Co by kdyby

Štefánik přistál

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 2  
Sdílet
| Poslat odkaz

Jak by se odvíjel život zakladatele Československa Milana Rastislava Štefánika, kdyby nezemřel v roce 1919 při leteckém neštěstí?

4. května 1919 se vracel letadlem Caproni z Itálie do vlasti. Letadlo havarovalo a celá jeho posádka zahynula. Okolnosti havárie nebyly dodnes spolehlivě objasněny. Stejně tak ale není jasné, jak by v případě hladkého přistání probíhal další Štefánikův život. Co kdyby Štefánik žil do poloviny čtyřicátých let? Jak by ovlivnil československou a evropskou politiku?

Historická křižovatka

Po vzniku Československé republiky byl Milan Rastislav Štefánik jmenován ministrem války ve vládě Karla Kramáře. Začal organizovat stažení československých legií z Itálie a jejich bojové nasazení na Slovensku v boji proti Maďarům. Dne 20. dubna 1919 přijel do Říma a jednal s italskou vládou. Jednání pak pokračovala v Padově s generálem Badogliem. Jednali ve věci sporu, který vznikl na Slovensku mezi francouzskou a italskou vojenskou misí ohledně velitelských kompetencí. Štefánik se rozhodl pro návrat do Bratislavy letadlem. Let byl několikrát odložen pro špatné počasí. Caproni Ca-33 odstartovalo z letiště Campo Formido v Udine 4. května v 8.07 hodin. Jak se mohl odvíjet Štefánikův život, kdyby přistál?

Alternativní online scénář

(Neshoduje se s historickou fikcí rozehranou ve vysílaném díle).

Květen 1944
Květen 1944

Štefánik sestřelen Němci

Přes svůj vysoký věk šedesáti let si Štefánik jako prominent čs. zahraničního odboje vymohl účast na bojových letech. Účastnil se podpory vzdušné ofenzívy spojeneckých bombardérů nad naším územím. Dne 4. května 1944 byla Štefánikova stíhačka Supermarine Spitfire Mk. XVI sestřelena v prostoru nad Českomoravskou vrchovinou. Pilot zahynul.

Květen 1944
Květen 1944

Štefánik sestřelen Spojenci

Přes svůj vysoký věk šedesáti let si Štefánik jako prominent Slovenského štátu vymohl účast na bojových letech. Účastnil se letecké podpory Wehrmachtu při jeho obranných bojích. Dne 4. května 1945 byla Štefánikova stíhačka Messerschmitt Me 262 sestřelena v souboji v prostoru nad Českomoravskou vrchovinou. Pilot zahynul.

Květen 1944
Květen 1944

Štefánik se zřítil v Polynésii

Přes svůj vysoký věk šedesáti let Štefánik, jako patriarcha osady „Československo“ na ostrově Tahiti ve Francouzské Polynésii a jako její jediný pilot, vykonával dovoz pošty a zásob z hlavního města Papeete. Dne 4. května se při pokusu o přistání jeho zastaralý letoun Caproni Ca-33 z neznámých příčin zřítil k zemi. Pilot zahynul.

Video není k dispozici. » Videoarchiv

Diskuse diváků
 • chmod 5777 28. 9. 2014 16:53

  Dejte to znovu

  vysilejte porad znovu bud jsem to preohlidnul nebo uz zapomel DEKUJI p.s. nej…

 • ex-nemo 9. 9. 2013 18:15

  Pěkný pořad

  Má uměleckou jiskru. Nasazení archivních snímků (s převráceným smyslem), popěvek ze spartakiády jakožto …

 • antibeneš 1. 9. 2013 11:31

  Mnichov byl největší zrada v dějinách. Pár politiků vedených Panem Benešem vydali Ten skřeRepubliku …

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 17 minut – Rok výroby: 2010 – ST  HD
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu