čtvrtek 25. května 2017 Viola
Kvalifikace MS 2014

Angličané porazili Poláky a postupují na MS přímo. Radují se i Rusové

Londýn - Angličané dostali své polské hosty pod tlak už v úvodních minutách. Hrozil především Sturridge či Wellbeck, pokusům mladých útočníku však chyběla přesnost na rozdíl od zbrklosti. Anglie branku slavila až po čtyřiceti minutách zásluhou Rooneyho a jeho přesné hlavičky. V 88. minutě pak pojistil vítězství domácích Steven Gerrard - Anglie zvítězila 2:0 a zajistila si přímý postup na MS. Utkání jsme sledovali v podrobném on-line přenosu. Účast na mistrovství si v dalších utkáních zajistilo i Rusko a Bosna a Hercegovina. Bosna zvítězila v závěrečném utkání kvalifikace v Litvě 1:0, Rusům stačila remíza 1:1 v Ázerbájdžánu. Španělé zvítězili nad Gruzií 2:0 a ovládli skupinu I.

0.

Hezký večer u on-line reportáže z finálního utkání skupiny H Anglie - Polsko.

0.

Sestavy obou týmů:

Anglie: Hart, Smalling, Cahill, Jagielka, Baines, Carrick, Gerrard, Townsend, Rooney, Welbeck, Sturridge

Polsko: Szczesny, Wojtkowiak, Jedrzejczyk, Glik, Celeban, Blaszczykowski, Mierzejewski, Krychowiak, Sobota, Mariusz Lewandowski, Robert Lewandowski.

0.

Obě mužstva už jsou nastoupena na trávníku, čeká se na hvizd slovinského rozhodčího Damira Skominy.

1.

Rozhodčí zahájil ve Wembley utkání.

1.

Angličané doma začínají kombinovat na vlastní půli.

2.

Polských fanoušků je Wembley prý až čtvrtina celého hlediště, tedy více, než proklamovaných 18 tisíc.

4.

K spolupráci na hřišti se dostávají i Poláci, míč však skončil v zázemí.

5.

Blasczykowski si nerozuměl se Mierzejewkim a Hart rozehrává.

5.

Na druhé straně Rooney nepřelstil polskou obranu. Hra se posouvá zpět do středu a potažmo až k Hartovi.

7.

Baines vyváží míč na levé straně. Spoluhráči jsou však statičtí.

7.

Lewandowski s klubovým spoluhráčem Blasczykowským nic nevymysleli na druhé straně hřiště a míč neškodně došel až za čáru.

8.

Sturridge zastavil důrazně a čistě Jedrzejczyk.

8.

První šance. Wellbeck se však po pasu Bainese k míči nedostal, polský obránce však zahrál za čáru jen velmi nejistě.

9.

Na Harta pálil z velké vzdálenosti Lewandowski. Míč však mířil jen do středu.

10.

Townsend se obtočil kolem obránce a vystřelil na Szczesného. Wellbeck pak už nezareagoval přesně a polskou bránu neohrozil.

12.

Lewandowskiho ránu po tanci mezi beky Albionu zblokovala jedna z nohou obránců. Gerrard na druhé straně tahá útoky, spolupráce s oběma útočníky však zatím spíše vázne.

13.

Poláci jsou silní v rychlých kontrech a uzpusobují tomu i svou taktiku. Angličané musí tvořit, přeci jen tři body jsou pro jejich situaci ve skupině velice podstatné - zaručují přímý postup na MS.

15.

Jagielka skvělým skluzem zastavil Lewandowského. Sobota pak sebral odrožený míč a střílel k pravé Hartově tyči - ovšem jen do boční sítě.

16.

Bainesův roh skončil na prvním obránci Poláků.

18.

Polský tým se přesouvá na útočnou polovinu. Jejich kombinaci však zastavuje rozhodčí - na hřišti byly dva míče.

1 2 3 4 »

Bosna a Hercegovina a Rusko postoupily

Rusko poslal v Baku do vedení už po čtvrthodině hry Širokov. Hosté pak měli výraznou střeleckou převahu, ze které však druhý gól nevytěžili- přestože Ázerbájdžán v 73. minutě přišel o vyloučeného Medvěděva, nakonec vybojoval cennou remízu, kterou zařídil gólem v poslední minutě Džavadov.

Bosňané měli před zápasem o 17 gólů lepší skóre než Řekové, a tak jim stačila v Litvě jakákoliv výhra. Hosté v Kaunasu dlouho nemohli překonat brankáře Arlauskise a kýžený gól dal až v 68. minutě útočník Ibiševič.

Španělsko si v Albacete poradilo s Gruzií a díky trefám Negreda a Maty si vedle postupu připsalo i čtvrtou kvalifikační výhru za sebou. Svěřenci trenéra Del Bosqueho ve skupině I udrželi neporazitelnost. Baráž zbyla na Francii, která porazila v Paříži 3:0 Finsko.

Portugalsko směřuje jen do baráže

Portugalsku tak ve skupině F nepomohla ani domácí výhra 3:0 nad Lucemburskem a musí o MS zabojovat v baráži. Domácí bez distancovaného kapitána Ronalda v Coimbře skórovali díky Varelovi, Nanimu a Postigovi.

