středa 23. srpna 2017 Sandra
Evropská liga

Liberec třemi góly ve 2. půli zničil Košice a došel si pro postup

aktualizováno 24. 7. 2014 22:30

Liberec – Liberečtí navázali na loňskou jízdu Evropskou ligou a nad Košicemi dokázali zvítězit 3:0, ačkoliv se jim herně příliš nedařilo. Košice sice měli především v první půli převahu, Slovan ale třemi brankami v druhém poločase utnul naděje slovenského týmu, navázal na vítězství z prvního utkání 1:0 a může se těšit na 3. předkolo Evropské ligy proti rumunskému týmu Astra Giurgiu. Utkání jsme sledovali v podrobné on-line reportáži.

18:56

Vítejte u on-line přenosu z odvety 2. předkola Evropské ligy mezi Slovanem Liberec a MFK Košice.

18:56

Domácí Liberec vstoupí do dnešní odvety s vítězstvím 1:0 ze hřiště soupeře v zádech. K postupu mu tedy stačí jakákoliv remíza.

18:57

Slovanu chybí klíčový záložník Marek Jarolím, kterého trápí problémy s kolenem. Místo něj je v základní sestavě Konžan Dzon Delarge. Druhou změnu oproti prvnímu duelu v Košicích udělal slovenský kouč Liberce Samuel Slovák v útoku, když místo Vojtěcha Hadaščoka postavil slovenskou posilu Michala Hamuláka.

18:57

Základní sestava Slovanu  Liberec: Hroššo - Coufal, Rajnoch, Karišik, Fleišman - Šural, Sackey, Ďubek, Pavelka - Delarge, Hamulák.

Náhradníci: Kolář – Hadaščok, Mudra, Luckassen, Obročník, Pimpara, Kolár.

18:57

Základní sestava MFK Košice: Tofiloski – Kavka, Basista, Ostojič – Korijkov, Šinglá "C" – Viazanko, Bukata, Sekulič – Skvašík, Diaby.

Náhradníci: Ružinský – Huk, Kubík, Pačinda, Urban, Haskić, Novák.

18:58

Oba týmy již nastupují na trávník.

19:00

Rozhodčí již nese míč do středového kruhu a utkání co nevidět začne.

1.

Duel byl právě zahájen.

1.

Liberec začal aktivně. Pavelka vyzkoušel vystřelit z dálky, branku KOšic ale netrefil.

2.

Útok Košic již u půlící čáry zastavil faulem Sackey.

4.

Fleišmananův centr do pokutového území nalezl jen hlavu soupeře. Následně přišel faul kapitána Liberce.

5.

Na pravé straně se uvolnil Delarge. Na místo centru do pokutového území přihrával pod sebe Sackeymu, jehož tečovaná střela skončila mimo branku Košic.

7.

Liberec zahrával standardní situaci v blízkosti pokutového území. Ďubkou střeu ale nadzvedla zeď nad břevno košické branky.

8.

Po libereckém rohu přišel centr na bližší tyč. Hamulák hlavičkoval, Tofiloskiho v brance Košic ale nepřekonal.

9.

Liberec se již radoval z gólu, který vstřelil Hamulák. Slovenský útočník však stál v ofsajdu, což neuniklo pozornosti rozhodčích.

12.

Poprvé v utkání drží Košice delší dobu míč na svých kopačkách. Zatím se ale nedostali na dostřel liberecké branky.

14.

Daší liberecká standardka na útočné polovině znamenala sice závar v košickém vápně, střelu ale Slovan nevyprodukoval.

15.

Košický Diaby se řítil sám proti dvěma libereckým obráncům, klička mu ale nevyšla.

16.

První zakončení Košic. Bukata z dálky minul o mnoho metrů.

17.

Ďubek chtěl obejít v blízkosti košického vápna obránce, místo toho ale fauloval a přišel o míč.

1 2 3 4 5 »

Liberec nastoupil s dvěma změnami v sestavě oproti prvnímu duelu. Zraněného záložníka Jarolíma nahradil uzdravený Delarge a na hrotu útoku dostal místo Hadaščoka šanci Hamulák. Nová slovenská posila se hned po devíti minutách mohla dočkat první soutěžní branky v dresu Slovanu, pomezní rozhodčí ale Hamulákovu gólovou dorážku kvůli ofsajdu neuznal.

