zápas v Lisabonu. Ještě před tím Švýcaři nastoupí proti již vyřazenému Maďarsku a Portugalci se utkají s Andorrou.

Ve skupině I zvládli Chorvaté dohrávku zápasu s Kosovem, který byl v sobotu po 22 minutách ukončen kvůli dešti a podmáčenému trávníku. Díky brance Domagoje Vidy vyhráli 1:0 a po sedmi kolech mají na prvním místě 16 bodů a před druhou Ukrajinou vedou o dva.

Výsledky kvalifikace MS 2018 ve fotbale

Skupina A

Bělorusko - Švédsko 0:4 (0:3) Branky: 18. Forsberg, 24. Nyman, 37. Berg, 84. Granqvis z pen. Rozhodčí: Stieler (Něm.).
Nizozemsko - Bulharsko 3:1 (1:0) Branka: 7. a 80. Pröpper, 67. Robben - 69. Kostadinov. Rozhodčí: Sidiropulos (Řec.).
Francie - Lucembursko 0:0 Rozhodčí: Stavrev (Mak.).

Skupina B

Faerské ostrovy - Andorra 1:0 (1:0) Branka: 32. Sörensen. Rozhodčí: Sant (Malta).
Maďarsko - Portugalsko 0:1 (0:0) Branka: 48. André Silva. Rozhodčí: Makkelie (Niz.). ČK: 30. Priskin (Maď.).
Lotyšsko - Švýcarsko 0:3 (0:1) Branky: 9. Seferovic, 55. Dzemaili, 58. Rodriguez z pen. Rozhodčí: Gözübüyük (Niz.).

Skupina H

Estonsko - Kypr 1:0 (0:0) Branka: 90.+2 Käit. Rozhodčí: Jaccottet (Švýc.). Faro:
Gibraltar - Bosna a Hercegovina 0:4 (0:1) Branka: 35. a 85. Džeko, 65. Kodro, 83. Lulič. Rozhodčí: Árnason (Isl.).
Řecko - Belgie 1:2 (0:0) Branky: 73. Zeca - 70. Vertonghen, 75. Lukaku. Rozhodčí: Marciniak (Pol.).