Slovensko - Česko

Kadlec se zase trefil, Bonyho Swansea rozdrtila Valencii

Praha – Po Lize mistrů odstartoval i druhý z evropských pohárů – Evropská liga. V 1. kole základních skupin se skvěle uvedl ve výborné formě hrající Václav Kadlec. Český útočník již ve 4. minutě otevřel skóre utkání proti Bordeaux a jeho Frankfurt nakonec s přehledem vyhrál 3:0. Dařilo se i dalšímu bývalému útočníkovi Sparty Bony Wilfriedovi. Střelec Swansea se trefil proti Valencii a jeho tým ve Španělsku překvapivě zvítězil 3:0. Z utkání Eintracht Frankfurt - Girondins Bordeaux jsme přinesli podrobnou on-line reportáž.

Radost fotbalistů Frankfurtu
zdroj: AP autor: Peter Steffen

Václav Kadlec se po příchodu do Frankfurtu trefil třikrát ve třech utkáních a ani duel s Bordeaux neměl být výjimkou. Bývalý sparťanský útočník poslal svůj tým do vedení už ve 4. minutě. Po souboji na hranici pokutového území se ke Kadlecovi – stojícímu v drobném ofsajdu -  odrazil míč nový a frankfurtský kanonýr sám před brankářem nezaváhal.

Krátce nato zvýšil po rohovém kopu Russ a ve druhé půli završil výhru Eintrachtu z přímého kopu Djakpa. Když pak půl hodiny před koncem dostal červenou kartu obránce Bordeaux Orban, utkání už se jen dohrávalo. Kadlec hrající na hrotu útoku se po svém gólu do žádné další příležitosti nedostal a v 80. minutě vystřídal.

Mezi střelce se zapsal také bývalý Kadlecův spoluhráč ze Sparty Wilfried Bony, který gólem pomohl Swansea k výhře 3:0 na hřišti Valencie. Klíčový okamžik nastal už v 10. minutě, kdy španělský celek přišel o vyloučeného stopera Ramiho právě po faulu na Bonyho. Pět minut nato Bony skóroval a Swansea už si výhru bez potíží pohlídala.

Ve skupině H, v níž hraje i Liberec, se na výhru nad Estorilem hodně nadřela Sevilla. Do vedení ji sice ve druhé půli poslal Machín po přihrávce Marina, ale domácí stoper Miguel záhy srovnal, když zblízka dorážel do odkryté branky. Trenér španělského celku Unai Emery proto musel do hry poslat i své hvězdy Rakitiče s Gameirem a druhý jmenovaný v 77. minutě zařídil těsnou výhru.

Z výhry se radoval i Ondřej Mazuch, který byl v základní sestavě Dněpropetrovsku při vítězství 1:0 na hřišti rumunského Pandurii Targu Jiu. Jeho spoluhráč brankář Jan Laštůvka zůstal jen mezi náhradníky. Kanonýrem úvodních zápasů soutěže se stal španělský útočník Soriano, který hattrickem pomohl Salcburku k výhře 4:0 nad Elfsborgem.

VÝSLEDKY 1. KOLA EVROPSKÉ LIGY:

Skupina A:
Valencie - Swansea 0:3 (0:1)
Branky: 15. Bony, 58. Michu, 62. De Guzman. Rozhodčí: Gumienny (Belg.). ČK: 10. Rami (Valencie).

St. Gallen - Kubaň Krasnodar 2:0 (0:0)
Branky: 56. a 76. Karanovic. Rozhodčí: Gil (Pol.).

Skupina B:
PSV Eindhoven - Ludogorec Razgrad 0:2 (0:0)
Branky: 60. Bezjak, 74. Misidjan. Rozhodčí: Kružliak (Slovin.).

Dinamo Záhřeb - Oděsa 1:2 (1:0)
Branky: 43. Fernandez - 62. Antonov, 65. Dja Djedje. Rozhodčí: Göcek (Tur.).

Skupina C:
Standard Lutych - Esbjerg 1:2 (0:1)
Branky: 74. Mujangi - 63. Van Buren, 90.+5 Bakenga. Rozhodčí: Mažeika (Lit.).

Salcburk - Elfsborg 4:0 (2:0)
Branky: 45. z pen., 69. a 79. Soriano, 36. Alan. Rozhodčí: Trattu (Kypr).

Skupina D:
Maribor - Kazaň 2:5 (1:2)
Branky: 35. Milec, 73. Fajič - 23. Karadeniz, 27. Marcano, 67. Eremenko, 90. Rondon, 90.+3 Rjazancev. Rozhodčí: Van Boekel (Niz.).

Waregem - Wigan 0:0
Rozhodčí: Borzki (Pol.).

Skupina E:
Pandurii Targu Jiu - Dněpropetrovsk 0:1 (0:1)
Branka: 38. Rotan. Rozhodčí: Kever (Švýc.).

Fiorentina - Pacos Ferreira 3:0 (1:0)
Branky: 30. Rodriguez, 67. Matos, 76. Rossi. Rozhodčí: Blom (Niz.).

Skupina F:
Maccabi Tel Aviv - APOEL Nikósie 0:0
Rozhodčí: Gómez (Šp.).

Eintracht Frankfurt - Bordeaux 3:0 (2:0)
Branky: 4. Kadlec, 16. Russ, 52. Djakpa. Rozhodčí: Marriner (Angl.). ČK: 62. Orban (Bordeaux).

Skupina G:
Dynamo Kyjev - Genk 0:1 (0:0)
Branka: 62. Gorius. Rozhodčí: Sidiropulos (Řec.).

Thun - Rapid Vídeň 1:0 (1:0)
Branka: 35. Schneuwly. Rozhodčí: Kakos (Řec.).

Skupina H:
Estoril - FC Sevilla 1:2 (0:0)
Branky: 61. Miguel - 59. Machin, 77. Gameiro. Rozhodčí: Jefet (Izr.).

Skupina I:
Guimaraes - Rijeka 4:0 (1:0)
Branky: 36. Abdoulaye, 48. Plange, 68. Maazou z pen., 81. Andre. Rozhodčí: Kulbakov (Běl.).

Betis Sevilla - Lyon 0:0
Rozhodčí: Johannesson (Švéd.).

Skupina J:
Lazio Řím - Legia Varšava 1:0 (0:0)
Branka: 53. Hernanes. Rozhodčí: Jakobsson (Isl.).

Apollon Limassol - Trabzonspor 1:2 (1:1)
Branky: 18. Sangoy z pen. - 20. Malouda, 86. Erdogan. Rozhodčí: Mateu Lahoz (Šp.).

Skupina K:
Tottenham - Tromsö 3:0 (2:0)
Branky: 21. a 29. Defoe, 86. Eriksen. Rozhodčí: L. Kovařík (ČR).

Šeriff Tiraspol - Machačkala 0:0
Rozhodčí: Kelly (Ir.).

Skupina L:
PAOK Soluň - Šachťor Karaganda 2:1 (0:0)
Branky: 75. Athanasiadis, 90.+2 Vukič - 50. Caňas z pen. Rozhodčí: Fautrel (Fr.). ČK: 87. Poryvajev (Karaganda).

Maccabi Haifa - Alkmaar 0:1 (0:0)
Branka: 71. Gudmundsson. Rozhodčí: Schörgenhofer (Rak.).