Řecku unikl přímý postup jen vinou horšího skóre, protože v zápase pod dohledem českého rozhodčího Kovaříka porazilo Lichtenštejnsko 2:0. Mezi střelce se v Pireu zapsali zkušení Salpingidis a Karagunis. Řekové v kvalifikaci popáté za sebou zvítězili bez inkasované branky.

Dánsko rozdrtilo Maltu, Nizozemsko porazilo Turecko

Dánsko deklasovalo v Kodani poslední Maltu 6:0 a v "české" skupině B skončilo druhé. Na Seveřany ale s šestnácti body zbyla pozice nejhoršího celku z druhých míst a do baráže se nedostali.

Nizozemsko vyhrálo v Turecku 2:0 - už jistý postupující tak kvalifikaci zakončil s bilancí devíti výher, jedné remízy a se suverénním skóre 34:5. Stejně bodů jako Nizozemsko uhrál i další neporažený celek evropské kvalifikace Německo. Vítěz skupiny C zvítězil na hřišti druhého Švédska vysoko 5:3, přestože prohrával 0:2. Hattrickem se o výhru Němců zasloužil Schürrle.

Ze skupiny D postoupilo do baráže Rumunsko po vítězství 2:0 nad Estonskem. Neporazitelnost udržel i další známý účastník MS Švýcarsko, které doma zdolalo Slovinsko 1:0. Ze skupiny E si zajistil baráž Island, který remizoval 1:1 v Norsku.

Lotyšsko - Slovensko

Brankář Plzně Kozáčik nastoupil za Slovensko poprvé od prosince 2006 a v Lotyšsku byl blízko výhry. Domácí zachránili remízu 2:2 až v nastaveném čase. Celý zápas odehrál za hosty i další fotbalista českého mistra Ďuriš, jeho ofenzivní spoluhráč z Viktorie Bakoš naskočil v 56. minutě.

Jistí účastníci fotbalového mistrovství světa v roce 2014 v Brazílii:

Pořadatel: Brazílie.
Evropa (9 míst/9 obsazených): Anglie, Belgie, Bosna a Hercegovina, Itálie, Německo, Nizozemsko, Rusko, Španělsko, Švýcarsko.
Afrika (5/0): - .
Jižní Amerika (4/2): Argentina, Kolumbie.
Asie (4/4): Austrálie, Írán, Japonsko, Jižní Korea.
Severní a Střední Amerika (3/2): Kostarika, USA.

Baráž:

Severní a Střední Amerika/Oceánie (1/0): -/Nový Zéland.
Asie/Jižní Amerika (1/0): Jordánsko/-.
Evropa (4/0): Chorvatsko, Francie, Island, Portugalsko, Rumunsko, Řecko, Švédsko, Ukrajina.

Itálie pouze remizovala s Arménií

Už jistý vítěz "béčka" Itálie doma remizovala s Arménií 2:2 a zopakovala páteční výsledek z Dánska. Hosté dokonce v Neapoli dvakrát vedli, ale úřadující vicemistři Evropy skóre pokaždé dotáhli. Konečný výsledek stanovil v 76. minutě střídající Balotelli.

Skupina A:

Srbsko - Makedonie 5:1 (3:0)
Branky: 16. vlastní Ristovski, 19. Basta, 38. Tošič z pen., 54. Tadič, 73. Ščepovič - 83. Jahovič. Rozhodčí: Trutz (SR).

Belgie - Wales 1:1 (0:0)
Branky: 64. De Bruyne - 88. Ramsey. Rozhodčí: Karasev (Rus.).

Skotsko - Chorvatsko 2:0 (1:0)
Branky: 28. Snodgrass, 73. Naismith. Rozhodčí: Hategan (Rum.).

Skupina B:

Itálie - Arménie 2:2 (1:1)
Branky: 24. Florenzi, 76. Balotelli - 5. Movsisjan, 70. Mchitarjan. Rozhodčí: Oliver (Angl.).

Skupina C:

Švédsko - Německo 3:5 (2:1)
Branky: 6. a 69. Hysén, 42. Kacaniklic - 57., 66. a 76. Schürrle, 45. Özil, 53. Götze. Rozhodčí: Collum (Skot.).

Irsko - Kazachstán 3:1 (2:1)
Branky: 17. Keane z pen., 26. O'Shea, 78. vlastní Šomko - 13. Šomko. Rozhodčí: Direktorenko (Lot.).

Faerské ostrovy - Rakousko 0:3 (0:1)
Branky: 17. Ivanschitz, 64. Prödl, 67. Alaba z pen. Rozhodčí: Liany (Izr.).

Skupina H: San Marino - Ukrajina 0:8 (0:3)
Branky: 15., 51. a 58. Děvič z pen., 13. a 20. Selezňov, 55. Jarmolenko, 65. Bezus, 90. Mandzjuk. Rozhodčí: Lechner (Rak.). ČK: 57. Palazzi, 90. Della Valle (oba San Marino).

Anglie - Polsko 2:0 (1:0)
Branky: 41. Rooney, 88. Gerrard. Rozhodčí: Skomina (Slovin.).

Černá Hora - Moldavsko 2:5 (0:1)
Branky: 55. z pen. a 90.+1 Jovetič - 29. a 89. Antoniuk, 62. Armaš, 64. Sidorenko, 73. Ionita. Rozhodčí: Schörgenhofer (Rak.).