Články

Cream, zleva Eric Clapton, Ginger Baker a Jack Bruce, 1968

Rockové styly v 60. letech - přehled

60. léta

Na samém začátku 60. let v období momentálního útlumu rock´n´rollu Ameriku ovládali Phil Spector se svými „zvukovými stěnami“ a vokálními skupinami Crystals a Ronettes, a také v Nashville…

Pink Floyd, zleva Nick Mason, Syd Barrett, David Gilmour, Roger Waters, Rick Wright, 1968

Underground v Anglii, Evropě a Německu

60. léta

Anglický (londýnský) underground se od amerického lišil v jediné věci – skupiny zde takto označované se nesnažily být nějakými politickými pamfletisty (až na jednu výjimku), takže textová…

Jethro Tull, zleva John Evan, Jeffrey Hammond-Hammond, Ian Anderson, Barriemore Barlow a Martin Barre, cca  1. pol. 70. let

Art a progressive rock a jeho hudební vlastnosti

70. léta

Od svého vzniku v padesátých letech se stal rock jakýmsi synonymem pro rebelii v populární hudbě. Byl útočný, nepoddajný, provokující a asi nejvíce z celé pop kultury přitahoval průsery; to…

Tangerine Dream, zleva Christopher Franke, Hans-Peter Baumann a Edgar Froese, 1974

Rock Impresionismus

70. léta

Nyní bych chtěl laskavé čtenáře upozornit, že v následujících odstavcích budu operovat s pojmem, který není terminem technikem, nýbrž pouze pomocným výrazem pro hudbu níže zmíněných umělců.…

Walter "Wendy" Carlos, přelom 60. - 70. let

Správný čas pro syntezátory

70. léta

Jak už jsme naznačili, rockovým skupinám v 70. letech vyšla vstříc i technika. Využívaly ji hlavně soubory, které ve své hudbě hledaly stále více poloh a nových zvuků. Kytaristé měli svoje…

King Crimson, zleva Tony Levin, Bill Bruford, Adrian Belew, Robert Fripp, zač. 80. let

Art rockové dozvuky

70. léta

Art rock si prožil svoje vrcholné období přibližně v letech 1970-1977. Bohužel se ale ukázalo, že je jedinou neživotnou odnoží bigbítu. Jestliže kapely anglického kytarového rocku (beatu) i…

Miles Davis, přelom 60. - 70. let

Vysvětlení pojmu „jazz rock“ aneb čubčí lektvar Milese Davise

70. léta

V 60. letech se jazz tak vzdálil širokému publiku, že to začalo ohrožovat jeho prodeje. Postupem doby totiž nabyl ještě ulítlejších a bláznivějších forem. Saxofonista Ornette Coleman do něj…

The Mahavishnu Orchestra, zleva Jerry Goodman, Jan Hammer Jr., John McLaughlin, Billy Cobham, Rick Laird, 1972-3

Představitelé jazz rocku a fusion music

70. léta

Zlaté období jazzrocku nastalo v první polovině 70. let, která všeobecně přála muzice s kvalitní instrumentací – vzpomeňme na hardrockové skupiny Led Zeppelin nebo Deep Purple, art-rockové…

Herbie Hancock, cca 1977

Proč zrovna jazz rock

70. léta

Tím hlavním důvodem vzniku jazzrocku, bráno ze strany samotného jazzu a jeho tvůrců a muzikantů, byly ekonomické příčiny. Jak už jsme uvedli, jazz se postupně svým ponorem do stále…

Iggy Pop, 1977

Inspirace pro vznik new wave

70. léta

Odvrhávaje komplikovaný a instrumentálně ekvilibristický styl kapel art a hard rocku, hledala nová mladá generace hudebníků svoje inspirace jinde. Nejvýznamnější předchůdci skupin new wave se…

první | předchozí | 1 2 3 | další | poslední (3)