Chalupa je hra

Vysílání

  • Stopáž: 22 minut
  • Rok výroby: 2010
  • VPS: —

Následující díl

Fotografie

Ze stáje a kotelny pokoj v irském stylu

16. 11. 2010 17:30 ČT1

Zdiměřice jsou malinká vesnice pod Blaníkem a stoletá chalupa uprostřed návsi není na první pohled ničím zajímavá. Obyčejně vyhlížející vesnické stavení s nepříliš stylovou břízolitovou fasádou. Když ale projdete branou, ocitnete…

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 11056

17. 3.
2018

Nová kuchyň ve starém stylu

Tentokrát se vydáme do beskydského údolí Nytrová za mladým chalupářem Martinem. Když bylo Martinovi šest let, koupili jeho rodiče starou dřevěnici. Původně měli v úmyslu na chalupě uprostřed přírody pouze relaxovat. Ale jak už to u chalupářů bývá, moc si mezi beskydskými kopci ještě neodpočinuli. Vyměnili střechu, půdní prostory proměnili v útulné pokojíky, v kuchyni postavili nová kachlová kamna. Teď by chtěli vyměnit staré zařízení kuchyně a vytvořit tradiční rustikální kuchyň s moderními spotřebiči.

Tipy na výlet

Muzeum Beskyd Frýdek-Místek

Když v Beskydách prší a nedá se chodit po kopcích, lesích a po horách, tak nezoufejte. Zajeďte si do Frýdku-Místku a podívejte se na Beskydy v muzeu. Jedna ze stálých expozic muzea je totiž věnovaná zdejšímu kraji. Ve 13 místnostech se můžete seznámit s předměty denní potřeby, s historií řemesel nebo lidovou architekturou. Objevíte ukázku lidové stavby, která měla své zákonitosti. Byla rozdělená na 3 části. Stavěla se vždy vstupní chodba, chlév pro dobytek, který byl později rekonstruován jako výminek pro starší rodiče. A hlavní světnice, kde celá rodina žila. Místní raritou je dřevěný pohyblivý model beskydské vesnice, který před 30 lety vyrobil pan Kořistka z Ostravy. Na dřevěném modelu je 30 pohyblivých figurek.

Výherci

Původní prostory dnešní ZOO Chleby sloužily jako fara

Výherce:
Jiří Paleček - Pečky

Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie

Představení chalup

Dnes míříme hodně vysoko. Cesta vede sice přes údolí Nytrová, ale paradoxně do kopce, na jehož vrcholu čeká stará beskydská dřevěnice.

Pusťte si pořad

iVysílání