Radosti a strasti života víry. Magazín nejen pro věřící. Uvádí A. Parma

Obsah dílu

Přehrát vše

V prvním letošním ostravském vydání Křesťanského magazínu vás nejdříve pozveme k posezení do olomoucké kavárny Öde, jejímiž provozovatelkami jsou Sestry neposkvrněného početí Panny Marie. Přiblížíme vám činnost seniorského Klubu sv. Anežky, který je dobrovolným sdružením Charity Opava. V seriálu o novogotické cihlové sakrální architektuře zavítáme do chrámu sv. Mikuláše v Ludgeřovicích. V Doubravě vám ukážeme netradiční zvoničku, kterou požehnal ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz. A na závěr se s mužským vokálním sborem Noach, zabývajícím se interpretací hebrejských písní, vydáme na turné po Izraeli.

Kavárna Õde

Klikněte pro větší obrázekV Olomouci najdete nezvyklou kavárnu. Jejími majitelkami a zároveň zaměstnankyněmi jsou řeholní sestry. Jak se jim podařilo podnikání propojit s klášterním životem kongregace Neposkvrněného početí Panny Marie? To nám představí sestry samy. Ve stejné budově, kde pracují, také žijí a modlí se. I svým návštěvníkům sestry dovolují nahlédnout pod pokličku takového klášterního života. V kavárně proto najdeme prostor k osvěžení těla, ale i k občerstvení duše.

Kavárna Õde

Klub sv. Anežky v Opavě

Klikněte pro větší obrázekSeniorský klub svaté Anežky se schází při Charitě Opava. Babičky a dědečci často z řad bývalých zaměstnanců a dobrovolníků tamější Charity se scházejí každý týden v domě svaté Anežky na Kylešovské ulici. Společně si nejen posedí u kávy, ale absolvují různé besedy, výlety, čtenářská posezení, setkávají se i s mladými a dvakrát do roka dbají i na duchovní obnovu. Asi nejzajímavější z činností seniorských dobrodinců, ale hlavně „dobrodinek,“ je pletení obvazů pro malomocné pacienty v Africe.

Klub sv. Anežky

Kostel sv. Mikuláše v Ludgeřovicích

Klikněte pro větší obrázekV seriálu o novogotických sakrálních stavbách na Hlučínsku se vydáme do Ludgeřovic. Velkou obcí za Ostravou projíždějí všichni, kdo míří, jak se říká lidově, na „prajzskou“. I proto se Ludgeřovicím přezdívá „brána do českého Slezska“. Na hlavním tahu touto obcí nelze minout monumentální stavbu z červených cihel – kostel svatého Mikuláše. Právě u něj se tentokrát zastavíme s průvodcem Jiřím Jungem.

Římskokatolická farnost Ludgeřovice
Obec Ludgeřovice

Žehnání zvoničky v Doubravě

Klikněte pro větší obrázekV reportáži se zastavíme společně s ostravsko-opavským biskupem Františkem Václavem Lobkowiczem u horníků v Doubravě na Karvinsku. Začátkem prosince tam totiž biskup požehnal netradiční zvoničku. Dřevěná stavba je novým pietním místem na památku obětem důlních neštěstí. Patronkou zvoničky je, jak jinak, svatá Barbora. Ta je uctívaná jako ochránkyně horníků, dělostřelců a dalších pracovníků, kterým hrozí náhlá nebo násilná smrt.

Diecéze ostravsko-opavská: V Doubravě stojí zvonička s umíráčkem na památku obětí důlních neštěstí

Noach v Izraeli

Klikněte pro větší obrázekV posledním příspěvku vám představíme mužský vokální soubor Noach z Ostravy. Toto nezvyklé uskupení mužů různých profesí i vyznání se věnuje interpretaci hebrejských písní. Přitom ve svých řadách nemají profesionální zpěváky ani studované znalce judaismu. Naopak jejich členy jsou například lékárník, neurolog, servisní technik, tiskař, student či katolický kněz a evangelický kazatel. Sledovat je budeme v době jejich turné po Izraeli.

Noach

Stopáž26 minut
Rok výroby 2016
 P ST HD