Liberec začal aktivně, další šanci mu ale počáteční nápor nepřinesl a iniciativu postupně přebrali Košice. V polovině první půle tak mohly udeřit Košice, když domácí gólman Hroššo podběhl centr na zadní tyč, který se rychle vrátil zpět před branku. Nikdo z hostujících hráčů ale nedokázal míč dopravit za brakovou čáru.

Slovenský začal čím dál tím častěji hrozit. Liberec měl velké problémy především s centry ze stran. V 32. minutě jeden z nich vyboxoval Hroššo jen ke košickému Bukatovi, který sice nádherně trefil těžký míč z voleje, o několik desítek centimetrů ale přestřeli branku Slovanu a chybující brankář si mohl oddechnout. Hosté byli dál lepším týmem, ale neprosadili se ani v 45. minutě, kdy vyběhnuvší Hroššo vychytal Viazanka.

Po půli přišlo liberecké oživení

Po přestávce se Liberec vrátil k aktivní hře z úvodu utkání a záhy se dočkal odměny. V 54. minutě se do Šuralova centru akrobaticky položil Ďubek a přesnou hlavičkou k tyči vsítil svůj první soutěžní gól za Slovan po nedávném příchodu ze Slovenska.

Liberec, který v minulé sezoně došel v Evropské lize až do jarních vyřazovacích bojů, se uklidnil a v 62. minutě mohl zvýšit. Delarge ale sám před brankou selhal. Český trenér Košic Radoslav Látal zkusil oživit hru dvojitým střídáním, čtvrt hodiny před koncem stáhl i defenzivního kapitána Šinglára, který dříve hrával za Liberec. Jeho svěřenci už ale pátou porážku v pátém soutěžním zápase sezony a vyřazení neodvrátili.

Samuel Slovák, trenér Liberce: "Měli jsme dobrý start do utkání, ale pak Košice takovým silovým fotbalem získaly na zbytek prvního poločasu převahu, i když my jsme se dobře bránili. Druhý poločas jsme se uklidnili, hráči chytili herní pohodu a začali si víc věřit. Druhý poločas byl z naší strany velmi dobrý, bojovný, běhavý. V těžkém zápase s dobrým soupeřem jsme uhráli velmi dobrý výsledek a zaslouženě jsme vyhráli."

Radoslav Látal, trenér Košic: "Už před dvojutkáním jsem říkal, že Liberec je zkušené mužstvo, a že budou rozhodovat chyby. Oba dva zápasy to platilo. Dneska nám prvních deset patnáct minut moc nevyšlo, potom jsme se dostali do hry a měli i šance, které jsme bohužel neproměnili. Do druhé půle jsme chtěli nastoupit stejně, ale pak jsme inkasovali z první střely na branku gól a bylo o postupujícím rozhodnuto."

Naopak Liberec přidal ještě dvě branky. Poté, co v 81. minutě Ostojičovi zabránila ve vyrovnání branková konstrukce, ztratili košičtí míč, do rychlého náběhu se vydal Delarge a nekompromisní střelou zvýšil na 2:0. Definitivní tečku za utkáním učinil v 90. minutě velmi dobře hrající Šural, kterého před brankou nalezl báječně načasovanou přihrávkou střídající Hadaščok, a libercký záložník nezaváhal.

Liberec tak vcelku pohodlně postoupil do 3. předkola Evropské ligy, kde na něj čeká rumunská Astra Giurgiu. "Astra Giurgiu je silný soupeř, skončil druhý v rumunské lize, která má velmi slušnou úroveň. Budeme se o nich snažit získat co nejvíc informací, oni určitě ví, že jsme mužstvo, které v minulé sezoně hrálo v pohárech velmi dlouho. To by mohla být naše psychologická výhoda," uvědomuje si trenér Liberce Samuel Slovák.

Slovan Liberec - MFK Košice 3:0 (0:0)
Branky: 54. Ďubek, 81. Delarge, 90. Šural. Rozhodčí: Edvartsen - Lundberg, Gundersen (všichni Nor.). ŽK: Pavelka - Viazanko, Diaby. Diváci: 7100. První zápas: 1:0, postoupil Liberec.

Liberec: Hroššo - Coufal, Rajnoch, Karišik, Fleišman - Sackey - Delarge (87. Kolár), Pavelka, Ďubek (84. Hadaščok), Šural - Hamulák (75. Luckassen). Trenér: Slovák.

Košice: Tofiloski - Kavka, Ostojič, Bašista - Šinglár (77. Novák), Korijkov - Viazanko (67. Pačinda), Bukata, Sekulič - Skvašík (68. Haskič) - Diaby. Trenér: Látal.