Dohráno MOL Cup

Létající mág Ramos posunul Real do čtvrtfinále, Bayern si zastřílel i podruhé

Neapol – Profesorský výkon stačil Realu Madrid k poklidnému postupu mezi osm nejlepších celků Ligy mistrů. Obhájci trofeje byli především v první půli horším mužstvem a domácí Neapol zaslouženě vedla. Dvě přesné hlavičky kapitána Ramose a závěrečná tečka Moraty ovšem stanovily výsledek 1:3. Vstupenku do dalšího kola si pojistil také Bayern Mnichov, který zdemoloval londýnský Arsenal i na Emirates Stadium poměrem 5:1.

Zápas dvou rozdílných poločasů sice přinesl očekávaný triumf svěřenců Zinedina Zidaneho, ale průběh konečnému skóre neodpovídal. Z vytrvalého tlaku však "Partenopei" vytěžili pouze jeden gól. Ve 24. minutě jej zařídil belgický kanonýr Dries Mertens po nezištné přihrávce dirigenta Hamšíka.

Real nicméně další šance nadšeně bojujících hráčů SSC přežil bez úhony a během pěti minut druhé půle převážil misky vah na svou stranu. Španělského brankáře Reinu totiž dvakrát překonal reprezentační kolega Sergio Ramos, který chladnokrevně zužitkoval rohové kopy Toniho Kroose. Definitivní pojistku přidal v nastavení Álvaro Morata.

"Bílý balet" tak otevřel čtvrtfinálové brány, kde se ocitl posedmé za sebou. Neapol bude o účast v dalším ročníku milionářské soutěže tvrdě bojovat v Serii A.

Poločasová euforie k senzaci nestačila

Fanoušci na vyprodaném stadionu San Paolo přivítali fotbalisty nádherným choreem, jimž působivě dokumentovali historický význam duelu pro italský klub.

Jejich miláčci zareagovali náporem od úvodního hvizdu. Střelu Mertense srazil Pepe s obtížemi nad břevno, Hamšíkovi chyběly po adresném centru Ghoulama centimetry. Alžírský levý bek Ghoulam na sebe upozornil také v 7. minutě, kdy ohrozil brankáře Navase přímo z rohového kopu. Pokusy Hamšíka s Insignem vzápětí mířily těsně vedle.

Šampioni z Madridu se poměrně překvapivě věnovali pouze bránění svého vybudovaného náskoku. Dokonce i hvězdný trojzubec BBC pomáhal defenzivnímu bloku. Dalekonosný volej Kroose zůstal dlouhou dobu jedinou útočnou snahou "Los Blancos". Inkasovaný gól byl z pohledu Realu zákonitým vyústěním pasivního herního pojetí.

Ve 30. minutě však mohlo být vyrovnáno. Rychlý výpad celku ze španělské metropole zakončil Cristiano Ronaldo střelou do tyče a následná dorážka Balea si cestu za záda Reiny nenašla rovněž. Brankovou konstrukci trefil na druhé straně i pohotový Mertens.

Po změně stran ovšem přišel nemilosrdný direkt Sergia Ramose, jenž utkání prakticky rozhodl. Závěrečná půlhodina se nesla ve znamení poklidné kombinace hostí a výraznější příležitosti byly k vidění až během poslední desetiminutovky. Individuální průnik obránce Carvajala ještě gólem neskončil, ale Morata prázdnou svatyni minout nemohl.

Bayern vyučoval i v Londýně a vytvořil rekord

Šestnáctým postupem do čtvrtfinále Ligy mistrů stanovili fotbalisté bavorského velkoklubu historický milník. A způsobem vskutku impozantním. Arsenalu totiž nasázeli ve dvou vzájemných duelech zřídka vídaných deset branek.

Svěřenci trenéra Arséna Wengera sice otevřeli skóre, když Neuera překonal nekompromisní ranou pod břevno Theo Walcott, do poločasu nicméně další trefu nepřidali.

Sestřih utkání Arsenal Londýn - Bayern Mnichov

Na začátku druhé půle naopak Koscielny nedovoleně zastavil unikajícího Lewandowského, sudí Sidiropulos nařídil penaltu a francouzského stopera vyloučil. Pokutový kop s přehledem proměnil sám faulovaný, čímž srovnal stav.

Od té doby už kraloval německý mistr. Arjen Robben jej poslal do vedení a frustrovaní domácí následně inkasovali ještě třikrát.

Odvetná osmifinálová utkání fotbalové Ligy mistrů:

SSC Neapol - Real Madrid 1:3 (1:0)

Branky: 24. Mertens - 52. a 57. Ramos, 90. Morata. Rozhodčí: Cakir - Duran, Ongun (všichni Tur.). Diváci: 56 695. První zápas: 1:3, postoupil Real.

Neapol: Reina - Hysaj, Albiol, Koulibaly, Ghúlam - Allan (56. Rog), Diawara, Hamšík (75. Zieliňski) - Callejón, Mertens, Insigne (70. Milik). Trenér: Sarri.

Real Madrid: Navas - Carvajal, Pepe, Ramos, Marcelo - Modrič (80. Isco), Casemiro, Kroos - Bale (68. Vázquez), Benzema (77. Morata), Ronaldo. Trenér: Zidane.

Arsenal - Bayern Mnichov 1:5 (1:0)

Branky: 20. Walcott - 80. a 85. Vidal, 55. Lewandowski z pen., 68. Robben, 78. Costa. Rozhodčí: Sidiropulos - Efthimiadis, Kostaras (všichni Řec.). ČK: 54. Koscielny (Arsenal). Diváci: 59 911. První utkání: 1:5, postoupil Bayern.

Arsenal: Ospina - Bellerín, Mustafi, Koscielny, Monreal - Oxlade-Chamberlain, Xhaka, Ramsey (72. Coquelin) - Walcott, Giroud (72. Özil), Sánchez (72. Lucas). Trenér: Wenger.

Bayern: Neuer - Rafinha, Martínez, Hummels, Alaba - Vidal, Alonso - Robben (70. Costa), Thiago (79. Sanches), Ribéry (79. Kimmich) - Lewandowski. Trenér: Ancelotti.