Chalupa je hra

Vysílání

  • Stopáž: 22 minut
  • Rok výroby: 2009
  • VPS: —

Následující díl

Fotografie

Kuchyň bez klasické linky

16. 3. 2010 17:30 ČT1

Ve Svratouchu nedaleko Hlinska koupila chalupu ze třicátých let minulého století paní Gábina. Se svým přítelem Jurou se odvážně pustili do rekonstrukce. Po nejnutnějších stavebních úpravách začali zařizovat kuchyň. Gábina ale…

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 9659

Mohli jste vidět

17. 11.
2017

Co sluší chalupám na Jesenicku

Stejně nepatřičně jako antické průčelí v novostavbě by působilo třeba francouzské okno ve valašské dřevěnici. Přestože vaše chalupa nepatří zrovna ke skvostům lidové architektury, měli byste ji opravovat, rekonstruovat a zvelebovat s citem k okolní krajině a místní architektuře. Dnes se podíváme, co sluší, nebo naopak nepřísluší chalupám na Jesenicku.

Tipy na výlet

bývalý výletní hostinec zvaný Horský klid

I bývalý výletní hostinec zvaný Horský klid zapadá do zdejší krajiny, přestože jde o úplně jiný typ stavby, než jaké jsou k vidění v údolí. Lidé, kteří je stavěli, měli totiž mimořádný cit pro proporce, tvar a místní tradici. Současný majitel tohoto horského stavení se sice při rekonstrukci snažil vrátit mu jeho původní podobu, ale díky necitlivým předchozím zásahům to byl skutečně nadlidský úkol.

Výherci

Původní prostory dnešní ZOO Chleby sloužily jako fara

Výherce:
Jiří Paleček - Pečky

Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie

Představení chalup

Od ostatních chalup v Holčovicích se ta naše odlišuje hlavně svou velikostí. Kdysi to totiž býval zájezdní hostinec. Pochází z přelomu 17. a 18. století, ale při rekonstrukci sálu se našly kamenné základy domku ze 14. až 15. století, což je období osidlování údolí.

Pusťte si pořad

iVysílání