Chat

onkolog

Prof. MUDr. Jiří Vorlíček, CSc.

Absolvoval Lékařskou fakultu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Brně. V letech 1973 až 1984 působil ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně. V roce 1989 založil Interní hematoonkologickou kliniku v nově vznikající Fakultní nemocnici Brno v Bohunicích. V jejím čele stál až do roku 2010. Mezi lety 1997 až 2003 byl děkanem Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a od roku 2003 do roku 2008 byl proděkanem této fakulty. V roce 2008 se stal ředitelem Masarykova onkologického ústavu. Současně stojí v čele České onkologické společnosti. Je autorem nebo spoluautorem několika desítek odborných publikací. Jeho medicínský záběr je široký: zajímá se o vnitřní lékařství, klinickou onkologii, nežádoucí účinky chemoterapie, podpůrnou léčbu v onkologii, transplantace kostní dřeně a paliativní medicínu.

více v reportáži Co je rakovina z cyklu PORT

Záznam chatu z pátku 14. ledna 2011

Marcela: „Dobry den, pane doktore, zajimalo by me, jake vysetreni by clovek mel absolvovat, aby zjistil, ze neni ohrozen nadorovym bujenim (ze nema rakovinu)? Mockrat DEKUJI za informaci!!! Preji Vam mnoho pracovnich i osobních uspechu!! Marcela“

Jiří: „Masarykův onkologický ústav v Brně provádí preventivní prohlídky za úhradu, po jejich provedení je poměrně vysoká pravděpodobnost, že dotyčná osoba zhoubný nádor nemá. Samozřejmě podobná vyšetření můžete mít i na jiných pracovištích, ale nejde většinou o vyšetření tak komplexní. Více na www.mou.cz“

David: „Dobrý den, mám takovou zkušenost, že v obci Bílovice, došlo k propuknutí rakoviny u 6 osob poté , co byly nainstalování vysílače elektromagnetického vlnění, pravděpodobně některého z operátorů. Jednalo se o rakoviny mozku a prsa. Může to mít souvislost? Proběhlo tam měření, ale vše zůstalo při starém, peníze pravděpodobně dělají divy.“

Jiří: „Domnívám se že ne, ale samozřejmě neznám podrobnosti a tak se nemohu blíže vyjádřit.“

Tomas Brtnik: „Dobry den, chtel bych se zeptat jaky mate nazor na lecbu rakoviny. Ricky Simpsaon se svym vytazkem jmenem phoenix tears ma 80% uspesnost lecby rakooviny. dekuji za odpoved.“

Jiří: „Neznám žádnou vědeckou práci, která by potvrzovala to, co píšete.“

Marie Krásová, Č. Budějovice: „Dobrý den, pane doktore, čeká mě operace děložního čípku. Můj gynekolog mi sdělil, že jde o nejzazší prvopočátek, kdy není nejmenší důvod k obavám. Cytologie mi vyšla 3x špatně a počtvrté se můj gynekolog rozhodl pro test také na HPV viry, který vyšel tedy negativně, na rozdíl od cytologie, která pro změnu byla v pořádku. Je mi 32 let, mám jedno dítě, nikdy jsem nezanedbala jedinou gynekologickou prohlídku a za posledních 12 let jsem neměla jediný gynekologický problém. Hraji závodně vodní pólo, tréninky jsou 3x týdně a protože můj tým je na mně závislý, představa dodržení šestinedělí po operaci pro mě představuje katastrofu a proto termíny operace oddaluji již rok a půl. Zařekla jsem se, že tento rok, do léta nejdéle, na operaci půjdu a chtěla bych se u této příležitosti zeptat, jestli je opravdu nezbytně nutné, pokud vše bude v pořádku, jít na pooperační vyšetření již po čtyřech týdnech nebo mi prosím sdělte, jaký průběh následuje po operaci. Svého gynekologa jsem se na toto neptala a myslím, že až mě po dvou letech uvidí v ordinaci, bude v šoku a nejen to, vzhledem k tomu, že jsem byla celá léta vzornou pacientkou. Mnohokrát Vám děkuji za odpověď S pozdravem“

