Zpravodajství Ostrava

Olomoučtí přírodovědci našli na Borneu novou rostlinu

Velikost textu:

Olomouc – Olomoučtí přírodovědci našli na Borneu novou rostlinu. Zatím zcela neznámý druh objevili při výzkumu v deštných lesích. Drobná rostlinka, kterou pojmenovali Thismia hexagona, je přitom zajímavá nejen svým šestiúhelníkovým vrcholem květu, ale i způsobem života. Objev už zaznamenal i vědecký svět. Popis nového přírůstku totiž otiskl mezinárodní časopis Phytotaxa.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Thismia hexagona je nenápadná, asi deset centimetrů vysoká nezelená rostlina. Na zdánlivě bezlisté lodyze má většinou jen jeden květ s chapadélky. Poměrně kuriózním způsobem ji při výzkumu deštného lesa objevil student olomoucké katedry botaniky Michal Sochor. „Jednou mi to uklouzlo a já jsem se trošku odporoučel k zemi. A když jsem byl blízko u země, všimnl jsem si toho zvláštního organismu,“ vzpomíná na vzácný nález Michal Sochor.

Že jde o zástupce rodu Thismia, věděli přírodovědci hned. Po dalších třech dnech už si byli téměř jistí, že našli zatím nepopsaný druh. Práce na přesném zařazení ale trvaly ještě zhruba měsíc a půl. „Zřejmě jde o endemit, což je rostlina, která žije jen na jednom daném místě na celém světě,“ vysvětluje účastník výzkumu Michal Hroneš.

přehrát video
Reportáž Evy Knajblové

„Byla to senzace hlavně pro Brunejský sultanát, protože je to malá země, která si hodně zakládá na svém přírodním bohatství. Tam to vzbudilo poměrně velký ohlas,“ uvádí Martin Dančák z Katedry ekologie a životního prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého.

Unikátní objev teď zůstane v univerzitním herbáři. Při správné péči tam může vydržet stovky let.    Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.