Chalupa je hra

Vysílání

  • Stopáž: 22 minut
  • Rok výroby: 2009
  • VPS: —

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 9448

Mohli jste vidět

23. 4.
2016

Rekonstrukce staré usedlosti s úctou k tradici

Paní Dana z Víru se před dvěma lety rozhodla zrekonstruovat tamější bývalý hostinec U Fialů. V chalupě, ve které strávila dětství maminka jejího muže, dnes už Dana zařizuje interiéry a vybavuje pokoje zrestaurovaným nábytkem, ale ještě před rokem vyvážela ze světnic hromady suti.

Tipy na výlet

Kunštát

Na pověstném kunštátském jarmarku zaplavily náměstí stánky stovek keramiků z celé republiky. Nás ale pochopitelně zajímala hlavně keramika kunštátská. Hrnčíři kdysi vyráběli hlavně keramiku kuchyňskou, ale objevuje se také keramika kamnářská. Největší rozmach nastal v 17. století, když se skupina hrnčířů sjednotila v cech. Současná kunštátská dílna byla založena roku 1882 panem Františkem Brablecem, který se zabýval především výrobou obkladů na kachlová kamna. V roce 1911 dílnu převzali jeho synové Petr a Karel Brablecovi. Přes všechny dobové a režimní peripetie dílna nikdy nepřerušila svou činnost a dnes jako jediná může používat označení Kunštátská keramika.

Výherci

Původní prostory dnešní ZOO Chleby sloužily jako fara

Výherce:
Jiří Paleček - Pečky

Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie

Představení chalup

Zveme vás do Víru. Nikoliv do víru vášně, ale do obce tohoto jména, kde už více než rok oživuje statečná Dana zašlou slávu bývalého hostince U Fialů.

Pusťte si pořad

iVysílání