Zpravodajství Ostrava

Uplynuly čtyři roky od žhářského útoku ve Vítkově

Velikost textu:

Vítkov - Jsou to právě čtyři roky, co romskou rodinu ve Vítkově v noci vzbudil rychle se šířící požár jejich domu. Způsobily ho zápalné lahve hozené do oken čtveřicí neonacistů. Ti si stále odpykávají trest. Dva z nich doufají, že jim ho sníží Ústavní soud. Nejhůře popálená obyvatelka domu, dnes šestiletá holčička Natálka, se od té doby léčí z následků. 

Archivní foto z místa útoku
Archivní foto z místa útoku
Otevřít galerii
 • Archivní foto z místa útoku zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Natálka zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Natálka zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg

Anna a Natálka jsou matka s dcerou a přežily útok rasistů. Čtyři slezští neonacisté, kteří jim v noci z 18. na 19. dubna 2009 do oken hodili zápalné lahve, věděli jen to, že uvnitř bydlí Romové. A činem demonstrovali svůj postoj k nim. Anna doteď netuší, jak to má Natálce vysvětlit. 

přehrát video
Reportáž Marty Pilařové

Před cizími lidmi je Natálka zakřiknutá, doma s mámou, psem Punťou a staršími sestrami jí už pusa jede.

"Ona ví o tom, že je jiná a ona to prostě cítí," Uvedla Anna Siváková, matka Natálky.

Na zákroky k ostravským specialistům na popáleniny bude Natálka jezdit ještě mnoho let. Popálenou kůži musí lékaři obnovovat s tím, jak dívčino tělo roste.

První prognóza přitom vypadala, že holčička nepřežije. Od té doby už je to série malých vítězství. Tím posledním vítězstvím je, že jí narostly vlasy.

Pachatele žhářského útoku čeká ještě téměř dvacet let za mřížemi. David Vaculík a Jaromír Lukeš doufají v obrat díky stížnosti u Ústavního soudu. "V této záležitosti ještě nebylo nařízeno ústní jednání, ani nebylo věcně rozhodnuto. Nedokáži ani odhadnout, kdy by bylo možné očekávat rozhodnutí," uvedl Ivo Pospíšil, generální sekretář Ústavní ho soudu ČR.

Vítkovem vyvrcholila série útoků neonacistů na Romy ve Slezsku. Od té doby se srovnatelný zločin s rasovým podtextem v regionu neopakoval. Ultrapravicová scéna ale funguje dál. 16. února ulicemi v centru Ostravy pochodovali místní spolu se špičkami německé neonacistické scény. 


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • K poctě zbraň! Kdo jsou milovníci historických bitev?
    K poctě zbraň! Kdo jsou milovníci historických bitev? vydáno 23. 1. 2024 12:40 Co se skrývá za suchými daty dávných bitev? Jak skutečně vypadalo vybavení vojáků, uniformy, stravování, zbraně? Nový dokumentární cyklus zavede diváky za lidmi, které zlákala ...
   • Dalibor Janda – oheň, voda, vítr
    Dalibor Janda – oheň, voda, vítr vydáno 4. 1. 2024 15:00 Jeho nezaměnitelný chraplavý hlas jej vynesl na počátku osmdesátých let na vrchol československé pop music. Víc než deset let pak patřil k nejhranějším a také nejprodávanějším ...
   • Mikulášské promítání mělo rekordní účast
    Mikulášské promítání mělo rekordní účast vydáno 11. 12. 2023 11:54 Nejočekávanější pohádka Vánoc bývá ta, kterou Česká televize v premiéře uvádí vždy na Štědrý den – letos to bude Klíč svatého Petra – jedinečnou možnost vidět ji ...
   • Případ Modrý získal ocenění na festivalu sportovních filmů v Miláně
    Případ Modrý získal ocenění na festivalu sportovních filmů v Miláně vydáno 15. 11. 2023 09:13

    Působivé vyprávění Blanky Modré v režii Romana Vávry o odvaze a charakteru jejího otce, slavného hokejového brankaře, kterému zničil život komunistický režim, ocenila porota hlavní

    ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.