Kontaktní centrum Anabell nabízí pomoc lidem s poruchami příjmu potravy
Ostrava – Ostravští lékaři přijímají stále více pacientů s poruchami příjmu potravy. Zatímco před deseti lety evidovali jeden případ za čtvrtletí, dnes je jich i několik za měsíc. Anorektičky a bulimičky mohou najít pomoc i v Kontaktním centru Anabell, kde jim mohou odborníci poskytnout bezplatné poradenství.

Pacienti trpící mentální anorexií a bulimií drží přísné diety, nebo se přejídají a následně zvrací. Stejným peklem si prošla i zdravotní sestra Dana Starostková. „Není jednoduché přijít a říct, co řeším za problém, že zvracím po jídle,“ vysvětluje paní Starostková, současná vedoucí Kontaktního centra Anabell v Ostravě. Bulimie ji postihla v šestnácti letech a trvala celých třináct let. „Paradoxně mi z toho pomohl alkohol. Snažila jsem se řešit jeden problém a řešila jsem ho dalším extrémem, takže jsem se k tomu dostala do závislosti na alkoholu,“ dodává Dana Starostková.
Podle průzkumu trpí v České republice poruchou příjmu potravy každá patnáctá dívka. „Ony mají svoje vzory, každá chce být modelka, a proto chtějí být štíhlé. Ale občas se to prostě zvrtne a ony ztratí kontrolu nad svojí váhou,“ uvádí primář geriatrie a interny z Městské nemocnice Ostrava Rostislav Sojka. „Pacient má problémy se zažívacím traktem, s metabolismem, s ledvinami, má problémy s pokožkou, vypadávají mu vlasy, zuby, prostě celkově chřadne, a to velice rychle,“ dodává ředitel, Městské nemocnice Ostrava Tomáš Nykel.
O poruchách příjmu potravy na internetu
Kontaktní centrum Anabell vypracovalo brožury, které obsahují konkrétní rady, jak s poruchou příjmu potravy bojovat. Obě jsou volně dostupné na internetu pod názvy Jak se v sobě neztratit a Jak si mohu sám pomoci.
Bývalá bulimička Dana Starostková vede v současnosti Kontaktní centrum Anabell, které všem potřebným poskytuje bezplatné poradenství. Nejdůležitější je podle ní nemoc si přiznat. „Já jsem v té době už pět let žila s manželem, který absolutně nic o mé bulimii netušil. Alkohol byl ale viditelný, tam to prasklo velice rychle, ale bulimie se opravdu dala tajit,“ prozrazuje paní Starostková.
V centru Anabell řeší ročně kolem padesáti případů. Zcela vyléčit se podaří asi třetinu pacientů. Další třetina nemoci bohužel podlehne. „Kdyby můj příběh pomohl jednomu člověku, tak má smysl se angažovat a pomocnou ruku podat,“ uzavírá ředitelka Kontaktního centra Dana Starostková.
Hlavní zprávy
-
Případ Modrý získal ocenění na festivalu sportovních filmů v Miláně vydáno 15. 11. 2023 09:13
Působivé vyprávění Blanky Modré v režii Romana Vávry o odvaze a charakteru jejího otce, slavného hokejového brankaře, kterému zničil život komunistický režim, ocenila porota hlavní
... -
Anna Bangoura: „Přehodila jsem si režim, chodím spát v sedm“ vydáno 16. 10. 2023 14:10 Ráda ztvárňuje své role v divadle i před kamerou, zpívá, moderuje odborné diskuze, soutěže a od konce srpna posílila moderátorský tým Dobrého ráno z Ostravy. Annu Bangouru můžete ...
-
Děti narozené dvakrát vydáno 8. 9. 2023 09:32 Jedinečný časosběrný dokument České televize představuje osudy několika rodin, které se rozhodly pro náhradní rodinnou péči. Filmový štáb rok a půl sledoval příběhy lidí ...
-
Ostravské televizní studio se ladí na léto a přináší premiérové hudební dokumenty vydáno 5. 6. 2023 12:07 Slunce začíná pražit a ve vzduchu je cítit léto. Právě toto roční období s sebou přináší šňůru festivalů. Ladit se můžete u svých televizních obrazovek. Už dnes 5. června na ...
Další v rubrice
-
Video
25. 4. 2014 17:27 Slezské zemské muzeum oslavuje 200 let, je nejstarší v Česku
-
Video
25. 4. 2014 15:25 Pokud zřizovatel zaplatí, žáci učiliště se v pondělí vrátí do lavic
-
Video
24. 4. 2014 17:19 Další zbytečná smrt. Lékař vyzývá ministerstvo, aby řešilo karmy
-
Video
24. 4. 2014 13:40 Důmyslný den knihy: Dvanáct hodin s Donem Quijotem