Co by kdyby

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Co se mohlo stát, ale nestalo.
Co se nestalo, ale stát mělo.
Co se stalo, ale stát nikdy nemělo.

Co by kdyby rozehrává alternativní scénáře české historie 20. století. Tento unikátní projekt České televize Brno vypráví jiné dějiny českého národa – od vzniku monarchie v roce 1918 až po zavedení prohibice v současnosti. Pozměněné dobové filmové archivy, hrané scénky a výklady nejpovolanějších českých historiků ukazují tragikomické osudy českého národa, které se nikdy nestaly.

Diváci se mohou těšit na 13 dílů, které s nadsázkou a hravostí promýšlí, jak jinak se mohla odehrát česká historie. Jak jinak mohly dopadnout osmičkové roky 1918, 1938, 1948 a 1968? Co by kdyby rozehrává i fiktivní scénáře postavené na větší míře nadsázky. Takové jsou díly zobrazující hladomor způsobený invazí mandelinky v roce 1952 nebo válku při dělení Československa. V Co by kdyby jako projektu brněnského televizního studia samozřejmě nechybí díl Co by kdyby: Morava získala samostatnost, ve kterém Moraváci zúčtují s češtinou, češstvím a s Čechy.

Co by kdyby se na televizní obrazovky dostává aktuální popularizační trend historické vědy – historie alternativ (tzv. kontrafaktuální historie). V cyklu vystupují renomovaní historici specializující se na 20. století: Vladimír Nálevka, Jiří Rajlich, Jiří Pernes, Jan Rychlík, David Kovařík, Vít Smetana, Dušan Kováč a další.

Mezi řadou významných osobností se v Co by kdyby objeví Ludvík Vaculík, Jiří Suchý, Pavel Kohout, Hugo Mensdorff-Pouilly, Tomáš Czernin, armádní generál Tomáš Sedláček, armádní generál Karel Pezl, Bernd Posselt, Vladimír Mečiar, Antonín Baudyš aj.

Režisérem a spoluautorem scénářů cyklu je Peter Kerekes, autor ve světě festivalově oceněných dokumentů 66 sezón a Jak se vaří dějiny.

„Historie světa je souhrn událostí, kterým se bylo možné vyhnout.“
(Bertrand Russell)

Jak se jim šlo vyhnout, ukazuje třináctidílný cyklus České televize Co by kdyby.

Diskuse diváků
 • chmod 5777 28. 9. 2014 16:53

  Dejte to znovu

  vysilejte porad znovu bud jsem to preohlidnul nebo uz zapomel DEKUJI p.s. nej…

 • ex-nemo 9. 9. 2013 18:15

  Pěkný pořad

  Má uměleckou jiskru. Nasazení archivních snímků (s převráceným smyslem), popěvek ze spartakiády jakožto …

 • antibeneš 1. 9. 2013 11:31

  Mnichov byl největší zrada v dějinách. Pár politiků vedených Panem Benešem vydali Ten skřeRepubliku …

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 17 minut – Rok výroby: 2010 – ST  HD
Žánr: Dokument
Nejbližší díly ve vysílání
Únor nebyl vítězný

neděle 25. 2.