pondělí 23. října 2017 Teodor
4. předkolo Evropské ligy

Šest gólů, vyloučený Breznaník a postup. Sparta hrála v Thunu 3:3

aktualizováno 27. 8. 2015 21:22

Thun (Švýcarsko) – Fotbalisté Sparty ustáli přestřelku v Thunu a po výsledku 3:3 postoupili do základní skupiny Evropské ligy. Pražané vedli rychle o dvě branky, ale švýcarský tým stačil srovnat i odpovědět na třetí gól Letenských, kteří dohrávali bez vyloučeného Breznaníka. Soupeře letenského celku ve skupině určí páteční los. Přímý přenos nabídne od 13:00 exkluzivně náš web.

--:--

Vítejte u textové on-line reportáže odvety 4. předkola Evropské ligy mezi Spartou a Thunem. Oba týmy hrají spolu v pohárech počtvrté. V roce 2005 Sparta s Thunem v základní skupině Ligy mistrů venku prohrála 0:1 a doma remizovala 0:0.

--:--

Se švýcarskými celky se Sparta v pohárech utkala 12x s bilancí 5 výher, 3 remíz a 4 porážek (skóre 20:17).

--:--

Thunu se v domácí soutěži zatím moc nedaří. O víkendu si ale připsal druhou výhru a opustil poslední příčku.

--:--

Thun hraje domácí zápasy na umělé trávě. Sparta v minulé sezoně na umělé trávě ve Zwolle remizovala 1:1 a v Bernu prohrála 0:2.

--:--

Zahajovací sestavy

FC Thun: Faivre – Bigler Bigler, Sulmoni, Schindelholz, Wittwer – Zino – Rapp, Hediger (C), Frontino, Rojas – Ferreira. Náhradníci: Ruberto – Reinmann, Schirinzi, Buess, Munsy, Zárate, Wieser.

AC Sparta Praha: Bičík – Steinhöfer, Mario Holek, Costa Nhamoinesu,
Hybš – Mareček – Dočkal, Hušbauer, Frýdek, Krejčí – Lafata (C). Náhradníci: Štěch – Brabec, Kováč, Breznaník, Litsingi, Fatai, M. Paixão.

Rozhodčí: Buquet – Debart, Gringore (vš. Francie)

--:--

V zahajovacích sestavách obou týmů je hned několik změn oproti úvodnímu zápasu. Místo Fataie a zraněného Váchy při změně rozestavení nastoupí Steinhöfer a Frýdek. Na stoperu švýcarského celku nastoupí místo Reinmanna Schindelholz, defenzivním štítem místo Suttera bude Zino a Ferreira se posune na hrot, kde operoval Büss, který do základní sestavy pustí Rojase.

--:--

Utkání právě začalo.

2.

Fotablisté se pustili do utkání za příznivých podmínek. Téměř tropických. V Thunu je 29 stupňů Celsia.

3.

Ostrý zákrok na Hušbauera. Sparťanský středopolař se chvíli svíjel v bolestech, už je v péči lékaře a maséra, ale vypadá to, že vše bude v pořádku.

6.

Hušbauer je zpět na hřišti a hned zkusil své štěstí ranou ze střední vzdálenosti. Míč končí vysoko nad brankou.

8.

Sparta rozehrávala přímý kop z levé strany. Dočkal mířil na Costu, obrana Thunu zasáhla včas, Steinhöfer ještě šikovně centrem hledal Lafatu, ale ten soupeře nepropálil.

10.

Sparta právě vstřelila gól!

10.

Bořek Dočkal centroval z pravé strany, terfil před sebou stojícího Wittwera a balon se nešťastně pro švýcarský celek zatoulal za gólmana Thunu.

14.

Hušbauerův další dalekonosný pokus. Střela neměla patřičnou razanci.

16.

Švýcaři snad poprvé v zápase drží souvisleji míč na svých kopačkách. Sparťané však aktivním napadáním donutili k rozehrávce na vlastního brankáře.

18.

Dočkalův další pas do vápna na Costu, který v tísni hlavičkoval mimo.

20.

Marečkův centr na Lafatu, ale domácí obrana si ho pokryla.

21.

Sparta zvýšila na 2:0.

21.

Steinhöfer vybojoval skluzem už téměř ztracený míč, k tomu se dostal Hušbauer, jednou fintou obehrál dva obránce a prostřelil Faivreho.

26.

Mareček prověřil Faivreho, švýcarský gólman zasáhl jistě.