Jiří: „Omlouvám se, ale bez toho, že bych si přečetl vaše zdravotní záznamy, vám nemohu seriozně odpovědět. Pokud chcete, napište nám včetně výpisu z dokumentace do naší poradny educentrum@mou.cz a odpoví vám primář dr. Chovanec, přednosta našeho gynekoonkologického oddělení.“

Šenkeříková Michaela: „Dobrý den, nedávno jsem narazila na článek o rakovině. A zajímalo by mě jestli se rakovina dá vyléčit úplně nebo jestli se jen pozastaví její průběh? Předem děkuji za odpověď tady je můj e-mail: senkerikova.misa@seznam.cz“

Jiří: „Pokud se rakovina zjistí v počátečním stadiu, dá se v naprosté většině případů vyléčit. Viz také www.linkos.cz“

Edita Hansen: „Dobry den,da se poznat rakovina cehokoliv uz i jen z krve?“

jiří: „Rakovina zatím ne, i když v této oblasti probíhá intenzivní výzkum. Ale například leukemie se z vyšetření krve většinou zjistit dá, i když potom musí následovat řada dalších vyšetření.“

Tomas Brtnik: „Dobry den, Prof. ing Lubomir Hanus tento vytazek jiz nekolik let zkouma v inzaeli je zajimave ze jsem jeste nenarazil na nejakou jeho praci. Bohuzel kvuli nasim zakonum musi takove kapacity pred nami utikat misto toho aby nam mohli pomoct.“

jiří: „Ale to tak není, publikování vědeckých poznatků je naprosto svobodné na celém světě a kdyby něco ve vědeckém časopise kdekoliv na světě napsal, tak to všichni vědí.“

Eduard: „Dobrý den, je mi 44 let: 1. Mohu si nechat jednoduše zjsitit např. z vyšetření krve s velkou pravděpdobností, zda mám nebo nemám rakovinu? Jestli ano, tak kde? 2. Nedávno jsem absolvoval vyšetření pozitr. emis. tomogr. (PET) mozku. Jak moc je nyní u mě zvýšena pravděpodobnost onemocnění rakovinou? Jaká je pravděpdobnost, že zplodím vadné dítě, resp. jak dlouho musím čekat, aby moje spermie byly zase neovlivněny radioaktivní látkou, která mi byla před PET-vyšetřením vstříknuta do žíly? Děkuji a moc Vás zdravím Eduard“

jiří: „Ne, z vyšetření krve se dá zatím zjistit případně jen leukemie. Vyšetření PET vaši pravděpodobnost onemocnění rakovinou nezvyšuje. I kdyby byly spermie v budoucnosti něčím ovlivněné, nic se nestane, protože poškozené nejsou funkční a stále se vytvářejí nové, denně mnoho milionů.“

Zora, Trutnov: „Který z moderních způsobů léčby - genetický, biologický, hormonální - se vám zdá do budoucna nejslibnější? Nebo se chystá ve výzkumu ještě něco dalšího? Bude možné časem očkovat proti všem druhům rakoviny?“

jiří: „Tak jako dnes, i v budoucnosti bude nejdůležitější prevence a včasná diagnostika. V budoucnosti zřejmě příjdou protinádorové vakcíny, ale žádná nová léčba nebude samospasitelná a na každý nádor použitelná. Očkování je možné jen proti nádorů, které jsou způsobené viry, jako například rakovina čípku děložního.“

