Touchdown

Lichtenštejnsko pomohlo Česku, senzačně porazilo Litvu

Praha - Fotbalisté Litvy nečekaně prohráli v evropské kvalifikaci v Lichtenštejnsku 0:2 a výrazně si zkomplikovali boj o postup na šampionát. Porážkou na hřišti outsidera nahráli českému týmu, který si před nimi na druhém místě skupiny I udržel před posledními třemi zápasy pětibodový náskok. Stejně bodů jako Litva má také Skotsko, které ovšem odehrálo o jeden duel méně. Tabulce suverénně vévodí mistři světa Španělé.

Lichtenštejnci na jaře trápili v Českých Budějovicích i svěřence Michala Bílka, kteří do kvalifikace znovu zasáhnou až na podzim a nyní startují na turnaji v Japonsku. První body do tabulky se ale outsiderovi skupiny podařilo získat až dnes.

Překvapivý úvod obstaral už v šesté minutě svým premiérovým gólem v národním dresu domácí Erne, pojistku pak přidal ještě do poločasu Polverino. Zaskočená Litva v pauze přeskupila síly, ale odvrátit blamáž nedokázala. Po nadějném startu do kvalifikace, ve kterém Litva získala proti Skotsku a na hřišti českého týmu dohromady čtyři body, tak pobaltský tým utrpěl velmi nečekanou a možná rozhodující ztrátu. Lichtenštejnci se v soutěžním duelu radovali z výhry poprvé od října 2007.

Německo je už šampionátu velmi blízko

Stoprocentní bilanci udrželo Německo a vděčí za to útočníkovi Mariu Gomezovi, který obhájcům stříbra z posledního evropského šampionátu dvěma brankami zajistil vydřenou výhru 2:1 v Rakousku. Poté co si hostující Friedrich srazil míč do vlastní sítě, rozhodl Gomez zápas až v poslední minutě. Němci jasně vedou skupinu A a jsou jednou nohou na závěrečném turnaji. Spolu s nimi procházejí kvalifikací bez ztráty bodu už jen Španělé a Nizozemci.

Postupu na šampionát se přiblížila také Itálie, která podle předpokladů zdolala v Modeně Estonsko hladce 3:0. Naopak po čtyřech výhrách za sebou klopýtla Francie. Výběr galského kohouta nedokázal využít absencí v běloruské sestavě a v Minsku jen remizoval 1:1. Nešťastné utkání prožil hostující Eric Abidal, který se vrací na trávníky po operaci nádoru na játrech a dnes si dal vlastní gól.

Beránek s Kazachstánem poprvé zvítězil

Český kouč Miroslav Beránek si ve svém třetím duelu na lavičce Kazachstánu připsal premiérovou výhru. Jeho celek porazil na úvod dnešního kvalifikačního programu Ázerbájdžán 2:1 a po předešlých pěti porážkách získal první body do tabulky skupiny A. Beránkovi svěřenci se v dnešním duelu dočkali také první branky v kvalifikačních bojích, jejich střelecké trápení utnul na začátku druhé půle po 507 minutách Gridin. Hosté sice vzápětí vyrovnali, autor úvodního gólu se však záhy trefil znovu a Kazachstán se díky tomu bodově dotáhl na svého soupeře.

Právě skončit v tabulce před Ázerbájdžánem bylo jedním z úkolů, které Beránek dostal, když na konci ledna národní tým Kazachstánu převzal. Čtyřiapadesátiletý kouč, jenž s českou jednadvacítkou vyhrál v roce 2002 mistrovství Evropy a působil jako asistent Karla Brücknera u A-týmu, nejprve s novým týmem remizoval v přípravě v Bělorusku.

Výsledky kvalifikace na mistrovství Evropy 2012

Skupina A:

Kazachstán - Ázerbájdžán 2:1 (0:0)
Branky: 57. a 68. Gridin - 63. Nadyrov. Rozhodčí: Norris (Skot.).

Rakousko - Německo 1:2 (0:1)
Branky: 50. vlastní Friedrich - 44. a 90. Gomez. Rozhodčí: Busacca (Švýc.).

Belgie - Turecko 1:1 (1:1)
Branky: 4. Ogunjimi - 22. Yilmaz. Rozhodčí: Rizzoli (It.).

Tabulka: 1.Německo 6 utkání/18 bodů, 2.Belgie 7/11, 3.Turecko 6/10, 4.Rakousko 6/7, 5.Ázerbajdžán 5/3, 6.Kazachstán 6/3.

Skupina C:

Faerské ostrovy - Slovinsko 0:2 (0:1)
Branky: 29. Matavž, 47. vlastní Baldvinsson. Rozhodčí: Drachta (Rak.). ČK: 25. Šuler (Slovin.).

Itálie - Estonsko 3:0 (2:0)
Branky: 21. Rossi, 39. Cassano, 68. Pazzini. Rozhodčí: Tudor (Rum.).

Tabulka: 1.Itálie 6/16, 2.Slovinsko 7/11, 3.Srbsko 6/8, 4.Estonsko 6/7, 5.Severní Irsko 5/6, 6.Faerské ostrovy 6/1.

Skupina D:

Bělorusko - Francie 1:1 (1:1)
Branky: 20. vlastní Abidal - 22. Malouda. Rozhodčí: Fernández Borbalán (Šp.).

Rumunsko - Bosna a Hercegovina 3:0 (2:0)
Branky: 41. a 55. Marica, 37. Mutu. Rozhodčí: Eriksson (Švéd.).

Tabulka: 1.Francie 6/13, 2.Bělorusko 6/9, 3.Rumunsko 6/8, 4.Albánie 5/8, 5.Bosna 5/7, 6.Lucembursko 6/1.

Skupina E:

Moldavsko - Švédsko 1:4 (0:2)
Branky: 61. Bugajov - 30. a 58. Elmander, 11. Toivonen, 88. Gerndt. Rozhodčí: Marriner (Angl.).

San Marino - Finsko 0:1 (0:1)
Branka: 41. Forssel. Rozhodčí: Sipailo (Lot.).

Tabulka: 1.Nizozemsko 6/18, 2.Švédsko 5/12, 3.Maďarsko 6/9, 4. Finsko 5/6, 5.Moldavsko 6/6, 6.San Marino 6/0.

Skupina F:

Chorvatsko - Gruzie 2:1 (0:1)
Branky: 76. Mandžukič, 78. Kalinič - 17. Kankava. Rozhodčí: Johannesson (Švéd.).

Tabulka: 1.Chorvatsko 6/13, 2.Řecko 5/11, 3.Izrael 6/10, 4.Gruzie 7/9, 5.Lotyšsko 5/4, 6.Malta 5/0.