Chalupa je hra

Vysílání

  • Stopáž: 22 minut
  • Rok výroby: 2009
  • VPS: —

Následující díl

Fotografie

Vodní elektrárna ve starém mlýně

17. 2. 2009 17:30 ČT1

Tentokrát vyrazil štáb pořadu do míst, která jsou obklopena i historicky spjata s vodou, na Sedlčansko. Poblíž malinké obce Brzina stojí starý vodní mlýn, který ještě v 60. letech minulého století sloužil ke svým účelům. Přestože…

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 9411

10. 12.
2015

Ze starého nové, z nového staré

Manželé Lubor a Pavla žijí se svými dětmi střídavě ve Vsetíně a v malebné beskydské vesnici Velké Karlovice. Roubené stavení, které koupili Luborovi prarodiče, původně nesloužilo ani k rekreaci, ani k bydlení, ale byla to administrativní budova patřící nedalekým sklárnám. Dnes je z ní velká chalupa, do které se vejde početné Luborovo příbuzenstvo. Z kůlny, která k chalupě patřila, si manželé budují domov pro svou rodinu. Pavla je kromě jiného i schopná výtvarnice, která spoustu starých a zdánlivě nepotřebných věcí proměňuje v půvabné dekorace pro jejich nových interiér.

Tipy na výlet

Malá Fatra

Tak jako jsou pro valašské vesnice symbolické dřevěné roubenky, jen pár kilometrů od beskydských kopců za hranicemi naší země najdeme v podhůří Malé Fatry také několik domů, které jsou charakteristické pro zdejší lidovou architekturu. Jeden z nich se od těch původních liší už na první pohled. A co teprve když nás jeho majitelka, výtvarnice, designérka, spisovatelka a rodačka z nedalekého Rajce, která žila od 60. let v Izraeli, pozvala dál. Uvnitř už se tradici vymykalo úplně všechno. Paní Viera nám ukázala i přesně to místo v Rajeckých Teplicích, kde tesaři skládali hrubou stavbu jejich budoucího srubu. Trámy pak zase rozebrali, převezli na kopec do Kunerádu a postavili znovu. Po dokončení stavby se paní Viera ihned vrhla na zařizování interiéru. Netypické prostory si vyžádaly i netypické barvy, mnohdy inspirované okolní přírodou.

Výherci

Původní prostory dnešní ZOO Chleby sloužily jako fara

Výherce:
Jiří Paleček - Pečky

Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie

Představení chalup

Ten, kdo už byl někdy v Beskydech, zcela jistě ví, kde leží Velké Karlovice. Ve vesnici, která je vyhledávaným lyžařským střediskem, najdeme i dnes zachovalé pastviny s menšími stády ovcí, roubená stavení v horách a kolem cesty starší i zbrusu nové valašské dřevěnice.

Pusťte si pořad

iVysílání