Chalupa je hra → 21. 2. 2014

Vysílání

  • Stopáž: 22 minut
  • Rok výroby: 2008
  • VPS: —

Následující díl

Fotografie

Kamna jako umělecké dílo

11. 11. 2008 17:30 ČT1

Paní Milada pozvala na svou chalupu nedaleko Olomouce kamnáře Pétera, který žije a pracuje v Maďarsku. Marcela má totiž už tři roky zrekonstruovanou společenskou místnost v přízemí chalupy, ale prostor určený pro stavbu kamen je…

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 12580

Mohli jste vidět

21. 2.
2014

Jak zútulnit podkroví

Na chalupu nás pozvali paní Dagmar s manželem Kamilem a jejich dvě dospělé děti s partnery. Pozemek na úpatí beskydských kopců i se stoletou dřevěnicí koupila rodina před pár lety. Ale velmi záhy zjistili, že roubená stavba je v tak špatném technickém stavu, že její záchrana už není v jejich silách. Postavili proto na stejném místě roubenku novou, od té staré k nerozeznání. Po celý rok je chalupa plná lidí. Jezdí sem jejich přátelé, děti a jejich kamarádi, ale teď by chtěla paní Dagmar vytvořit z jednoho podkrovního pokoje útulný pokojíček jen pro sebe a svého muže.

Odborný poradce: Soňa Malinová

Tipy na výlet

Kozlovický mlýn

Dnes se vydáváme stejnou cestou, kterou před více než sto lety jezdíval Leoš Janáček na letní zotavenou z rodných Hukvald do svých milovaných Beskyd. Pokaždé se prý zastavil v Kozlovicích na kus řeči s mlynářem Šmířákem. Mlýn patřil ke čtyřem nejstarším v Kozlovicích, které byly zapsány již v prvním dochovaném vrchnostenském urbáři z roku 1581. Ve druhé polovině dvacátého století však přestal mlýn plnit svou funkci a rychle upadal. Budovy zchátraly, mlýnské kolo se rozpadlo a náhon zarostl travou. Dnes už ale mlýn bohudík zase klape. Mouka se tu sice nemele, ale kromě funkčního mlýnského kola tady turisté najdou i dobový skanzen s replikami několika dřevěných staveb s lidovým řemeslným náčiním a také malé muzeum mlýnských artefaktů. A protože ke mlýnu vždy patřila i kovárna, můžete v Kozlovickém mlýnu spatřit dokonce kovářského mistra při práci. Ve vedlejší truhlářské dílně už nikdo nepracuje, ale ponk s nářadím vypadá tak, jakoby si mistr truhlář jen před chvíli odskočil na kus řeči s mlynářem Šmířákem.

Výherci

Původní prostory dnešní ZOO Chleby sloužily jako fara

Výherce:
Jiří Paleček - Pečky

Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie

Představení chalup

Dřevěnice jako z pohádky, která zaujala náš štáb, byla postavena teprve před pár lety. V minulém století sloužilo podkroví maximálně k uskladnění sena a zásob na zimu, ale dnes se po novém schodišti vchází přes malou galerii do dvou obytných pokojů.

Pusťte si pořad

iVysílání