Zpravodajství Ostrava

Děti z dětských domovů tráví Vánoce na chatě

Velikost textu:

Ostrava – Čtyřicet dětí z dětských domovů, které nemají svou biologickou ani pěstounskou rodinu, stráví svátky s dobrovolníky na chatě poblíž Ostravy. Dnes dopoledne děti zahájily typické přípravy na Štědrý den. Pečou cukroví, připravují salát, dívají se na pohádky a zdobí stromeček. Zpět do dětských domovů se vrátí 26. prosince.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Jedenáctiletý Patrik čeká na Ježíška od svých pěti let pravidelně v dětském domově. Letos bude mít Vánoce poněkud příjemnější, se svými kamarády totiž stráví čtyři dny na chatě. Dobrovolníci chystají Vánoce pro děti už dvacet let. Nejsou podle nich tak smutné, jako kdyby děti zůstaly v dětském domově.

„Každý večer se teta s dětmi rozloučí a nastupuje noční teta. A právě v ten Štědrý den je pro děti v tu chvíli velmi smutný,“ uvádí vedoucí dobrovolníků Vladislav Sobol. Jeho slova potvrzuje i sedmnáctiletý Martin, který oslaví Vánoce v Budišově poblíž Ostravy už popáté. „Nejradši mám na tom to, že ty děti vlastně nemají kam jít a vědí, že to místo je tady. Tak jsem rád, že to je a že nemusí trčet v domově,“ říká Martin.

přehrát video
Reportáž Pavly Daňkové

Zdeňka Bínová už má své vlastní děti odrostlé. V Budišově pomáhá nejen na Vánoce už několik let se vším, co je potřeba. „Pracuji v kuchyni nebo třeba uklízím. Svoje děti už mám velké, takže se snažím alespoň takto pomáhat,“ vysvětluje Zdeňka Bínová.

Čtyři desítky dětí z celého kraje budou Vánoce trávit na chatě až do 26. prosince, poté se vrátí zpět do dětských domovů.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.