Chat

chemik

Doc. Ing. František Štěpánek, Ph.D.

Absolvoval chemické inženýrství na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze, doktorát obhájil na Université Pierre et Marie Curie v Paříži. Po studiích působil nejprve jako výzkumný pracovník v centrálních vývojových laboratořích firmy Unilever ve Velké Británii, poté získal pozici na Imperial College v Londýně, kde vyučoval chemické inženýrství a vedl výzkumný tým zaměřený na technologie zpracování sypkých hmot a mikročástic. Díky grantu od Evropské výzkumné rady (ERC) založil v roce 2008 na VŠCHT v Praze Laboratoř chemické robotiky, kterou nyní vede. Docent Štěpánek současně působí jako externí konzultant pro nadnárodní firmy působící v oblasti chemického a farmaceutického průmyslu. Je nositelem několika významných profesních ocenění.

více v reportáži Chemické roboty z cyklu PORT

Záznam chatu ze středy 11. listopadu 2009

Věrka: „Dobrý den. Představovala jsem si robota, byť chemického, trochu složitějšího. To jsou opravdu jenom takové kuličky?“

Doc. Ing. František Štěpánek, Ph.D.: „Dobry vecer vsem. Ano, jsou to vetsinou jen kulicky. Ta slozitost je spise v jejich vnitrni strukture a v "chemii" ke ktere v nich dochazi.“

Pavel, Olomouc: „Můžou vaše chemické roboty dopravovat jakoukoliv látku, nebo v tom jsou nějaká omezní? Musí se dopravované látce přizpůsobit obla? A mohly by dopravovat případně i více různých látek?“

Doc. Ing. František Štěpánek, Ph.D.: „Mohou dopravovat vice latek, ale omezeni samozrejme jsou. Hlavnim omezenim je chemicka kompatibilita mezi dopravovanou latkou a materialy, z nich je "telicko" robota i jeho vnitrni kompartmenty vyrobeny. Latky, ktere by s temito materialy reagovaly, nejak je leptaly apod., nelze dopravovat. Na druhou stranu mame celkem svobodnou volbu v tom, z jakych materialu castici-robota vyrobit, takze vhodna kombinace se temer vzdy da najit.“

Honza z Černošic: „Někde jsem četl, že vaše roboty se vyskytují v hejnech akomunikují spolu chemickými signály podobně jako hmyz. Jak to dělají?“

Doc. Ing. František Štěpánek, Ph.D.: „Chemicky robot ma reagovat na slozeni prostredi, v nemz se nachazi, napr. tak, ze otevre "pory" ve sve schrance a vypusti neseny obsah. Casto je vyhodnejsi, aby tou signalni latkou nebyla molekula, ktera se v prostredi za normalnich okolnosti nachazi, ale "cizi" signalni molekula, kterou vypustil jiny robot jako znameni toho, ze napr. zakotvil na cilovou oblast. Reakce na tuto signalni molekulu se pak muze nastavit tak, aby byla silnejsi nez reakce na "nativni" molekuly vyskytujici se v prostredi.“

Radek, Benešov: „Pokud se vaši roboti vypustí do těla, nemohou mu uškodit?“

Doc. Ing. František Štěpánek, Ph.D.: „Nesmeji mu uskodit! Aby neuskodily, musi byt splneno nekolik podminek, o ktere se pri vyvoji snazime: 1) Robot musi byt z materialu, ktere jsou bud bio-inertni nebo bio-kompatibilni (tj. nevyvolaji imunni odezvu) 2) Latky robotem nesene ani jejich metabolity nesmeji byt toxicke, resp. nesmeji byt v mnozstvi, ktere by bylo toxicke 3) Tela robotu, jak z hlediska velikosti tak z hlediska materialoveho slozeni, nesmeji mit kumulativni ucinek, tj. nekde se dlouhodobe hromadit a napr. ucpat nejakou cevu. Musi byt bud tak male, aby po vykonani sve "mise" byly ze systemu vylouceny, nebo byt z materialu, ktere se postupem casu rozlozi.“

Mirek, Praha 2: „Už jste se pokusili vaše roboty patentovat? Nebo je to ještě příliš brzy?“

Doc. Ing. František Štěpánek, Ph.D.: „Tu obecnou mylenku robotu ne, nebot o te jsem psal jiz v navrhu grantu a otevrene o ni hovorime, ale jednotliva technicka reseni samozrejme ma smysl patentovat a pracujeme na tom.“

Karel, Nová Paka: „Jaká je rozdíl pracovat jako vědec u nás a jinde v zahraničí?“

Doc. Ing. František Štěpánek, Ph.D.: „Samozrejme kazda zeme ma sva specifika, rozdily jsou ve zpusobu financovani, v orgabnizacni strukture universit, v mire spoluprace s prumyslem atd. Mohu porovnat Francii, Velkou Britanii a CR a nemyslim si, ze by zde bylo prostredi pro tvurci vedeckou praci nejak vyrazne horsi, ba v mnoha aspektech naopak.“

Blanka, Praha 6: „Máte představu, kam by se mohl váš výzkum ubírat, respektive kam všude by se mohly vaše roboty vydat? je to jen tělo, půda či odpad?“

Doc. Ing. František Štěpánek, Ph.D.: „Moznosti aplikaci jsou vskutku siroke a neomezuji se na ty zminene. V podstate kazda oblast lidske cinnosti, kdy nekam aplikujeme chemickou latku, skyta moznost pro chemicke roboty. Mym pranim je, aby studenti a kolegove, kteri nyni v mem tymu pracuji, postupne prichazeli s novymi aplikacemi a rozvijeli je. Ted pro to pokladame zaklady, vyvijime metody syntezy robotu, testujeme ruzne materialy atd., ale je zde stale velky prostor pro to vedecky dale rozvijet jednotlive aplikace.“

Pavel: „Dobrý večer, zajímalo by mě kdy bude možno chemické roboty použít v praxi. děkuji“

Doc. Ing. František Štěpánek, Ph.D.: „V grantu, z nehoz je v soucasnosti vyzkum financovan, jsme slibily aplikace to roku 2012 a zatim nic nenasvedcuje tomu, ze by se to nemelo podarit. Je ale vzdy samozrejme rozdil mezi tim, kdy budou roboty po technicke strance hotovy k praktickemu nasazeni, a jak je to s komercni strankou veci. Obecne si myslim, ze nemedicinske aplikace robotu (napr. cisteni, agrochemie, atd.) maji sanci na rychlejsi nasazeni do praxe nez pripadne aplikace v lekarstvi.“