Chat

elektronik a technik

Ing. Radomír Starý a Jiří Smola

Radomír Starý vystudoval České vysoké učení technické v Praze, Fakultu elektrotechnickou, studijní obor radioelektronika. Absolvoval nejrůznější kurzy, například kurz programování a seřizování vstřikovacích lisů či kurz obsluhy a seřizování výrobního zařízení na výrobu kompaktních disků. Nyní pracuje jako výrobní ředitel společnosti Northern Star, zodpovědný za přenos nových technologií ze zahraničí.

Jiří Smola absolvoval Střední průmyslovou školu strojní v Kladně. Ve společnosti Northern Star pracuje jako správce informačních technologií i jako technik pro měření a kontrolu kvality DVD a DTD.

více v reportáži Pokořitelé paměti z cyklu PORT

Záznam chatu z pátku 21. ledna 2011

Katka, Roztoky: „Dobrý den, už se vaše disky s několikonásobně delší životností prodávají? Jaká bude jejich cena ve srovnání s běžnými DVD?“

Ing. Radomír Starý a Jiří Smola: „Ano, již jsou v prodeji, např. na našich internetových stránkách www.datatresordisc.eu. Současná koncová cena je stanovena na 99,- Kč s DPH za jeden kus v krabičce.“

Radim, Lovosice: „Liší se hodně technologige výroby DVD a DTD? Nebo stačí jen drobné úpravy a může se rozjet výroba toho druhého média?“

Ing. Radomír Starý a Jiří Smola: „Vylisování dvou polovin DTD je stejné jako u DVDR, ale další kroky výroby jsou zcela odlišné, jak technologií, tak použitými materiály.“

Jiri vrana: „Dobry den. Kolik toto medium stoji a je mozne ho jiz nyni zakoupit. A je potreba specialni vypalovacka ? Dekuji“

Ing. Radomír Starý a Jiří Smola: „Veškeré informace se dozvíte na našich internetových stránkách www.datatresordisc.eu, koncové ceny najdete v eshopu a v sekci podpora naleznete seznam doporučených vypalovacích mechanik, který budeme postupně aktualizovat.“

Radka, Mimoň: „Dobrý den, vidíte, že by byl zájem o váš nový disk i v zahraničí? Máte nějakou naději, že byste prorazili i v takové zemi, jako jsou Spojené státy?“

Ing. Radomír Starý a Jiří Smola: „Dobrý den, jednáme se zahraničními zájemci. Vzdáleností nejbližší současný zahraniční zájemce je z Německa a nejvzdálenější z Austrálie. Chceme prodávat i v USA.“

Pavel: „Jak nejlépe zálohovat data na DTD rychlost atd. případně jak chránit či ukládat vypálené disky - obaly, pořadníky aj.“

Ing. Radomír Starý a Jiří Smola: „Archivovat na disky DTD standartně jako na DVDR. Zápisová rychlost je pevně naspecifikována na 4x a uchování médií nevyžaduje nic speciálního (krabička, cake, ..)“

JendaZ., Vlašim: „Fungují bezproblémově ve většině vypalovaček, jak čtení, tak zápis, nebo je nutné něco pro to udělat?“

Ing. Radomír Starý a Jiří Smola: „Jak jsem již zmínil, vypalovačky na našem webu a kompatibilita se čtecími je cca 96%.“

Ondřej, Chomutov: „Pěkná práce , jenom jednu otázku kolik MB se na tento DTD DISC dá zapsat?Děkuji za odpověd.Ondřej“

Ing. Radomír Starý a Jiří Smola: „Používáme formát standardu DVD+R, tzn 4,7 GB“

vojta: „dobry den vadilo by kdyby se tyto cd poškrabaly nebo jsou proti tomu tak odolné“

Ing. Radomír Starý a Jiří Smola: „DataTresorDisc (DTD) je DVD+R formát. Nejedná se o CD jak uvádíte v otázce. DTD je určeno pro archivaci. Máte v úmyslu zkoušet co vydrží? Tak zkuste vyšší vlhkost, vyšší teplotu včetně bodu varu vody a ne výše a třeba slunce. Odolnost proti poškrábání je u současné verze DTD disku stejná jako u standardních DVD a DVD+R.“

Karel, Ostrava: „Kdy asi nahradíte plastové disky skleněnými? Nebudou pak příliš rozbitné?“

Ing. Radomír Starý a Jiří Smola: „Nemohu přesně stanovit kdy skončí probíhající vývoj. Sklo bude "tempered glass" tedy temperované sklo. Pád na podlahu zatím prototypy vydrží.“

Ondřej, Chomutov: „Je nějaká možnost tuto velikost 4,7 GB zvětšit???Nebo je to dané??“

Ing. Radomír Starý a Jiří Smola: „V současné specifikaci je kapacita pevná 4,7 GB. Vývoj ukáže, zdali jsme schopni vyvinout symetrické DTD o vyšší kapacitě.“

Honza, Plzeň: „Plánujete výrobu Vašich DTD disků o velikosti disků BLU-ray?“

Ing. Radomír Starý a Jiří Smola: „DVD+R formát je "lépe" čitelný něžli formát BLUray. Proto jsme ho zvolili. BLUray má menší datové značky a tím je jeho čitelnost méně spolehlivá. Technologie DTD je přenositelná na BLUray jenže BLUray je konstrukčně "nesymetrický" a tím se v čase disk "kroutí". DTD má záznamovou vrstu uprostřed mezi substráty o tloušťce 0,6mm každý a tím se v čase nekroutí. BLUray je jeden substrát o tloušťce 1.1mm a záznamová vrstva je ze spodní strany a tím je disk konstrukčně "nesymetrický".“

Roman, Kolín: „Dobrý den, nejsou současná DVD (nebo budoucí DTD) přece jen příliš velké? Už jsme přece jen zvyklí na drobné flashky. Zvažujete, že byste se vydali i směrem další miniaturizace?“

Ing. Radomír Starý a Jiří Smola: „Předně nejde o velikost ale o dobu čitelnosti dat. FLASH pamět lze smazat a o data lze lehce přijít. Zkuste statickou elektřinu vašeho svetru. DTD záznam je ve formě permanentních fyzikálních značek a záznam na DTD není určen k vymazání a ani k přepisování.“

Marek: „Dobry den, zaujala ma predchadzajuca otazka ohladom skla. V com je vyhoda skleneneho materialu oproti terajsiemu? Dakujem.“

Ing. Radomír Starý a Jiří Smola: „Sklo na rozdíl od výlisku z polykarbonátu nelze tak lehce poškrábat a jeho poločas rozpadu je mnohem delší, čímž zvyšuje životnost DTD.“

Jean DeLorean: „Dobrý den Vám přeji.. Mám skromnou otázku.. Na jak dlouho vidíte budoucnost HDD??? Přecijenom je to médium, které je zde bezmála třicet let?? A druhý dotaz: Viděli jste někdy "feritovou paměť"??“

Ing. Radomír Starý a Jiří Smola: „Netroufám si odhadnou jak dlouho budou HDD na trhu ale vím že profesní firmy, zálohující na HDD, mění HDD cca každé tři roky. Co se týče feritové paměti tak tu lze smazat a přepsat. To není permanentní forma záznamu.“

Pavel: „Chystá se i DTD pro BLU-RAY, potřebuji zálohovat data video HD a didifoto RAW.Což by mě připadalo ideální.Případně jaká bude těchto disků cena?“

Ing. Radomír Starý a Jiří Smola: „Na BLUray je zde odpověď o pár řádků dříve.“