Chalupa je hra

Vysílání

  • Stopáž: 22 minut
  • Rok výroby: 2008
  • VPS: —

Následující díl

Fotografie

I mravenci se umí zakousnout do podlahy

31. 3. 2009 17:30 ČT1

Mezi Vizovicemi, Luhačovicemi a Zlínem leží vesnička Provodov. Na samém kraji Provodova stojí starý pasekářský domek, který před lety koupili manželé Manďákovi. Dříve tady se svými třemi syny trávili každý víkend a všechny…

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 9555

21. 1.
2017

Aby mlýnské kolo zase klapalo

Dnes se vydáme za majiteli vodního mlýna do obce Loučky, nedaleko Oder. Manželé Královi, kteří mlýn zdědili po svých předcích, se rozhodli tuto kulturní památku zrekonstruovat. I přes devastaci stavení z minulých dob zůstal mlýn téměř v původním stavu a nikdo výrazně nezasáhl do jeho konstrukce. Základní práce pro záchranu objektu už jsou hotové a majitelé se po celou dobu snažili zachovat co nejvěrněji původní propozice mlýna. Jedním z nejnáročnějších zásahů byla obnova břidlicové střechy. Na celé rekonstrukci bude unikátní instalace nového mlýnského kola. Po zprovoznění náhonu pak začne mlýn klapat jako kdysi.

Tipy na výlet

Vysočina

Dnes se zajedeme podívat na Vysočinu. Tam je nedaleko Poličky samota, kde žádná voda neteče, ale za to tam vydatně fouká vítr. Před třemi lety se sem nastěhovali manželé Kroutilovi. U nich jsme se sešli s odborníkem na větrné elektrárny a to především proto, že u Kroutilů je hlavním dodavatelem elektrické energie vítr. V závětří kuchyně u dobré kávy uvařené díky větrné energii jsme si o všem povídali. Elektrárna má výkon necelé 3kW a energie je ukládána do baterií. Takže když náhodou přestane foukat, vydrží celá chalupa jen na bateriích čtyři až pět dní. U Kroutilů jsou všechny spotřebiče nízkoenergetické a samozřejmostí jsou i úsporné žárovky!

Výherci

Původní prostory dnešní ZOO Chleby sloužily jako fara

Výherce:
Jiří Paleček - Pečky

Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie

Představení chalup

Bezmála pět set let starý mlýn vlastnila po dlouhá léta rodina Weselských. Vedle hlavní budovy mlýna jsou hospodářská stavení, která sloužila pro domácí zvířectvo. Naštěstí mlýn i přes devastaci z minulých dob zůstal téměř v původním stavu a nikdo výrazně nezasáhl do jeho konstrukce.

Pusťte si pořad

iVysílání