Zpravodajství Ostrava

Důchodci mají možnost zpříjemnit si čekání na jaro světelnou terapií

Velikost textu:

Frýdek-Místek - Domov pro seniory ve Frýdku-Místku nabízí takzvanou světelnou terapii, která v zimních dnech bez slunce zmírní pocit únavy a deprese. Klienti čerpají energii v místnosti se zářivkami, které z 98 procent produkují světlo podobné slunečnímu svitu.

Foto z terapie
Foto z terapie

Dny jsou krátké a slunce je málo. Pro starší lidi je to často důvod k depresi. Pomoci může léčba světlem. A senioři na ni stojí frontu. "Dneska to mám jít vyzkoušet, tak jsem zvědavá," říká klientka Domova pro seniory ve Frýdku-Místku Miroslava Sládečková.

Zájemci se usadí v křeslech a pak už jen vnímají okolní atmosféru. Na vše dohlížejí ergoterapeutky. "Opravdu je to nádherné. Něco takového jsem zažila poprvé v životě," říká Ilonka Nitrová, další klientka domova.

přehrát video
Reportáž Drahomíry Račákové

Světelnou energii by měli důchodci čerpat nejméně 35 minut. Podle ergoterapeutky Petry Liboškové jde o celkovou regeneraci organismu, která předchází pocitu únavy.

Pobyt ve sluneční místnosti je nejvhodnější ráno, nejlépe hned po snídani. Aby se dostalo na všechny zájemce, musel personál sestavit speciální pořadník. "Je nutno poděkovat vedení, že starým lidem v zimě přivolává jaro, že se stará o naše zdraví. Je to velmi příjemné," chválí přístup vedení domova Vlasta Tošenovská.

Léčba světlem je stará jako lidstvo. První záznamy o použití světla pro zdravotní účely jsou už z 3. tisíciletí před naším letopočtem a pocházejí z Egypta.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Pěšky podél hranic Česka? Vydejte se na Stezku s Miroslavem Vladykou
    Pěšky podél hranic Česka? Vydejte se na Stezku s Miroslavem Vladykou vydáno 19. 3. 2024 11:13 Putují po ní sváteční chodci, lidé s handicapem i zkušení turisté, stala se fenoménem - Stezka Českem. Na první oficiální přechod republiky vezme své diváky i Česká televize v ...
   • K poctě zbraň! Kdo jsou milovníci historických bitev?
    K poctě zbraň! Kdo jsou milovníci historických bitev? vydáno 23. 1. 2024 12:40 Co se skrývá za suchými daty dávných bitev? Jak skutečně vypadalo vybavení vojáků, uniformy, stravování, zbraně? Nový dokumentární cyklus zavede diváky za lidmi, které zlákala ...
   • Dalibor Janda – oheň, voda, vítr
    Dalibor Janda – oheň, voda, vítr vydáno 4. 1. 2024 15:00 Jeho nezaměnitelný chraplavý hlas jej vynesl na počátku osmdesátých let na vrchol československé pop music. Víc než deset let pak patřil k nejhranějším a také nejprodávanějším ...
   • Mikulášské promítání mělo rekordní účast
    Mikulášské promítání mělo rekordní účast vydáno 11. 12. 2023 11:54 Nejočekávanější pohádka Vánoc bývá ta, kterou Česká televize v premiéře uvádí vždy na Štědrý den – letos to bude Klíč svatého Petra – jedinečnou možnost vidět ji ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.