1 2 3 4 »

Sparta na umělé trávě v podhůří Alp nastoupila bez zraněného Váchy a kvůli trestu za červenou kartu chyběl i další klíčový záložník Matějovský. Hosty však jejich absence příliš mrzet nemusela, protože v desáté minutě si do vlastní branky tečoval míč jeden z obránců Thunu. V 21. minutě už vedla Sparta o dva góly. Steinhöfer vybojoval u zadní čáry míč a Hušbauer mířil přesně. Vzápětí se ale český záložník zranil a musel střídat. Na hřiště místo něj přišel Litsingi.

Sparta po půlhodině hry polevila a Thun se dostal do zápasu. Nejprve ještě střílel vedle Frontino, o chvíli později už ale po nedůrazu hostů ve středu pole snížil Nelson Ferreira. Domácí mohli ještě do přestávky vyrovnat, když po chybě Steinhöfera utekl Rojas a předložil míč před téměř prázdnou branku Rappovi, jeho střelu ale zblokoval Costa.

Sestřih a ohlasy utkání Thun - Sparta Praha

Thun se nevzdával

Příznivci hostů na začátku poločasu pod svým sektorem přivítali pokřikem "Čech, Čech, Petr Čech" domácího gólmana Faivreho, který stejně jako český reprezentant chytá v helmě. Radost ale fanouškům Sparty vydržela jen pět minut, protože v 50. minutě vyrovnal střídající Munsy. Hosté mohli odpovědět pár minut nato, ale hlavičkující Litsingi trefil pouze tyč a Faivre si poté poradil i s dvěma dorážkami.

Letenští se dostali pod tlak, ze kterého se vymanili až v 70. minutě a hned z toho byl gól. Na přímý kop Dočkala si na vzdálenější tyči naběhl Costa a poslal míč do branky. Vedení však Spartě vydrželo jen deset minut. S první střelou Rappa si ještě Bičík skvěle poradil, ale Ferreira z vápna poslal míč k tyči.

Červená tečka

Sparta v hektickém závěru ještě přišla o vyloučeného Breznaníka, ale i tak potřetí za poslední čtyři sezony prošla do základní skupiny, za což vyinkasuje 65 milionů korun. Další prémie se budou odvíjet od výsledků ve skupině. Za vítězství si může český celek připsat deset milionů, za remízu pět a ohodnoceno je i konečné umístění v tabulce, kde za první příčku dostane jedenáct milionů a za druhé polovinu.

FC Thun - Sparta Praha 3:3 (1:2)

Branky: 33. a 81. Nelson Ferreira, 50. Munsy - 10. Dočkal, 21. Hušbauer, 72. Costa. Rozhodčí: Buquet - Debart, Gringore (Fr.). ŽK: Zino, Munsy, Bigler, Schindenholz - Frýdek, Costa, Dočkal. ČK: 83. Breznaník (Sparta). Diváci: 6 024. První zápas: 1:3, postoupila Sparta.

Thun: Faivre - Bigler, Sulmoni, Shindenholz, Wittwer - Rapp, Hediger, Zino (55. Zárate), Frontino (46. Munsy), Rojas (46. Schirinzi) - Nelson Ferreira. Trenér: Sforza.

Sparta: Bičík - Steinhöfer, Holek, Costa, Hybš (69. Breznaník) - Dočkal, Frýdek, Hušbauer (28. Litsingi), Mareček, Krejčí - Lafata (82. Fatai). Trenér: Ščasný.

Ciriaco Sforza (trenér Thunu): "Vidím to jako před týdnem, zase jsme soupeři dávali dárky. První gól neměl padnout, druhý také. Měli jsme moc respektu a nedrželi jsme hráče. U první branky měli pět metrů na přihrávku, prostě tam bylo příliš respektu. Ale mám radost, že tým ukázal charakter, mohli jsme vyrovnat už před poločasem. Po přestávce jsme změnili hru, řekli jsme si, že nechceme prohrát a dokázali jsme to."

Zdeněk Ščasný (trenér Sparty): "Jsem spokojený, protože jsme postoupili a dosáhli jsme toho, co jsme chtěli. Nebylo to jednoduché. Do třicáté minuty jsme hráli skvěle a přesně to, co jsem si řekli. Pak přišly chyby a určitá lajdáckost s pocitem, že se nám nemůže nic stát, jsme pustili soupeře do hry. Thun poslal na hřiště vysoké hráče, začal to na ně nakopávat a dostal nás pod tlak. Neřeším, jestli jsme měli třetí gól dostat. Přijeli jsme pro postup a to se povedlo."

Zdroj: ČT sport