Hlavy 2000

Hlavy 2000 (1978)

(1977 - 78 anebo 1978 - 79) Havířov

Hlavy 2000 je pravděpodobně první jednoznačně punková kapela u nás. Založena tehdy čtrnáctiletým Milanem Jonštou někdy na podzim 1977 (uvádí se ovšem i rok 1978). Zakoupení německého časopisu Bravo a v něm fotografie britských punkových kapel rozhodly o jejím hudebním zaměření. Společně s Jonštou, který se postavil za mikrofon, v ní působili ještě Pavel Keller (g), Bohuš Každoň (ds), Standa Vicherek (g), Bohouš "Pěnička" Koždoň (ds) a Olin Nesvadba (bg). Je potvrzené, že první vystoupení měla v hospodě Na Horakůvce v Šenově u Ostravy, ale pamětníci se dodnes nemohou shodnout zda se konalo v prosinci 1977 nebo v prosinci 1978. Rozhodně se však jednalo o nejspíše první koncert čistě punkové kapely u nás. Akce proběhla pod záminkou oslavy nějakého místního učiliště. Skupina celkem odehrála asi čtyři koncerty a blýskla se na nich mizerně zahranými covery od Ramones, Clash a snad i dokonce několika vlastními skladbami.

„Nikdo z nás samozřejmě neuměl hrát, takže těch pár koncertů bylo prostě příšernejch,“ říká M. Jonšta v seriálu Bigbít, „Tehdy docházelo i k jiným groteskním záležitostem. Třeba jsme hráli V Havířově v kulturním domě a pořadatel mě tam vůbec nechtěl pustit a tak jsem si musel koupit vstupenku na náš vlastní koncert. A jak jsme si tehdy představovali punk? Chodil jsem v saku, ve kterém se můj dědeček ženil, tričko, džíny, tenisky. V uchu sicherku a vlasy ztužené cukrovou vodou. To byl pro nás punk.“

Bohužel, z existence skupiny se zachovalo jenom pár fotografií (právě z Horakůvky) a údajně nahrávka asi čtyř skladeb - kdo jí však vlastní a jestli ji vůbec vlastní, se dodnes neví.

Milan Jonšta posléze v roce 1981 založil slavnou hard coreovou úderku Radegast, a Pavel Keller hrál dlouhá léta s rock bluesovou partou P´b´K Blues. Ale to už je jiná kapitola.

Co se zachovalo do r. 1989:

- Audio: Údajně existuje nahrávka asi 4 skladeb skupiny Hlavy 2000, ale kdo ji vlastní se neví.