Hana, Liberec: „Nedávno v médiích proběhla zpráva o diagnostice rakoviny z krve, kdy se zachytí a identifikují i jednotlivé změněné buňky. Je to vůbec možné? A na jakém principu to funguje?“

jiří: „Zatím to možné není, ale výzkumy v této oblasti intenzivně probíhají.“

Luboš, Rumburk: „Jak daleko je genetická léčba rakoviny? Nebude ale nakonec tak drahá, že si ji nebudou moci chudší pacienti dovolit?“

jiří: „To je velice zajímavá otázka, na genetickou léčbu se už dlouho čeká, ale zatím se stále nedaří a studie nejsou moc úspěšné. Přesto si myslím, že v budoucnosti bude v některých případech možná. Pokud bude i v budoucnosti zachovaný solidární pojišťovací systém, nebude záležet na tom, zda je pacient chudý či bohatý. Mimo to, každá nová léčba je v počátcích drahá a postupně se zlevňuje.“

Sońa, Česká Lípa: „Dobrý den, kdy doporučujete preimplantační genetickou diagnózu? Je to možné například při rakovině prsu, která se vyskytuje v rodinách? Není tato metoda tak trochu ještě sci-fi?“

jiří: „Pokud máte na mysli preventivní odstranění prsní žlázy u rizikové klientky, která nemá rakovinu ale má pro ni genetické předpoklady, tak toto rozhodování je inividuální a po velmi komplexním nejen genetickém vyšetření. Neni to nic sci-fi.“

Eda, Příbram: „Dobrý den, kdy se přistupje k ozařování v průběhu operace? Už máte nějaké statistické údaje o úspěšnosti tohoto postupu? Ve kterých nemocnicích se provádí - jen ve specializovaných centrech?“

jiří: „Tento postup se provádí už poměrně dlouho, ale jeho použití je velmi speciální a omezené, provádí se vyjimečně v některých centrech.“

Tomáš, Pelhřimov: „Do jaké míry se na vzniku rakoviny podílí kouření? Nemůžu se toho zlozvyku pořád zbavit.“

jiří: „Bohužel, podíl kouření na vzniku některých druhů rakoviny je zásadní. Tak například rakovina plic je u kuřáků více než 30x častější než u nekuřáků. Velice vám doporučuji, abyste navštívil poradnu po odvykání kouření, je jich hodně, například u všech plicních oddělení, nabízíme i služby našeho ústavu na www.mou.cz Moderní odvykací léčba pomocí léků je poměrně úspěšná.“

Tomas Brtnik: „Dobry den dnes uz naposledy na strankach pana hanuse http://pharmacy.huji.ac.il/eng/staff_win.asp?id=107&type=2#8 jsou vypsany vsechny jeho prace o lecine konopim nepocital jsem je ale je jich kolem min 10.“

jiří: „Děkuji, rád se na to podívám. Hodně záleží na kvalitě časopisu, kde je práce uveřejněná, časopisy se hodnotí takzvaným impakt faktorem.“

Kamil, Nymburk: „Dobrý den. Jaké jsou vaše zkušenosti s pacienty - chodí k vám už včas a dbají na prevenci, nebo přicházejí až když není zbytí a rakovina je v pokročilém stadiu?“

jiří: „Pomalu se to zlepšuje, ale stále chodí hodně nemocných pozdě. Například u rakoviny tlustého střeva je to 50% nemocných a přitom máme k dispozici screeningové kolonoskopické vyšetření, které platí zdravotní pojišťovny. Více na www.linkos.cz“

Matěj, Dobříš: „Dobrý den. Hodně se teď mluví o biologické léčbě. Pro jaké pacienty je určena? A dostane se všem, kdo ji potřebují?“

jiří: „To je hodně široká otázka. Použití je dvojí. U některých diagnóz vede použití této léčby k vyléčení nemocného, to je ale jen u málo diagnóz. Častější je použítí v situacích, kde od léčby očekáváme prodloužení života nemocného s nádorem a zlepšení jeho kvality života. Více na www.linkos.cz Tato léčba se dostane k většině potřebných nemocných,kteří jsou konzultováni nebo léčeni na specializovaných pracovištích - Komplexních onkologických centrech. Opět více na www.linkos.cz“